#podcast: Děláme maximum pro naše zákazníky, říká šéf českého Amazonu

Jakub Ouvín Pracovna Aktuálně.cz, Jakub Ouvín
24. 9. 2020 18:00
Těžko se na pracovním trhu hledá větší gigant, než je Amazon. Původně online store s knihami se za 25 let své existence proměnil nejen v jeden největších světových eshopů, ale taky v inovativní technologickou firmu. Po celém světě dává práci necelému milionu lidí, a přestože je nejčastější pozice pořád “ta s balíky”, jeho budovy jsou plné moderních technologií a inovací, které posouvají distribuci
Michal Šmíd - Amazon, podcast Pracovna
Michal Šmíd - Amazon, podcast Pracovna | Foto: Radek Vebr

České zastoupení Amazonu sídlí nedaleko pražského letiště od roku 2015, web s českou koncovkou ale zatím neexistuje. Jak to tedy s tím českým Amazonem je?

"Lokální Amazon je součástí globální distribuční sítě a je tak v podstatě jedno, jestli sídlí v Praze nebo v Mnichově. Důležité je chytře využívat jednotlivé budovy tak, aby zboží dorazilo k zákazníkovi co nejdřív," vysvětluje v novém dílu podcastu Jobsession generální manažer českého zastoupení Michal Šmíd.

Domácí pobočku a lokální český kontakt ale využijí potenciální prodejci, kteří tím dostávají možnost se do obsáhlé sítě Amazonu dostat a svoje zboží tak prodávat nejen českým zákazníkům, ale především na ostatních evropských, případně globálních trzích. V rámci poskytování služeb prodejcům Amazon nabízí v různých balíčcích nejen umístění na platformě, ale třeba i administrativní pomoc se vstupem na cizí trh.

Foto: Radek Vebr

Co se technologií týče, Kindle nebo domácí asistentku Alexu asi není třeba nijak zvlášť představovat. I přestože některé další produkty na trhu neuspěly, společnost dál přichází s novými nápady. V Americe funguje například chytrý obchod Amazon Go.

"Je to obchod budoucnosti, do kterého přijdeš, naskládáš všechno potřebné do tašky a zase odejdeš, aniž bys musel čekat u pokladny," popisuje Michal Šmíd.

Foto: Radek Vebr

Čidla v obchodě dokáží rozpoznat zákazníka i sortiment, který kupuje, následně mu pošlou ke schválení seznam položek a peníze si strhnou z karty. Easy. Na první reálně otevřené obchody v Evropě si ale asi ještě počkáme.

Jaké další inovace Amazon plánuje nebo už je dávno má pod vlastní střechou? Jak se staví k životnímu prostředí a uhlíkové neutralitě? I tohle probral Kuba Ouvín se svým hostem v novém dílu Jobsession. Najdete ho na Spotify i Soundcloudu přes odkazy v tomhle článku.

 

Právě se děje

před 7 minutami

V Broumově hořela kotelna v průmyslovém areálu, škoda je 15 milionů korun

V areálu firmy Veba v Broumově na Náchodsku v úterý večer hořela kotelna na topný olej. Škodu vyšetřovatel předběžně stanovil na 15 milionů korun, upřesňovat se bude stejně jako příčina požáru ve středu dopoledne. Na webu hasičů Královéhradeckého kraje to uvedl jejich mluvčí Ondřej Sezima.

O požáru v areálu v broumovské části Olivětín hasiči dostali zprávu po 19:00. Hořela kotelna přistavená k výrobní hale. "V kotelně se nacházela nejenom technologie, ale také velké množství topného oleje," uvedl mluvčí. Hasiči zasahovali v dýchacích přístrojích s použitím vody a hasební pěny, aby před ohněm uchránili výrobní stroje v přilehlé hale, kde navíc byly další hořlaviny.

"V pozdních večerních hodinách se jim podařilo požár dostat zcela pod kontrolu. Při zásahu nebyl nikdo zraněn," uvedl Sezima. Zaměstnanci budovu včas opustili. Škodu oheň způsobil na vnitřním vybavení kotelny, silně zakouřené byly prostory v nadzemním podlaží přilehlé budovy, které slouží jako šatny a sociální zázemí pro zaměstnance.

Zdroj: ČTK
před 9 minutami

USA zablokovaly přístup k desítkám zpravodajských serverů kvůli dezinformacím z Íránu

Americké ministerstvo spravedlnosti se zmocnilo zhruba 30 webových stránek, z nichž řada byla spojena s dezinformačními aktivitami Íránu. Podle agentury Reuters to uvedl nejmenovaný americký vládní činitel. Íránská státní agentura IRNA předtím oznámila, že Spojené státy zablokovaly přístup na několik zpravodajských serverů napojených na íránský stát, napsala agentura AFP.

Na stránkách se místo tradičního obsahu objevila zpráva, že se serveru zmocnily americké úřady, doplněná pečetí Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) a ministerstva obchodu. Mezi zasažené servery patří například Al-Alam, který poskytuje informace v arabštině, anglická mutace webu íránské státní televize PressTV, či server Al-Masíra, který patří jemenským povstalcům z řad Húsíů podporovaným Íránem. Výpadek postihl i několik dalších webů.

Podle agentury AP, která se rovněž odvolává na zdroj z americké vlády, je krok USA součástí rozsáhlejšího zákroku proti íránským médiím v době vyhrocených vztahů s Teheránem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy