#podcast: Děláme maximum pro naše zákazníky, říká šéf českého Amazonu

Jakub Ouvín Pracovna Aktuálně.cz, Jakub Ouvín
24. 9. 2020 18:00
Těžko se na pracovním trhu hledá větší gigant, než je Amazon. Původně online store s knihami se za 25 let své existence proměnil nejen v jeden největších světových eshopů, ale taky v inovativní technologickou firmu. Po celém světě dává práci necelému milionu lidí, a přestože je nejčastější pozice pořád “ta s balíky”, jeho budovy jsou plné moderních technologií a inovací, které posouvají distribuci
Michal Šmíd - Amazon, podcast Pracovna
Michal Šmíd - Amazon, podcast Pracovna | Foto: Radek Vebr

České zastoupení Amazonu sídlí nedaleko pražského letiště od roku 2015, web s českou koncovkou ale zatím neexistuje. Jak to tedy s tím českým Amazonem je?

"Lokální Amazon je součástí globální distribuční sítě a je tak v podstatě jedno, jestli sídlí v Praze nebo v Mnichově. Důležité je chytře využívat jednotlivé budovy tak, aby zboží dorazilo k zákazníkovi co nejdřív," vysvětluje v novém dílu podcastu Jobsession generální manažer českého zastoupení Michal Šmíd.

Domácí pobočku a lokální český kontakt ale využijí potenciální prodejci, kteří tím dostávají možnost se do obsáhlé sítě Amazonu dostat a svoje zboží tak prodávat nejen českým zákazníkům, ale především na ostatních evropských, případně globálních trzích. V rámci poskytování služeb prodejcům Amazon nabízí v různých balíčcích nejen umístění na platformě, ale třeba i administrativní pomoc se vstupem na cizí trh.

Foto: Radek Vebr

Co se technologií týče, Kindle nebo domácí asistentku Alexu asi není třeba nijak zvlášť představovat. I přestože některé další produkty na trhu neuspěly, společnost dál přichází s novými nápady. V Americe funguje například chytrý obchod Amazon Go.

"Je to obchod budoucnosti, do kterého přijdeš, naskládáš všechno potřebné do tašky a zase odejdeš, aniž bys musel čekat u pokladny," popisuje Michal Šmíd.

Foto: Radek Vebr

Čidla v obchodě dokáží rozpoznat zákazníka i sortiment, který kupuje, následně mu pošlou ke schválení seznam položek a peníze si strhnou z karty. Easy. Na první reálně otevřené obchody v Evropě si ale asi ještě počkáme.

Jaké další inovace Amazon plánuje nebo už je dávno má pod vlastní střechou? Jak se staví k životnímu prostředí a uhlíkové neutralitě? I tohle probral Kuba Ouvín se svým hostem v novém dílu Jobsession. Najdete ho na Spotify i Soundcloudu přes odkazy v tomhle článku.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 11 minutami

Belgická policie zadržela radikálního muslimského vůdce hledaného ve Francii

Belgická policie zadržela muslimského vůdce, kterého francouzské úřady viní z podněcování nenávisti v duchu radikálního islámu. Agentuře AFP to sdělilo belgické ministerstvo spravedlnosti. Na Maročana Hasana Ikuiusena Francie v srpnu vydala mezinárodní zatykač.

Paříž chtěla osmapadesátiletého kazatele už od konce července vyhostit ze země, muž ovšem po výnosu rozhodnutí zmizel. Předtím už byl několik měsíců na seznamu osob sledovaných úřady kvůli podezření z radikalizace.

Ikuiusen se sice narodil ve Francii, ale má marockou státní příslušnost. Ve svých promluvách k věřícím podle francouzských soudů šířil nenávist a zastával antisemitské postoje, hlásal také podřadnost žen a jejich podřízenost mužům. Jeho kanál na sociální síti YouTube sleduje 178 tisíc odběratelů. V příkazu k vyhoštění je obviněn z "proselytismu (verbování nových věřících), podněcování k nenávisti a diskriminaci a šíření vize islámu, která je v rozporu s hodnotami republiky".

Zdroj: ČTK
před 11 minutami

Bouře Ian udeřila na pobřeží Jižní Karolíny. Má sílu hurikánu prvního stupně

Rychlost větru dosahuje až 137 kilometrů za hodinu. Bez proudu je 142 tisíc odběratelských míst.

Zdroj: ČTK
před 21 minutami

Při srážce auta s tramvají na pražských Vinohradech se zranila žena. Řidič byl pod vlivem drog

Nehoda přeruší provoz tramvají na několik hodin.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V Íránu bylo kvůli protivládním protestům zatčeno i devět cizinců, uvedla vláda

V Íránu zatkli kvůli protivládním protestům, které tam trvají už dva týdny, devět cizinců. Pocházejí mimo jiné z Německa, Polska, Itálie, Francie, Nizozemska a Švédska, informovala v pátek agentura Reuters s odvoláním na íránská média.

Podle íránské vlády byli tito cizinci zadrženi během demonstrací či jinde, ale protesty proti vládě podporovali.

Oznámení přichází jen den poté, co německá ministryně zahraničí Annalena Baerbocková uvedla, že bude prosazovat sankce EU kvůli zásahům íránských bezpečnostních složek vůči demonstrantům. Brutalitu zásahů tento týden kritizovala například i španělská či francouzská diplomacie či lidskoprávní organizace Amnesty International. Podle nevládních organizací při zásazích proti demonstrantům zemřelo už přes osm desítek lidí, íránská agentura Fars v pátek psala o 60 mrtvých.

Zdroj: ČTK
Další zprávy