#video: Den s automobilovým inženýrem. Co obnáší práce mezi hi-tech hračkami?

30. 3. 2021 17:50
Seznamte se s Pavlem, šéfem testovacích inženýrů v Oddělení automobilových radarů automotive společnosti Valeo. Jeho denním chlebem je vyvíjet a testovat senzory a další moderní doplňky, které dělají nová auta každý rok chytřejší a společně s tím taky bezpečnější.
Video: Jakub Říha - Pracovna Aktuálně.cz

Přestože část jeho práce se rozhodně odehrává ve schématech a algoritmech, jak jsme zjistili při našem natáčení, ta pravá zábava začíná v prototypovém autě na testovacím polygonu.

Zachraňuje lidské životy, ale lékař to není. Kdo to je?

Vzhledem k tomu, že počty smrtelných dopravních nehod jsou v Česku pořád vysoké a svým životem za jízdu autem každý rok zaplatí okolo pěti set lidí, není spojení zachránce životů s inovátorem v oblasti dopravy vůbec žádná nadsázka. V automobilovém průmyslu budoucnosti se díky chytrým doplňkům, senzorům a nejrůznějším bezpečnostním prvkům počítá s podstatným snížením nehodovosti. A právě inženýři jako je Pavel, jsou těmi, díky komu jezdí po silnicích pořád bezpečnější a chytřejší auta.

Foto: Veronika Vimmerová

Se svým týmem se Pavel každý den snaží posouvat možnosti moderních aut. O naprosté autonomii vozidla se tady zatím nebavíme, o senzorech, které dokážou zadupnout brzdu v případě, kdy se dva metry před vámi vynoří ze tmy na silnici srnka, už ale ano. A taky třeba o parkovacích asistentech nebo hlídání jiného auta v mrtvém úhlu.

Chytrá auta dokážou vyřešit spoustu nepříjemností za volantem za nás, navíc mají podstatně rychlejší reflexy. A jejich vývoj je navíc poměrně velká zábava a splněný sen každé holky nebo kluka, kteří mají rádi koně pod kapotou. Jak zmiňuje Pavel v našem videu, díky tomu, že jeho domovská základna - pražské Valeo - vyvíjí tyto systémy na zakázku do nových modelů téměř všech světových automobilek, mají Pavel a jeho kolegové o zábavu postaráno. V rámci testování se po Milovickém polygonu nebo v reálném provozu občas projíždějí v autech, které ještě neviděli ani v Top Gearu.

Foto: Veronika Vimmerová

Valeo

Valeo se snaží posouvat vývoj autonomních vozidel a elektromobilů, a že to myslí vážně dokazuje i fakt, že dva ze tří elektromobilů v Evropě jezdí s jeho komponenty a na světě používá jeho senzory jedno auto ze čtyř. V Česku mu k tomu pomáhá moderní testovací polygon v Milovicích, pražské vývojové centrum nebo výrobní závod v Rakovníku plný umělé inteligence a automatických procesů. Je jedním z hlavních hráčů na poli výzkum a vývoje moderních automotive komponentů a také jedním z největších českých zaměstnavatelů. Pražská pobočka se od roku 2002 věnuje vývoji senzorů, softwaru a systémů pro automatizovanou jízdu a automatizované parkování.

Foto: Veronika Vimmerová
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Americký úřad chce zablokovat převzetí Activision Blizzard Microsoftem

Americká Federální obchodní komise (FTC) podala žalobu, s jejíž pomocí se snaží zablokovat převzetí společnosti Activision Blizzard firmou Microsoft. Americký úřad o tom dnes informoval v tiskové zprávě. Transakce by podle něj mohla poškodit hospodářskou soutěž. Hloubkové vyšetřování fúze, která má být největším převzetím v herním odvětví, před měsícem zahájila ze stejného důvodu i Evropská komise. Microsoft se hodlá proti kroku FTC bránit u soudu.

Microsoft v lednu oznámil, že koupí za 68,7 miliardy dolarů (necelých 1,6 bilionu Kč) vývojáře her a vydavatele interaktivního zábavního obsahu Activision Blizzard. Tato firma stojí například za hrami Call of Duty či Candy Crush. Akvizice má urychlit růst herní divize Microsoftu. Po dokončení transakce by Microsoft byl třetí největší herní firmou na světě podle výše tržeb za společnostmi Tencent a Sony. Právě Sony transakce silně kritizuje.

Prezident Microsoftu Brad Smith uvedl, že společnost se bude proti kroku FTC bránit u soudu. Úřad uvedl, že Microsoft už v minulosti koupil cenný herní obsah a využil toho k potlačení konkurence ostatních konzolí. Microsoft je známý zejména díky operačnímu systému Windows a herním konzolím Xbox.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Evropská centrální banka vyzvala k přepracování navrhovaných pravidel EU k omezení cen plynu

Navrhovaná pravidla Evropské unie k omezení růstu cen zemního plynu by mohla ohrozit finanční stabilitu v eurozóně a je zapotřebí je přepracovat. Uvedla to podle agentury Reuters Evropská centrální banka (ECB) ve svém oficiálním stanovisku. Varovala, že ačkoliv cílem pravidel je omezení mimořádných výkyvů cen plynu, jejich výsledkem by mohl být přesný opak.

Sjednotit pohled zatím rozdělených zemí Evropské unie na možné zavedení cenového stropu pro případ výrazného zdražení plynu se v těchto dnech pokouší české předsednictví bloku. Skupina zemí v čele s Německem stále dává najevo nesouhlas s jakýmkoli omezováním cen.

Podle diplomatů proto není vyloučeno, že se na mimořádném jednání ministrů energetiky příští úterý dohodu opět nepovede uzavřít. Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová prohlásila, že podle jejího přesvědčení se do konce roku země na podobě stropu shodnou.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Americká Sněmovna reprezentantů schválila rekordní rozpočet na obranu. Na vojenské výdaje půjde 858 miliard dolarů

Americká Sněmovna reprezentantů ve čtvrtek většinou 350 ku 80 hlasům schválila návrh obranného rozpočtu na příští rok v rekordní výši 858 miliard dolarů (asi 19,8 bilionu korun), což je o 45 miliard více, než navrhoval prezident Joe Biden, píše agentura AP. Rozpočet počítá s rozšířením bezpečnostní spolupráce s Tchaj-wanem a další pomocí pro Ukrajinu. O návrhu zákona bude dále hlasovat Senát.

Návrh rozpočtu vyhrazuje 11,5 miliardy dolarů (asi 265 miliard korun) na nové investice do takzvané iniciativy tichomořského odstrašení a deset miliard dolarů (asi 230 miliard korun) na rozvoj bezpečnostní spolupráce s Tchaj-wanem v příštích pěti letech.

Zdroj: ČTK
Další zprávy