Štíty proti covidu
Globální legendou mezi výrobci 3D tiskáren je pražská společnost Prusa Research. V časech pandemie se ale z firmy ze dne na den stal nekonečný chrlič ochranných štítů pro zdravotníky. Podle facebookového statusu z 5. dubna česká firma slíbila, že do boje proti koronaviru daruje 10 tisíc kusů štítů. Od té doby ale rozdala už více než 50 tisíc ochranných pomůcek a dalších 100 tisíc kousků čeká k vyřízení a distribuci. "Zvládáme to čím dál lépe. K dnešnímu dni jsme rozdali přes 55 tisíc štítů a máme i první tři tisíce kusů vyrobených vstřikolisem. Ty teď otestujeme s lékaři a pak je začneme rozesílat. Počítáme s tím, že všechny zbývající kusy dodáme do 14 dnů," komentuje rychlost výroby štítů majitel firmy Josef Průša.
Firma zároveň ve FB statusu dodává, že považovala 3D tisk za dočasnou výpomoc, než se nastartují podniky s větší výrobní kapacitou. Na straně státu ani výroby ale k razantní změně nedošlo a firma má před sebou nekonečnou frontu rostoucích požadavků. "Nemyslím si, že mi přísluší tohle komentovat, protože nemám šanci znát všechna úskalí a při takhle velké komplexnosti si to ani netroufnu odhadnout. My jsme se státem, respektive ministerstvem zdravotnictví, od začátku spolupracovali, v tom problém nebyl. A všichni byli velmi vstřícní. Dá se říct, že bez pracovníků ministerstva by se projekt nikdy tak nerozšířil, a to nejen u nás, ale ani ve světě, kde často brali naši spolupráci s vládou jako potvrzení toho, že štíty jsou v pořádku," komentuje spolupráci se státem Josef Průša, zakladatel firmy, která "roztiskla" svět.
"Komunikujeme i nadále a snažíme se vymyslet nějaký způsob spolupráce na distribuci a v dalších věcech. Ale nechceme otálet, protože rychlá pomoc je teď nejdůležitější - v některých případech doručíme štíty na místo za dvě hodiny od doby, kdy byly vyrobené," dodává majitel firmy.
Prostě mi to přišlo normální. Vždycky se snažím pomáhat, pokud je to v mých silách. A protože je o mně známo, že umím poměrně dobře řídit auto, mnoho lidí si myslí, že je to jediná věc, kterou umím. Takže jsem se rozhodl svou superschopnost využít.
S téměř okamžitou distribucí například pomáhá i Dan Přibáň, řidič žlutých trabantů z dokumentárního cyklu Trabantem až na konec světa. "Prostě mi to přišlo normální. Vždycky se snažím pomáhat, pokud je to v mých silách. A protože je o mně známo, že umím poměrně dobře řídit auto, mnoho lidí si myslí, že je to jediná věc, kterou umím. Takže jsem se rozhodl svou superschopnost využít. Ano, zadarmo, i když jak se to vezme. Dostal jsem už dvě čokolády, tři lahve vína a jednu slivovici. Vše, až na jednu čokoládu, jsem poctivě odevzdal na centrálu! Jednu čokoládu jsem sežral, když jsem uvázl ve Zlíně, protože se mi za jeden den nepovedlo vše rozvézt. Rozhodl jsem se, že si ji zasloužím!" komentuje s vtipem úsilí dostat ochranné pomůcky do první linie co nejdříve Přibáň.
Samsung pomáhá pamětníkům
Nelehkou minulost v současnosti odhaluje i unikátní projekt Paměť národa neziskové společnosti Post Bellum. V rámci projektu nahrávají dokumentaristé už přes deset let vzpomínky pamětníků na dobu druhé světové války i období socialismu. Jenže v době, kdy světu panuje pandemie covid-19, se projektu Paměť národa výrazně snížila možnost zachytit vzpomínky a příběhy fyzickým natáčením. Senioři totiž patří mezi nejrizikovější skupinu obyvatel a jediným způsobem bezpečného natáčení je nahrávání vzpomínek bezkontaktně.
Společnost Samsung se proto rozhodla spolku Post Bellum poskytnout několik desítek tabletů, jejichž prostřednictvím budou moci dokumentaristé i studenti komunikovat s pamětníky přes videokonference a nadále tak zaznamenávat jejich příběhy. Kromě nevyčíslitelné hodnoty vzpomínek pamětníků mohou tablety pomoci seniorům zvládnout i sociální izolaci. "Jsme rádi, že můžeme pomoci dobré věci a stát se prostředníkem tak bohulibé činnosti, jejíž výsledky si budeme moci prostřednictvím archivu kdykoli v budoucnu připomínat," říká Zuzana Mravík Zelenická, která má v české pobočce Samsungu projekt na starosti. Tablety pamětníkům rozvezou dobrovolnické hlídky ve čtyřech vozech, které rovněž poskytne Samsung. Využije tak své rozvozové kapacity způsobené celostátní karanténou.
Zachraň hospodu, zachraň pivo
Ekonomické důsledky bude mít pandemie i pro gastronomické služby a české hospody. Točené pivo, stejně jako jídlo si sice zákazníci mohou zakoupit s sebou z výdejního okénka podniků, ale jídlo ani pití nemohou konzumovat na veřejnosti a "česká hospoda" tak ztrácí svou podstatnou roli socializace.
Na pomoc tak vyrazily české pivovary i jiní velcí hráči českého trhu. Pod společnou platformou Zachraň hospodu se firmy jako Plzeňský pivovar, Pivovary Staropramen, Budějovický Budvar, ale i Kofola a Makro snaží dostat pivní podniky a restaurace z nejhoršího. Hlavním úkolem je zachránit zaměstnání více než 250 tisíc osob, které jsou na provozu restaurací a hotelů závislé.
Platforma Zachraň hospodu se soustřeďuje na promyšlenou marketingovou kampaň s cílem oslovit českou veřejnost i štamgasty daných hospod, aby i oni přiložili finance k dílu a pomohli svým oblíbeným hospodám a restauracím přežít ekonomické zemětřesení způsobené pandemií. Výdaje za marketingovou platformu jdou na účet velkých hráčů gastro trhu. "Lidé, kteří chtějí podpořit svou oblíbenou restauraci nebo hospůdku, si mohou na webu iniciativy zakoupit poukaz, který uplatní v pozdější době. Chceme tak majitelům hospod pomoci uhradit nezbytné náklady pro zachování jejich existence," vysvětluje se na webu platformy. Poukazy mohou budoucí hosté uplatnit do 31. prosince tohoto roku. Hospodám a restauracím by poukazy měly pomoct získat nezbytné finance pro zachování jejich existence a placení nájmů.
Lůžka pro nejsložitější případy
Česká společnost Linet patří mezi nejznámější výrobce nemocničních lůžek na světě. Ve spolupráci s ministerstvem průmyslu a obchodu a ministerstvem zdravotnictví se firmě daří do Česka dostat skutečně unikátní technologii. Ta za velké autonomie dokáže optimalizovat léčbu pacientů trpících syndromem akutní dechové tísně (ARDS), který často doprovází i pacienty s nejsložitějším průběhem nákazy nemocí covid-19.
Tzv. elektrická impedanční tomografie (EIT) je nejmodernější zařízení na diagnostiku plic. Za využití nízkofrekvenčních elektrických proudů zobrazuje různé vlastnosti tkání i míru jejich poškození v reálném čase, přičemž metoda je neinvazivní a nepoškozuje pacienta. Lůžka Linet disponují možností tzv. laterálního náklonu, takže dokážou pacienta v kritickém stavu sama uvést do takové polohy, která mu v dané chvíli co nejvíce pomáhá při dýchání. Společně s platformou EIT dokážou pacienta polohovat přesně dle jeho individuálních aktuálních potřeb.
"Částečnou alternativou k EIT může být CT vyšetření. Vzhledem k radiační zátěži pacienta i nutnosti transportu je však možné jej použít pouze omezeně, jednou denně. V případě EIT se vyšetřuje kontinuálně u lůžka a nevyžaduje to riskantní převoz pacienta," vysvětluje Martin Ričl, šéf klinického výzkumu ve společnosti Linet. Firma úzce spolupracuje s Ústředním krizovým štábem ČR, který připravuje dodávku "high-tech" přístrojů v nejbližších dnech. Unikátní technologii pro své pacienty získá VFN v Praze, FN u svaté Anny v Brně, FN Ostrava a FN v Hradci Králové.