#vprvnilinii konzumu: 5 příběhů o proměně práce prodavačů za časů koronaviru

David Scharf David Scharf
14. 4. 2020 15:23
Zatímco se většina lidí přesunula buď do bezpečí home officu, nebo na méně či více placenou dovolenou, někteří zaměstnanci jsou pod extrémním tlakem. Prodavači a prodavačky přicházejí každý den do kontaktu se stovkami až tisíci zákazníků. Jak se vypořádávají se strachem? Jak se změnilo chování zákazníků? A vnímají teď svoji práci jinak? Na to jsme se zeptali pěti zaměstnanců v první linii konzumu.
Foto: Jan Faltus

Lékárník

"Strach má asi každý, kdo v tom pracuje. Ale je důležité mu nepodléhat, jestli se to má stát, tak se to stane. I kdybych pracoval ve skafandru, tak to potom chytím třeba jinde. Zato na zákaznících je vidět, že jsou pod tlakem, ale drtivá většina z nich je příjemná. Štve mě snad jedině ta situace v zásobování. Dodavatel něco slíbí, ale pak to nedoveze, a my to nemáme jak řešit."

Roušky, respirátory nebo třeba dezinfekční gely na ruce nebyly v lékárnách ani jinde k dostání od 1. března, kdy byl oznámen první nakažený koronavirem. Nedostatek trval i ve chvíli, kdy vláda vyhlásila zákaz vycházení bez zakrytí úst a nosu. Dramaticky se ale ztenčily třeba i zásoby paralenu a dalších léků s paracetamolem. "Během týdne se prodala jindy měsíční poptávka," řekla mluvčí Státního ústavu pro kontrolu léčiv, který musel oficiálně vyzvat lidi, aby tyto přípravky hromadně neskupovali.

 

Právě se děje

Další zprávy