Předtím za peníze, teď zadarmo: 13 tipů na online kurzy, přednášky a zábavu

Stanislava Wolfová Stanislava Wolfová
25. 3. 2020 18:07
Spoustě lidem znemožnila karanténa vykonávat svou práci, na své příznivce ale ani tak nezanevřeli a rozhodli se přesunout do světa online přenosů. Kde všude můžete teď díky epidemiologické situaci nabrat informace (nebo třeba i svaly) zdarma a online?
Foto: Shutterstock.com

Učit se, učit se, učit se

Chcete se vzdělat v oboru IT? Zkuste kurzy od holek z Czechitas. Naučí vás naprogramovat vlastní hru v kurzu Zůstaň doma a naprogramuj si hru. Nový díl vychází každý den v 11 hodin. Hra je navíc tematická. Programujete si totiž postavičku, která se rozhodla zůstat doma, protože venku řádí pandemie. Hra se programuje v jazyce Javascript, který se využívá například pro tvorbu webových stránek.

V novém projektu CovidEdu na vás čeká několik vzdělávacích seminářů a workshopů. Streamování probíhá od 10 dopoledne zhruba hodinu a půl a každý den na jiné téma. Přednášejí osobnosti z fakult Univerzity Karlovy i Akademie věd či Evropského parlamentu. 

CAMP (Centrum architektury a městského plánování) také nově nabízí své přednášky online. V nadcházejících dnech tak můžete shlédnout například výjezdní talk show Camping s Ondřejem Cihlářem či přednášku Robina Winogronda ze švýcarského Studio Vulkan.

Vzdělávat se můžete i ve svých kuchařských dovednostech. Online kurzy vaření nabízí jedna z nejznámějších kuchařských osobností současné doby Massimo Bottura, který vás na svém Instagramu vezme k sobě do kuchyně.

Domácí tělocvična

Pure jóga Praha pořádá online cvičení jógy nejen pro bolavá záda. Připojit se můžete na Facebooku. Další lekce jógy nabízí i studio Yogaholick, které nabídlo lekce přes obrazovku v časech, kdy k nim normálně chodili lidé.

Taneční a pohybové studium Eglal vám dá zdarma lekce orientálních tanců. Tak co to doma trochu rozvířit? 

Planet Fitness nabízí denně zdarma online hodiny cvičení. Jedná se o work-out (i pro nečleny posilovny) společně s trenéry, který vysílají na Facebooku od 7 hodin večer (u nás je to bohužel půlnoc, ale záznam si můžete pustit ráno). Takže pokud jste si za novoroční předsevzetí dali chodit do fitka, vyzkoušejte těchto 20 minut posilky online.

Hoďte se do klidu

Pokud na vás doléhá deprese, zkuste najít vnitřní klid u online kurzů meditace od Mindfulness Club. Meditace s názvem "Všímavá karanténa: Online meditace k posílení zdraví a psychiky" poběží na Facebooku několikrát a pokaždé s jiným lektorem. Kromě meditací se můžete připojit i k živým streamům. Jak sami tvůrci píší - každá krize s sebou přináší příležitost k pozitivním změnám. Zkuste ji využít k nalezení cesty zpátky k sobě.

Ladislav Zibura zveřejnil v PDF, ku příležitoti jejího pětiletého výročí, knihu 40 dní pěšky do Jeruzaléma. Původně bylo stažení zdarma naplánováno na červnové narozeniny autora, ale vlivem okolností se rozhodl poskytnout knihu čtenářům už teď. Pokud se vám bude líbit a chtěli byste autorovi přispět, přeje si, abyste peníze poslali na účet Lékařů bez hranic.

Mimořádně se taky odemkla všechna speciální vydání Respektu. Přečtěte si je na webu nebo v appce, případně si je stáhněte v PDF. Čekají na vás příběhy Česka v letech 1989-2019 v článcích, reportážích a rozhovorech.

Zábava až na prvním místě!

Chcete se spíš zasmát? Pusťte si online slamy Anatola Svahilce a Dr. Filipitche. Najdete je na Mall.tv pod heslem #kulturažije. O Slam poetry je u nás slyšet čím dál tím víc - jde o formát specifického básnického přednesu. Zkuste mu přijít na chuť.

Zavřená jsou i divadla, která místo živých představení spustila streamované přenosy. Jde o divadlo Husa na provázku, Dejvické divadlo nebo třeba Studio DVA. V nadcházejících dnech se tak můžete podívat třeba na derniéru představení Bláznivý Petříček z La Fabriky s Táňou a Vojtou Dykem.

Pokud jste vždycky toužili po procházce po světových muzeích, nyní máte možnost to udělat virtuálně díky Google Arts & Culture. Nahlédněte třeba do newyorského Guggenheimova muzea nebo do British Museum.

 

Právě se děje

Další zprávy