Páteční bizár: Ruský korona byznys model? Opera hraje pro jednoho diváka

Petr Cieslar Petr Cieslar
2. 4. 2020 9:09
Málokdo má to štěstí, že kino promítá jen pro něj. Ještě méně lidí pak má to štěstí, že se jen pro ně hraje baletní představení či opera. Pandemie covidu-19 ale mění zažité představy o byznys modelech. V Rusku dokonce zašli tak daleko, že se rozhodli tóny slavných árií hrát jen pro jednoho fyzického diváka.
Foto: Unsplash.com

Sociální distanc a soukromí

Projekt s názvem Jeden na jednoho vymyslel hlavní scénograf Marat Gatsalov ze slavného uralského divadla Perm Opera a Ballet jako reakci na rapidně se šířící pandemii už i ruskými končinami. "K přirozenosti divadla patří vztah mezi divákem a umělci na scéně. Abychom v těchto složitých časech vztah zachovali, připravili jsme projekt, který ještě, pokud já vím, nikdo na světě nevymyslel," popisuje Gatsalov v tiskovém prohlášení model fungování divadla, který skutečně boří zažité mýty o tom, že divadlo musí být fyzické plné diváků.

Jak vybrat jednoho fanouška? Loterií!

"Na představení budeme pouštět jen jednoho diváka, kterého vybereme formou loterie z čísel sedadel zaregistrovaných na dané představení," popisuje algoritmus pro výběr šťastlivce Gatsalov. Loterie tedy z 850 lidí, kteří si zaregistrovali vstup do divadla v online rezervačním systému, vybere pouze jednoho vítěze. Ten si po oznámení výhry koupí klasickou vstupenku za běžnou cenu, přičemž na ostatní diváky zbyde bohužel jen místo u online přenosu. 

A jak přežívá vaše oblíbená kulturní instituce? Nechali jste propadnout lístky? Nebo svou oblíbenou instituci podporujete jinak?

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Biden vyslal neoficiální americkou delegaci na Tchaj-wan, Čína reagovala varováním

Americký prezident Joe Biden vyslal na Tchaj-wan neoficiální delegaci na důkaz podpory ostrovu, jež pevninská Čína považuje za svou vzbouřeneckou provincii. Tři bývalí vysoce postavení politici dorazí na Tchaj-wan ve středu. Čína už v reakci na návštěvu Spojené státy varovala, aby respektovaly princip jedné Číny a chovaly se podle něj k Tchaj-wanu, píše agentura Reuters.

Členy delegace jsou demokrat Chris Dodd, senátor za Connecticut v letech 1981 až 2011 a dva bývalí náměstci ministrů zahraničí James Steinberg z Obamovy éry a Richard Armitage z vlády republikánského prezidenta George W. Bushe, upřesňuje AP. Na Bidenovu žádost se setkají s nejvyššími představiteli Tchaj-wanu, píše CNN. Ve čtvrtek ráno se setkají s prezidentkou Cchaj Jing-wen, uvádí Reuters.

Zdroj: ČTK
Další zprávy