#video: Den s automobilovým inženýrem. Co obnáší práce mezi hi-tech hračkami?

30. 3. 2021 17:50
Seznamte se s Pavlem, šéfem testovacích inženýrů v Oddělení automobilových radarů automotive společnosti Valeo. Jeho denním chlebem je vyvíjet a testovat senzory a další moderní doplňky, které dělají nová auta každý rok chytřejší a společně s tím taky bezpečnější.
Video: Jakub Říha - Pracovna Aktuálně.cz

Přestože část jeho práce se rozhodně odehrává ve schématech a algoritmech, jak jsme zjistili při našem natáčení, ta pravá zábava začíná v prototypovém autě na testovacím polygonu.

Zachraňuje lidské životy, ale lékař to není. Kdo to je?

Vzhledem k tomu, že počty smrtelných dopravních nehod jsou v Česku pořád vysoké a svým životem za jízdu autem každý rok zaplatí okolo pěti set lidí, není spojení zachránce životů s inovátorem v oblasti dopravy vůbec žádná nadsázka. V automobilovém průmyslu budoucnosti se díky chytrým doplňkům, senzorům a nejrůznějším bezpečnostním prvkům počítá s podstatným snížením nehodovosti. A právě inženýři jako je Pavel, jsou těmi, díky komu jezdí po silnicích pořád bezpečnější a chytřejší auta.

Foto: Veronika Vimmerová

Se svým týmem se Pavel každý den snaží posouvat možnosti moderních aut. O naprosté autonomii vozidla se tady zatím nebavíme, o senzorech, které dokážou zadupnout brzdu v případě, kdy se dva metry před vámi vynoří ze tmy na silnici srnka, už ale ano. A taky třeba o parkovacích asistentech nebo hlídání jiného auta v mrtvém úhlu.

Chytrá auta dokážou vyřešit spoustu nepříjemností za volantem za nás, navíc mají podstatně rychlejší reflexy. A jejich vývoj je navíc poměrně velká zábava a splněný sen každé holky nebo kluka, kteří mají rádi koně pod kapotou. Jak zmiňuje Pavel v našem videu, díky tomu, že jeho domovská základna - pražské Valeo - vyvíjí tyto systémy na zakázku do nových modelů téměř všech světových automobilek, mají Pavel a jeho kolegové o zábavu postaráno. V rámci testování se po Milovickém polygonu nebo v reálném provozu občas projíždějí v autech, které ještě neviděli ani v Top Gearu.

Foto: Veronika Vimmerová

Valeo

Valeo se snaží posouvat vývoj autonomních vozidel a elektromobilů, a že to myslí vážně dokazuje i fakt, že dva ze tří elektromobilů v Evropě jezdí s jeho komponenty a na světě používá jeho senzory jedno auto ze čtyř. V Česku mu k tomu pomáhá moderní testovací polygon v Milovicích, pražské vývojové centrum nebo výrobní závod v Rakovníku plný umělé inteligence a automatických procesů. Je jedním z hlavních hráčů na poli výzkum a vývoje moderních automotive komponentů a také jedním z největších českých zaměstnavatelů. Pražská pobočka se od roku 2002 věnuje vývoji senzorů, softwaru a systémů pro automatizovanou jízdu a automatizované parkování.

Foto: Veronika Vimmerová
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 10 minutami

V Michiganu po střelbě na střední škole obvinili také rodiče údajného útočníka

Rodiče 15letého Ethana Crumbleyho, kterého policie považuje za pachatele smrtící úterní střelby na střední škole v americkém státě Michigan, čelí obviněním ze čtyřnásobného neúmyslného zabití. Okresní prokuratura dnes oznámila stíhání Jamese a Jennifer Crumbleyových s tím, že pistoli použitou při útoku uchovávali doma v nezamčeném šuplíku. Jejich chování podle prokurátorky Karen McDonaldové "dalece překračuje nedbalost".

Kvůli úterní střelbě na škole v obci Oxford severně od Detroitu přišli o život čtyři studenti, dalších sedm lidí utrpělo zranění. Strážníci na místě zadrželi údajného pachatele, který na školu také docházel. Následně byl obviněn ze čtyřnásobné vraždy, terorismu a dalších trestných činů, stíhán je jako dospělý

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Mezi pěti mrtvými v domě u Berlína byly tři děti. Zřejmě se jednalo o vraždu

V obytném domě ve městě Königs Wusterhausen jižně od Berlína našla německá policie pět mrtvých. Podle informací agentury DPA se předpokládá, že byli zavražděni; jednalo se o dva dospělé a tři děti ve věku čtyř, osmi a deseti let.

"Vycházíme z toho, že jde o zločin zabití," řekl policejní mluvčí Lutz Miersch.

Server rozhlasové a televizní stanice RBB uvedl, že se dům nachází ve čtvrti Senzig. Policii na místo kolem poledne přivedl telefonát člověka, kterému se zdálo divné, že obyvatele domu nevidí.

Příslušná ulice ve zhruba 33tisícovém braniborském městě zůstává uzavřena, policisté na místě nadále zajišťují stopy.

Zdroj: ČTK
Další zprávy