Předtím za peníze, teď zadarmo: 13 tipů na online kurzy, přednášky a zábavu

Stanislava Wolfová Stanislava Wolfová
25. 3. 2020 18:07
Spoustě lidem znemožnila karanténa vykonávat svou práci, na své příznivce ale ani tak nezanevřeli a rozhodli se přesunout do světa online přenosů. Kde všude můžete teď díky epidemiologické situaci nabrat informace (nebo třeba i svaly) zdarma a online?
Foto: Shutterstock.com

Učit se, učit se, učit se

Chcete se vzdělat v oboru IT? Zkuste kurzy od holek z Czechitas. Naučí vás naprogramovat vlastní hru v kurzu Zůstaň doma a naprogramuj si hru. Nový díl vychází každý den v 11 hodin. Hra je navíc tematická. Programujete si totiž postavičku, která se rozhodla zůstat doma, protože venku řádí pandemie. Hra se programuje v jazyce Javascript, který se využívá například pro tvorbu webových stránek.

V novém projektu CovidEdu na vás čeká několik vzdělávacích seminářů a workshopů. Streamování probíhá od 10 dopoledne zhruba hodinu a půl a každý den na jiné téma. Přednášejí osobnosti z fakult Univerzity Karlovy i Akademie věd či Evropského parlamentu. 

CAMP (Centrum architektury a městského plánování) také nově nabízí své přednášky online. V nadcházejících dnech tak můžete shlédnout například výjezdní talk show Camping s Ondřejem Cihlářem či přednášku Robina Winogronda ze švýcarského Studio Vulkan.

Vzdělávat se můžete i ve svých kuchařských dovednostech. Online kurzy vaření nabízí jedna z nejznámějších kuchařských osobností současné doby Massimo Bottura, který vás na svém Instagramu vezme k sobě do kuchyně.

Domácí tělocvična

Pure jóga Praha pořádá online cvičení jógy nejen pro bolavá záda. Připojit se můžete na Facebooku. Další lekce jógy nabízí i studio Yogaholick, které nabídlo lekce přes obrazovku v časech, kdy k nim normálně chodili lidé.

Taneční a pohybové studium Eglal vám dá zdarma lekce orientálních tanců. Tak co to doma trochu rozvířit? 

Planet Fitness nabízí denně zdarma online hodiny cvičení. Jedná se o work-out (i pro nečleny posilovny) společně s trenéry, který vysílají na Facebooku od 7 hodin večer (u nás je to bohužel půlnoc, ale záznam si můžete pustit ráno). Takže pokud jste si za novoroční předsevzetí dali chodit do fitka, vyzkoušejte těchto 20 minut posilky online.

Hoďte se do klidu

Pokud na vás doléhá deprese, zkuste najít vnitřní klid u online kurzů meditace od Mindfulness Club. Meditace s názvem "Všímavá karanténa: Online meditace k posílení zdraví a psychiky" poběží na Facebooku několikrát a pokaždé s jiným lektorem. Kromě meditací se můžete připojit i k živým streamům. Jak sami tvůrci píší - každá krize s sebou přináší příležitost k pozitivním změnám. Zkuste ji využít k nalezení cesty zpátky k sobě.

Ladislav Zibura zveřejnil v PDF, ku příležitoti jejího pětiletého výročí, knihu 40 dní pěšky do Jeruzaléma. Původně bylo stažení zdarma naplánováno na červnové narozeniny autora, ale vlivem okolností se rozhodl poskytnout knihu čtenářům už teď. Pokud se vám bude líbit a chtěli byste autorovi přispět, přeje si, abyste peníze poslali na účet Lékařů bez hranic.

Mimořádně se taky odemkla všechna speciální vydání Respektu. Přečtěte si je na webu nebo v appce, případně si je stáhněte v PDF. Čekají na vás příběhy Česka v letech 1989-2019 v článcích, reportážích a rozhovorech.

Zábava až na prvním místě!

Chcete se spíš zasmát? Pusťte si online slamy Anatola Svahilce a Dr. Filipitche. Najdete je na Mall.tv pod heslem #kulturažije. O Slam poetry je u nás slyšet čím dál tím víc - jde o formát specifického básnického přednesu. Zkuste mu přijít na chuť.

Zavřená jsou i divadla, která místo živých představení spustila streamované přenosy. Jde o divadlo Husa na provázku, Dejvické divadlo nebo třeba Studio DVA. V nadcházejících dnech se tak můžete podívat třeba na derniéru představení Bláznivý Petříček z La Fabriky s Táňou a Vojtou Dykem.

Pokud jste vždycky toužili po procházce po světových muzeích, nyní máte možnost to udělat virtuálně díky Google Arts & Culture. Nahlédněte třeba do newyorského Guggenheimova muzea nebo do British Museum.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 37 minutami

EU podle Reuters ve svém hodnocení stavu demokracie a právního státu v členských zemích vyjadřuje znepokojení nad nedostatečným stíháním korupce v ČR.

Evropská komise ve svém prvním hodnocení stavu demokracie a právního státu v členských zemích vyjadřuje mimo jiné znepokojení nad nedostatečným stíháním korupce v České republice, na Slovensku a v dalších čtyřech zemích převážně z východní části Evropské unie. Informovala o tom v předstihu agentura Reuters. V poledne má zprávu oficiálně představit místopředsedkyně Evropské komise Věra Jourová.

Unijní exekutiva podle Reuters vidí nedostatky v protikorupčním boji v Bulharsku, Chorvatsku, na Slovensku, v České republice, v Maďarsku a na Maltě.

Dokument, který má Reuters k dispozici, podle tiskové agentury spatřuje hlavní ohrožení demokratických standardů ve výzvách, kterým v členských zemích čelí média a soudnictví.

Zpráva upozorňuje i na to, že koronavirová pandemie posloužila jako "zátěžová zkouška" odolnosti vlády práva napříč sedmadvacítkou. Některá mimořádná protiepidemická opatření, která přijaly vlády jednotlivých států, podle komise zašla příliš daleko.

"Když mimořádné pravomoci oslabují institucionální kontrolu rozhodujících osob, stává se o to důležitějším dohled nad veřejnými rozhodnutími ze strany médií a občanské společnosti," konstatuje zpráva. "Ovšem v některých členských státech čelí média a občanská společnost novým překážkám," cituje Reuters z dokumentu.

Druhou významnou oblastí, u níž Evropská komise vyjádřila znepokojení, je podrývání nezávislosti justice. Komise tu kritizuje zejména Polsko, Maďarsko, Bulharsko, Rumunsko, Chorvatsko a Slovensko.

"Polské reformy justice po roce 2015 jsou velkým zdrojem sporů," konstatuje komise. Také Maďarsko je podle ní mezi členskými státy, v nichž směr změn zavdal důvod k vážným obavám z dopadu reforem na nezávislost soudnictví.

Zdroj: ČTK
před 48 minutami

Princ Navaf Ahmad Džábir Sabah se stal novým vládcem Kuvajtu

Korunní princ Navaf Ahmad Džábir Sabah ve středu složil přísahu a stal se novým vládcem Kuvajtu poté, co v úterý ve věku 91 let zemřel dosavadní emír šajch Sabah Ahmad Džábir Sabah, informovala agentura AP. Dynastie Sabahů zemi vládne od roku 1756.

Třiaosmdesátiletý Navaf Ahmad Džábir Sabah část pravomocí převzal už letos v červenci, kdy byl Sabah Ahmad Džábir Sabah hospitalizován ve Spojených státech kvůli blíže neurčeným zdravotním problémům a podstoupil operaci. V minulosti nový kuvajtský vládce zastával řadu vysokých funkcí, včetně postu ministra obrany. Se zesnulým emírem měli společného otce, ale jinou matku.

Tělo zesnulého emíra má být přepraveno do Kuvajtu, kde se bude konat pohřeb. Pohřeb vládce by obvykle přitáhl desítky tisíc truchlících Kuvajťanů a zúčastnily by se ho desítky vysokých zahraničních činitelů a hodnostářů. Ale kvůli pandemii covidu-19 se pohřeb odehraje jen v soukromí za účasti příbuzných, uvedla kuvajtská státní agentura KUNA.

Zdroj: ČTK
Další zprávy