#video: Den s automobilovým inženýrem. Co obnáší práce mezi hi-tech hračkami?

Seznamte se s Pavlem, šéfem testovacích inženýrů v Oddělení automobilových radarů automotive společnosti Valeo. Jeho denním chlebem je vyvíjet a testovat senzory a další moderní doplňky, které dělají nová auta každý rok chytřejší a společně s tím taky bezpečnější.
Video: Jakub Říha - Pracovna Aktuálně.cz

Přestože část jeho práce se rozhodně odehrává ve schématech a algoritmech, jak jsme zjistili při našem natáčení, ta pravá zábava začíná v prototypovém autě na testovacím polygonu.

Zachraňuje lidské životy, ale lékař to není. Kdo to je?

Vzhledem k tomu, že počty smrtelných dopravních nehod jsou v Česku pořád vysoké a svým životem za jízdu autem každý rok zaplatí okolo pěti set lidí, není spojení zachránce životů s inovátorem v oblasti dopravy vůbec žádná nadsázka. V automobilovém průmyslu budoucnosti se díky chytrým doplňkům, senzorům a nejrůznějším bezpečnostním prvkům počítá s podstatným snížením nehodovosti. A právě inženýři jako je Pavel, jsou těmi, díky komu jezdí po silnicích pořád bezpečnější a chytřejší auta.

Foto: Veronika Vimmerová

Se svým týmem se Pavel každý den snaží posouvat možnosti moderních aut. O naprosté autonomii vozidla se tady zatím nebavíme, o senzorech, které dokážou zadupnout brzdu v případě, kdy se dva metry před vámi vynoří ze tmy na silnici srnka, už ale ano. A taky třeba o parkovacích asistentech nebo hlídání jiného auta v mrtvém úhlu.

Chytrá auta dokážou vyřešit spoustu nepříjemností za volantem za nás, navíc mají podstatně rychlejší reflexy. A jejich vývoj je navíc poměrně velká zábava a splněný sen každé holky nebo kluka, kteří mají rádi koně pod kapotou. Jak zmiňuje Pavel v našem videu, díky tomu, že jeho domovská základna - pražské Valeo - vyvíjí tyto systémy na zakázku do nových modelů téměř všech světových automobilek, mají Pavel a jeho kolegové o zábavu postaráno. V rámci testování se po Milovickém polygonu nebo v reálném provozu občas projíždějí v autech, které ještě neviděli ani v Top Gearu.

Foto: Veronika Vimmerová

Valeo

Valeo se snaží posouvat vývoj autonomních vozidel a elektromobilů, a že to myslí vážně dokazuje i fakt, že dva ze tří elektromobilů v Evropě jezdí s jeho komponenty a na světě používá jeho senzory jedno auto ze čtyř. V Česku mu k tomu pomáhá moderní testovací polygon v Milovicích, pražské vývojové centrum nebo výrobní závod v Rakovníku plný umělé inteligence a automatických procesů. Je jedním z hlavních hráčů na poli výzkum a vývoje moderních automotive komponentů a také jedním z největších českých zaměstnavatelů. Pražská pobočka se od roku 2002 věnuje vývoji senzorů, softwaru a systémů pro automatizovanou jízdu a automatizované parkování.

Foto: Veronika Vimmerová
 

Právě se děje

před 32 minutami

Biden vyslal neoficiální americkou delegaci na Tchaj-wan, Čína reagovala varováním

Americký prezident Joe Biden vyslal na Tchaj-wan neoficiální delegaci na důkaz podpory ostrovu, jež pevninská Čína považuje za svou vzbouřeneckou provincii. Tři bývalí vysoce postavení politici dorazí na Tchaj-wan ve středu. Čína už v reakci na návštěvu Spojené státy varovala, aby respektovaly princip jedné Číny a chovaly se podle něj k Tchaj-wanu, píše agentura Reuters.

Členy delegace jsou demokrat Chris Dodd, senátor za Connecticut v letech 1981 až 2011 a dva bývalí náměstci ministrů zahraničí James Steinberg z Obamovy éry a Richard Armitage z vlády republikánského prezidenta George W. Bushe, upřesňuje AP. Na Bidenovu žádost se setkají s nejvyššími představiteli Tchaj-wanu, píše CNN. Ve čtvrtek ráno se setkají s prezidentkou Cchaj Jing-wen, uvádí Reuters.

Zdroj: ČTK
před 39 minutami

Velká Británie stáhne z Afghánistánu většinu ze svých 750 vojáků

Británie stáhne z Afghánistánu téměř všechny ze svých 750 vojáků, kteří v zemi působí, napsal v úterý list The Times. Britské rozhodnutí přichází krátce po oznámení Spojených států, že američtí vojáci Afghánistán definitivně opustí do 11. září 2021. Pro Brity by podle informací The Times bylo obtížné v zemi zůstávat po odchodu amerických spojenců, protože obě vojska sdílejí základny i infrastrukturu.

Británie vypracovala plán na předání vedení akademie v Kábulu, kde její jednotky pomáhají cvičit afghánské vojáky. Nově ji bude spravovat místní vláda. Britští vojáci působí převážně v Kábulu v ochranných misích, například jako doprovod význačných osobností. Vojáci se postupně přesouvají na protiteroristické mise do Afriky i jinde ve světě.

"Samozřejmě, že tato hrozná válka musí jednoho dne skončit, ale škrty a útěk od našich afghánských partnerů na ně musí působit jako zrada," uvedl generálmajor Charlie Herbert, který byl do roku 2018 poradcem NATO pro afghánskou policii.

Zdroj: ČTK
Další zprávy