#video: Den s automobilovým inženýrem. Co obnáší práce mezi hi-tech hračkami?

30. 3. 2021 17:50
Seznamte se s Pavlem, šéfem testovacích inženýrů v Oddělení automobilových radarů automotive společnosti Valeo. Jeho denním chlebem je vyvíjet a testovat senzory a další moderní doplňky, které dělají nová auta každý rok chytřejší a společně s tím taky bezpečnější.
Video: Jakub Říha - Pracovna Aktuálně.cz

Přestože část jeho práce se rozhodně odehrává ve schématech a algoritmech, jak jsme zjistili při našem natáčení, ta pravá zábava začíná v prototypovém autě na testovacím polygonu.

Zachraňuje lidské životy, ale lékař to není. Kdo to je?

Vzhledem k tomu, že počty smrtelných dopravních nehod jsou v Česku pořád vysoké a svým životem za jízdu autem každý rok zaplatí okolo pěti set lidí, není spojení zachránce životů s inovátorem v oblasti dopravy vůbec žádná nadsázka. V automobilovém průmyslu budoucnosti se díky chytrým doplňkům, senzorům a nejrůznějším bezpečnostním prvkům počítá s podstatným snížením nehodovosti. A právě inženýři jako je Pavel, jsou těmi, díky komu jezdí po silnicích pořád bezpečnější a chytřejší auta.

Foto: Veronika Vimmerová

Se svým týmem se Pavel každý den snaží posouvat možnosti moderních aut. O naprosté autonomii vozidla se tady zatím nebavíme, o senzorech, které dokážou zadupnout brzdu v případě, kdy se dva metry před vámi vynoří ze tmy na silnici srnka, už ale ano. A taky třeba o parkovacích asistentech nebo hlídání jiného auta v mrtvém úhlu.

Chytrá auta dokážou vyřešit spoustu nepříjemností za volantem za nás, navíc mají podstatně rychlejší reflexy. A jejich vývoj je navíc poměrně velká zábava a splněný sen každé holky nebo kluka, kteří mají rádi koně pod kapotou. Jak zmiňuje Pavel v našem videu, díky tomu, že jeho domovská základna - pražské Valeo - vyvíjí tyto systémy na zakázku do nových modelů téměř všech světových automobilek, mají Pavel a jeho kolegové o zábavu postaráno. V rámci testování se po Milovickém polygonu nebo v reálném provozu občas projíždějí v autech, které ještě neviděli ani v Top Gearu.

Foto: Veronika Vimmerová

Valeo

Valeo se snaží posouvat vývoj autonomních vozidel a elektromobilů, a že to myslí vážně dokazuje i fakt, že dva ze tří elektromobilů v Evropě jezdí s jeho komponenty a na světě používá jeho senzory jedno auto ze čtyř. V Česku mu k tomu pomáhá moderní testovací polygon v Milovicích, pražské vývojové centrum nebo výrobní závod v Rakovníku plný umělé inteligence a automatických procesů. Je jedním z hlavních hráčů na poli výzkum a vývoje moderních automotive komponentů a také jedním z největších českých zaměstnavatelů. Pražská pobočka se od roku 2002 věnuje vývoji senzorů, softwaru a systémů pro automatizovanou jízdu a automatizované parkování.

Foto: Veronika Vimmerová
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy