Jak pracovat v době karantény a neztratit motivaci? Radí Kovy i Do Thu Trang

Jan Faltus Jiří Komárek Jan Faltus, Jiří Komárek
23. 3. 2020 7:49
Vládní opatření proti koronaviru doléhají na všechny stejně. Omezení každodenního života zažívá každý z nás. Jak ovlivňuje karanténa práci a co dělat, abychom se během ní nezbláznili? Nejen na tyto otázky nám odpovědělo několik osobností.
Foto: ©Jan Mihaliček/400ASA

Vzájemná podpora a velmi špatné zpívání

Karel "Kovy" Kovář je český influencer, youtuber a vloger. Home office pro něj není žádnou novinkou: "Stačí mi notebook, stativ a kamera. Odpadly mi ale veškeré workshopy, besedy nebo moderace. Místo nich se teď alespoň stoprocentně soustředím na tvorbu pro můj youtube kanál. Vydával jsem například skoro hodinový rozhovor s odborníky na téma COVID-19," popisuje svoji aktuální situaci.

Připouští, že jeho offline aktivity budou na nějakou dobu v útlumu. "Věřím, že lidé alespoň více probrouzdají internet a zjistí, jaký skvělý obsah na něm vzniká. A že může být třeba edukační. A že influenceři mohou v podobných situacích sloužit jako informační kanál." Zodpovědní influenceři podle Kovyho odvádějí skutečně skvělou práci v informování svých fanoušků. Od aktuální situace si slibuje lehkou destigmatizaci své profese.

Aby člověk v této době neztratil motivaci k práci, doporučuje najít si něco, co vás bude těšit a tím to prokládat. "Každý z nás může nějak pomoci. Zavolejte kamarádům nebo rodině. Podpořte se navzájem. Alespoň to pomáhá mně." 

"Abych se nezbláznil v karanténě, zkouším meditaci, hodně tančím, poslouchám podcasty, více spím, cvičím, doháním filmy, čtu a velmi špatně zpívám. Takže se spíš brzy zblázní sousedé," doporučuje Kovy..

Dělejte to, na co jinak nemáte čas

Patrik Fiala je zakladatelem video produkční společnosti, natáčí pořad Černota pro internetovou televizi a vytváří podcasty, do kterých si zve osobnosti. Podle svých slov omezil pracovní činnost jen na nezbytné minimum, pracuje převážně z domova. Pokud musí jít do kanceláře, tak se straní veřejné dopravě. 

Nadbytek volného času by podle Patrikových slov měli lidé využít k dalšímu vzdělávání, aktivitám, na které není normálně čas či domácím pracím, které odkládají. 

"Pokud se lidé obávají, že o svou práci mohou přijít, měli by se snažit ukázat zaměstnavateli nebo nadřízenému, že právě je by si měli udržet. Snažit se být aktivní i v rámci home office, dělat práci navíc, prostě ukázat, že vy jste ten pravý," říká video producent Patrik Fiala.

Pokud se lidé obávají, že o svou práci mohou přijít, měli by se snažit ukázat zaměstnavateli nebo nadřízenému, že právě je by si měli udržet.

Přijdou vizionáři?

Práce blogerky Do Thu Trang se příliš nezměnila, momentálně totiž pracuje v IT sektoru, kde je na podobný režim práce zvyklá.

Současná situace by podle ní mohla zapříčinit větší důraz na zdraví zaměstnanců na pracovišti: "A nebylo by ani překvapením, kdyby po pandemii přišla velká vlna nových biotechnologických nebo medtechnologických firem či vizionářů, kteří budou chtít hacknout život a obelstít chod přírody. To se doufám nikomu snad nepodaří," říká Do Thu Trang. 

Ztrácet motivaci je podle ní v aktuální situaci úplně přirozené: "Nejsme roboti. Jestli bych měla dát univerzální radu, tak se zeptat, proč ztrácíte motivaci? A pak si o tom promluvit se svým nadřízeným. Když to bude rozumný člověk, pochopí vás a přijdete na nějaké řešení." 

Podle Do Thu Trang je důležité, abychom měli na paměti, že tato situace jednou skončí a každý se nyní musí naučit dělat kompromis. Připouští, že vztahy v rámci rodiny se nyní mohou občas vyostřit. Na zlepšení nálady má však recept: ,,Já si třeba pustím vtipná videa a dívám se na to, jak někdo zpívá, tančí nebo jóguje. Rozdám pár virtuálních srdíček. Nebo dělám jógu a cvičím. To je taky boží," shrnuje blogerka.

Tištěné verze nikdy nezmizí

Jan Mihaliček je přední český fotograf a spoluzakládající člen fotografického spolku 400 ASA. Fotografuje události nejen doma, ale i ve světě, pořádá workshopy a semináře. V rámci své práce se nyní snaží dokumentovat dění kolem sebe i ve výjimečné situaci: "To už je úděl dokumentaristů a vždy tomu tak bylo. Lidi zajímá jak vypadá svět, kam se teď nedostanou a svou hodnotu to bude mít i s odstupem po mnoha letech."

Někteří fotografové jsou momentálně zcela bez práce, jelikož je omezený kontakt mezi lidmi. Jan Mihaliček však dělá i fotoeditora pro časopis Euro, kde se jeho práce přesunula do režimu home office. Vše je podle něj pomalejší, ale učí se za pochodu.

Mihaliček tvrdí, že současná krize novinařinu moc nezmění: "Média budou stále existovat, jen je otázka nakolik se přesunou do elektronické podoby. Ta sice odolá biologickému virusu, ale na druhou stranu je citlivější na elektronické hrozby, případně blackout, takže podle mne tištěné verze nikdy zcela nezmizí."

Foto: ©Jan Mihaliček/400ASA
Foto: ©Jan Mihaliček/400ASA
Foto: ©Jan Mihaliček/400ASA

"Všichni se adaptujeme na nové podmínky, někdo rychle, někdo pomaleji, ale postupně si všichni zvyknou. Je důležité dělat maximu věcí jako normálně. Snažit si najít nějaký improvizovaný řád," myslí si Mihaliček. On sám například nespí dlouho i když by mohl. Snaží se během dne dělat různé věci, protože ho ubíjí monotónnost.

Aby se člověk nezbláznil v karanténě, je dobré se naučit být sám se sebou. Doporučuje také nakombinovat si práci s věcmi, na které dříve neměl člověk čas: "Je dobré mít přehled, co se děje, ale nořit se jen do čtení negativních zpráv nepomůže. Možná je i dobré přemýšlet a vymýšlet, co bude člověk dělat, až karanténa nebude," radí fotograf Jan Mihaliček. 

 

Právě se děje

Další zprávy