Fenomén: #06 Vzdělání. Mladý učitel Daniel Pražák a sonda do českého školství

Jan Dlouhý Jan Dlouhý
28. 8. 2019 10:00
Škola a učení jsou neodmyslitelnou součástí našeho života. Jak školy a jejich ředitelé podporují výuku žáků na základních školách a mohou vůbec čeští učitelé přicházet s novými nápady? A co znamenají ty pověstné rámcové vzdělávací programy? Na tyto a další otázky v novém díle Fenoménu odpovídal učitel, student a místopředseda projektu Otevřeno Daniel Pražák.
Foto: Veronika Vimmerová

"Z nedávného výzkumu vyplynulo, že až šedesát procent českých učitelů je silně ohroženo syndromem vyhoření, což je šílené číslo. Protože nám aktuálně chybí až pět tisíc učitelů, to číslo v příštích letech raketově poroste. To si zaděláváme na pořádný problém," varuje Daniel Pražák.

V podcastu se taky dozvíte, proč si přestávají Češi vážit kantorů a jak to udělat, aby v nich opět viděli autoritu. Proč není dobrý nápad šetřit na lidech, kteří učí ostatní, ale taky třeba jaká je role vlády při určování směru školství a co si Daniel Pražák myslí o současném ministru školství Robertu Plagovi.

Že bychom si měli učitelů vážit, to je tak nějak jasné. Co dalšího ale můžeme sami udělat proto, aby byla výuka na našich školách kvalitnější? Poslouchej Fenomén, dozvíš se to.

Fenomén

Fenomén - podcast, grafika

Žít dnešní život znamená mít v hlavě spoustu otázek - jak zdravě jíst, proč být víc eko nebo kterak si vymakat perfektní kariéru. Udičky nám denně nahazuje kdejaký influencer, večer problémy vytahují kamarádi u piva. Jenže, přiznejme si, v té hromadě informací můžeme být často trochu ztracení.

Společenská témata současnosti spolu s odborníky otevírá Honza Dlouhý. Ať v tom máte jasno.

Edit podcastu: Ondřej Neufus 

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Počítačovou síť radnice Prahy 3 napadl virus, úřad bude uzavřený

Počítačovou síť radnice Prahy 3 napadl virus. Lidé se tak nemohli s úřadem elektronicky spojit. Technici městské části stále pracují na nápravě, radnice bude kvůli tomu bude ve středu uzavřena. Vyplývá to z informací na facebooku Prahy 3, na které upozornil server Computerworld. Radnice vyzvala občany, aby místo e-mailů zatím raději s úřadem komunikovali po telefonu.

před 8 hodinami

Hokejista Edmontonu je kvůli krvácení do mozku v kómatu

Hokejista Edmontonu Colby Cave skončil kvůli krvácení do mozku na jednotce intenzivní péče. Lékaři v nemocnici v Torontu museli pětadvacetiletého útočníka uvést do umělého spánku. Informovali o tom zástupci klubu na sociálních sítích.

Před přerušením sezony odehrál Cave v NHL jedenáct zápasů za Oilers, na farmě v AHL nastoupil ke 44 duelům. Celkem má v NHL v dresu Bostonu, který ho v roce 2015 angažoval jako nedraftovaného hráče, a Edmontonu na kontě 67 utkání. Do statistik si zapsal devět bodů za čtyři góly a pět asistencí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy