Fenomén: #06 Vzdělání. Mladý učitel Daniel Pražák a sonda do českého školství

Jan Dlouhý Jan Dlouhý
28. 8. 2019 10:00
Škola a učení jsou neodmyslitelnou součástí našeho života. Jak školy a jejich ředitelé podporují výuku žáků na základních školách a mohou vůbec čeští učitelé přicházet s novými nápady? A co znamenají ty pověstné rámcové vzdělávací programy? Na tyto a další otázky v novém díle Fenoménu odpovídal učitel, student a místopředseda projektu Otevřeno Daniel Pražák.
Foto: Veronika Vimmerová

"Z nedávného výzkumu vyplynulo, že až šedesát procent českých učitelů je silně ohroženo syndromem vyhoření, což je šílené číslo. Protože nám aktuálně chybí až pět tisíc učitelů, to číslo v příštích letech raketově poroste. To si zaděláváme na pořádný problém," varuje Daniel Pražák.

V podcastu se taky dozvíte, proč si přestávají Češi vážit kantorů a jak to udělat, aby v nich opět viděli autoritu. Proč není dobrý nápad šetřit na lidech, kteří učí ostatní, ale taky třeba jaká je role vlády při určování směru školství a co si Daniel Pražák myslí o současném ministru školství Robertu Plagovi.

Že bychom si měli učitelů vážit, to je tak nějak jasné. Co dalšího ale můžeme sami udělat proto, aby byla výuka na našich školách kvalitnější? Poslouchej Fenomén, dozvíš se to.

Fenomén

Fenomén - podcast, grafika

Žít dnešní život znamená mít v hlavě spoustu otázek - jak zdravě jíst, proč být víc eko nebo kterak si vymakat perfektní kariéru. Udičky nám denně nahazuje kdejaký influencer, večer problémy vytahují kamarádi u piva. Jenže, přiznejme si, v té hromadě informací můžeme být často trochu ztracení.

Společenská témata současnosti spolu s odborníky otevírá Honza Dlouhý. Ať v tom máte jasno.

Edit podcastu: Ondřej Neufus 

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Zemřel bývalý poslanec za KDU-ČSL Ivo Vykydal

V neděli ráno zemřel ve věku nedožitých 56 let exposlanec za KDU-ČSL a bývalý náměstek ministra dopravy Ivo Vykydal. Na twitteru to uvedl lidovecký europoslanec Tomáš Zdechovský, informaci ČTK potvrdil zdroj, který si nepřál být jmenován.

Vykydal byl poslancem v letech 2002 až 2006. Ve volbách do Poslanecké sněmovny v roce 2002 byl zvolen za KDU-ČSL v Olomouckém kraji. Byl členem výboru pro evropskou integraci (později výboru pro evropské záležitosti) a hospodářského výboru a místopředsedou poslaneckého klubu KDU-ČSL. Členem KDU-ČSL byl v letech 1999 až 2009, kdy přestoupil do nově založené strany TOP 09. V letech 2007 až 2012 byl Vykydal náměstkem ministra dopravy a od roku 2012 pracoval na Státním fondu dopravní infrastruktury. Působil i v komunální politice, v letech 1999 až 2002 byl místostarostou Šumperku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy