#seriál: Na startu kreativního podnikání 04 – Kolik by měla stát moje práce?

Čtvrtý díl naší minisérie věnujeme penězům. Téma, o kterém se, aspoň v Česku, pořád tak nějak nemluví, přestože se týká úplně všech. Z nějakého důvodu je výška platu vašich kolegů i kamarádů stále tabu a zjistit tak, kolik si bez zkušeností říct za první zakázky, může být složité. Dneska proto s Michalem probereme, jak si poradit a neudělat ze sebe blbce hned na první schůzce.
Video: Pracovna Aktuálně.cz

Za práci si nechcete říct ani zbytečně málo, ani příliš hodně, obojí je špatně. Ale jak se trefit, když toho o trhu zatím moc nevíte?

"Ceny obvyklé můžete zjistit i tak, že si najdete kreativce ve stejném oboru a pošlete mu fiktivní zakázku. Od jejího nacenění se pak můžete odpíchnout," radí ve videu náš host Michal. Určitě si ale dejte pozor na to, aby byl poptávaný člověk na stejné profesní úrovni, abyste tak nakonec nesrovnávali jablka a hrušky.

Ve videu s Michalem probereme i to, jak si nastavit hodinovou sazbu a proč je u toho důležitá pokora. A taky že cenotvorba je neustále se měnící odvětví, které nikdy nekončí a je důležité ho pořád testovat. Jestli i vy s naceněním zakázek bojujete, pusťte si celé video a pohlídejte si i poslední (pátý) díl. Buď u nás na webu, nebo na našem Facebooku.

Jak se pustit do kreativního podnikání?

Končíte kreativní školu a přemýšlíte nad tím, že byste se pustili do freelance podnikání? Nebo máte zkušenosti z jiného pracovního oboru, ale tak nějak vás to pořád táhne do něčeho kreativnějšího? Ilustrujete, fotíte, skládáte hudbu, ale zatím jste všechno dělali jen doma do šuplíku? Sledujte náš seriál a dozvíte se, jak si v oboru udělat dobré jméno a nastavit podnikání tak, aby fungovalo.

Michael Petrus

Michael je ilustrátor, art director a mentor a v tomhle všem se pohybuje už přes dvanáct let. Jeho parketou je komiks, ke kterému má ve své tvorbě blízko - pod jeho rukama vzniklo už několik projektů s touhle tématikou. Kromě vlastních věcí a klientských zakázek se věnuje i mentoringu, což se může hodit právě v případě, že s vizuální tvorbou teprve začínáte. Pokud se vás tohle téma týká a chcete se dozvědět víc, mrkněte na Michaelův Youtube channel Kreativní Kreatury a pusťte si další videa. Rady ale můžete poslouchat i jako podcast na Spotify.

 

Právě se děje

před 6 minutami

Biden vyslal neoficiální americkou delegaci na Tchaj-wan, Čína reagovala varováním

Americký prezident Joe Biden vyslal na Tchaj-wan neoficiální delegaci na důkaz podpory ostrovu, jež pevninská Čína považuje za svou vzbouřeneckou provincii. Tři bývalí vysoce postavení politici dorazí na Tchaj-wan ve středu. Čína už v reakci na návštěvu Spojené státy varovala, aby respektovaly princip jedné Číny a chovaly se podle něj k Tchaj-wanu, píše agentura Reuters.

Členy delegace jsou demokrat Chris Dodd, senátor za Connecticut v letech 1981 až 2011 a dva bývalí náměstci ministrů zahraničí James Steinberg z Obamovy éry a Richard Armitage z vlády republikánského prezidenta George W. Bushe, upřesňuje AP. Na Bidenovu žádost se setkají s nejvyššími představiteli Tchaj-wanu, píše CNN. Ve čtvrtek ráno se setkají s prezidentkou Cchaj Jing-wen, uvádí Reuters.

Zdroj: ČTK
před 13 minutami

Velká Británie stáhne z Afghánistánu většinu ze svých 750 vojáků

Británie stáhne z Afghánistánu téměř všechny ze svých 750 vojáků, kteří v zemi působí, napsal v úterý list The Times. Britské rozhodnutí přichází krátce po oznámení Spojených států, že američtí vojáci Afghánistán definitivně opustí do 11. září 2021. Pro Brity by podle informací The Times bylo obtížné v zemi zůstávat po odchodu amerických spojenců, protože obě vojska sdílejí základny i infrastrukturu.

Británie vypracovala plán na předání vedení akademie v Kábulu, kde její jednotky pomáhají cvičit afghánské vojáky. Nově ji bude spravovat místní vláda. Britští vojáci působí převážně v Kábulu v ochranných misích, například jako doprovod význačných osobností. Vojáci se postupně přesouvají na protiteroristické mise do Afriky i jinde ve světě.

"Samozřejmě, že tato hrozná válka musí jednoho dne skončit, ale škrty a útěk od našich afghánských partnerů na ně musí působit jako zrada," uvedl generálmajor Charlie Herbert, který byl do roku 2018 poradcem NATO pro afghánskou policii.

Zdroj: ČTK
Další zprávy