#podcast: Na Vánoce se připravujeme prakticky celý rok, říká manažer českého Amazonu

Veronika Vimmerová Jakub Ouvín Veronika Vimmerová, Jakub Ouvín
8. 10. 2020 18:00
Jan Vavřík je důkazem toho, že vystudovaná škola a diplom vás nelimitují v dělaní toho, co vás doopravdy baví. Jako inženýr zahradní architektury se dnes věnuje strategickému plánování a týmu manažerů v pražské pobočce Amazonu.
Jan Vavřík - Amazon, Jakub Ouvín - moderátor
Jan Vavřík - Amazon, Jakub Ouvín - moderátor | Foto: Radek Vebr

"Je to od sebe daleko, ale na druhou stranu obě ty práce mají svůj řád a danou strukturu, což je u obou podobné," vysvětluje Jan Vavřík svou cestu od záhonů po nastavování dlouhodobých cílů v jednom z největších světových on-line obchodů.

Jeho pozice - senior operation manager - zní hodně tajemně a upřímně, ani my v redakci jsme si na začátku nebyli úplně jistí, co přesně je Honzovým denním chlebem. "Nepracuji přímo s lidmi na ploše, dívám se víc do budoucnosti. Věnuji se tomu, abychom byli schopni dostát dlouhodobě nastaveným cílům, ať už našim českým nebo evropským," popisuje v dalším dílu podcastu Jobsession. Jeho praxe se tak točí třeba kolem toho, aby byla firma připravená na Vánoce (a další pravidelné špičky), aby zvládla všechny zákazníky a ideálně ještě lépe než v předchozím roce. 

Amazon si zakládá na tom, že klientům dokáže doručit zásilku v rámci několika dní, někde už dokonce i do 24 hodin. A to i před Vánocemi. To samo o sobě vyžaduje dost inovací a neustálé zlepšování. Jednou by dokonce balíky podle Honzy mohly roznášet i drony. U takové přepravy bychom se mohli těšit na doručení okolo 30 minut, je to ale zatím spíš hudba budoucnosti než otázka několika následujících let.

Foto: Radek Vebr

Asi není překvapením, že Amazon je dnes na trhu vnímán více jako technologická firma než jen obyčejný on-line obchod. Kromě vlastních produktů, které jsou mezi lidmi poměrně známé a kdekdo je má dokonce doma, ale inovuje i interně - investuje do technologií, které pomáhají právě s kompletováním, balením a zasíláním objednávek. "Používáme robotická ramena, algoritmy, které zlepšují efektivitu kompletování objednávek nebo jejich balení. V některých provozech máme i robotické regály, které přijedou za zaměstnancem," upřesňuje Honza.

Jan Vavřík - Amazon
Jan Vavřík - Amazon | Foto: Radek Vebr

Nespěje ale tak velká robotizace ke konci manuální práce? Budou mít lidé za pár let jistotu práce a vydělaných peněz, nebo je načase se začít bát? A jakou školu vlastně potřebujete pro to, abyste se mohli stát manažerem v Amazonu? Odpovědi na všechny otázky zjišťoval Kuba Ouvín v novém Jobsession, které najdete na Spotify nebo SoundCloudu přes odkazy v tomto článku.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Americký úřad chce zablokovat převzetí Activision Blizzard Microsoftem

Americká Federální obchodní komise (FTC) podala žalobu, s jejíž pomocí se snaží zablokovat převzetí společnosti Activision Blizzard firmou Microsoft. Americký úřad o tom dnes informoval v tiskové zprávě. Transakce by podle něj mohla poškodit hospodářskou soutěž. Hloubkové vyšetřování fúze, která má být největším převzetím v herním odvětví, před měsícem zahájila ze stejného důvodu i Evropská komise. Microsoft se hodlá proti kroku FTC bránit u soudu.

Microsoft v lednu oznámil, že koupí za 68,7 miliardy dolarů (necelých 1,6 bilionu Kč) vývojáře her a vydavatele interaktivního zábavního obsahu Activision Blizzard. Tato firma stojí například za hrami Call of Duty či Candy Crush. Akvizice má urychlit růst herní divize Microsoftu. Po dokončení transakce by Microsoft byl třetí největší herní firmou na světě podle výše tržeb za společnostmi Tencent a Sony. Právě Sony transakce silně kritizuje.

Prezident Microsoftu Brad Smith uvedl, že společnost se bude proti kroku FTC bránit u soudu. Úřad uvedl, že Microsoft už v minulosti koupil cenný herní obsah a využil toho k potlačení konkurence ostatních konzolí. Microsoft je známý zejména díky operačnímu systému Windows a herním konzolím Xbox.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Evropská centrální banka vyzvala k přepracování navrhovaných pravidel EU k omezení cen plynu

Navrhovaná pravidla Evropské unie k omezení růstu cen zemního plynu by mohla ohrozit finanční stabilitu v eurozóně a je zapotřebí je přepracovat. Uvedla to podle agentury Reuters Evropská centrální banka (ECB) ve svém oficiálním stanovisku. Varovala, že ačkoliv cílem pravidel je omezení mimořádných výkyvů cen plynu, jejich výsledkem by mohl být přesný opak.

Sjednotit pohled zatím rozdělených zemí Evropské unie na možné zavedení cenového stropu pro případ výrazného zdražení plynu se v těchto dnech pokouší české předsednictví bloku. Skupina zemí v čele s Německem stále dává najevo nesouhlas s jakýmkoli omezováním cen.

Podle diplomatů proto není vyloučeno, že se na mimořádném jednání ministrů energetiky příští úterý dohodu opět nepovede uzavřít. Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová prohlásila, že podle jejího přesvědčení se do konce roku země na podobě stropu shodnou.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Americká Sněmovna reprezentantů schválila rekordní rozpočet na obranu. Na vojenské výdaje půjde 858 miliard dolarů

Americká Sněmovna reprezentantů ve čtvrtek většinou 350 ku 80 hlasům schválila návrh obranného rozpočtu na příští rok v rekordní výši 858 miliard dolarů (asi 19,8 bilionu korun), což je o 45 miliard více, než navrhoval prezident Joe Biden, píše agentura AP. Rozpočet počítá s rozšířením bezpečnostní spolupráce s Tchaj-wanem a další pomocí pro Ukrajinu. O návrhu zákona bude dále hlasovat Senát.

Návrh rozpočtu vyhrazuje 11,5 miliardy dolarů (asi 265 miliard korun) na nové investice do takzvané iniciativy tichomořského odstrašení a deset miliard dolarů (asi 230 miliard korun) na rozvoj bezpečnostní spolupráce s Tchaj-wanem v příštích pěti letech.

Zdroj: ČTK
Další zprávy