#podcast: Starat se o 3000 lidí je ambiciózní job, říká HR manažerka českého Amazonu

Jakub Ouvín Veronika Vimmerová Jakub Ouvín, Veronika Vimmerová
30. 9. 2020 18:54
Není HR manager jako HR manager. Někdo má pod sebou pár desítek zaměstnanců, Zuzana Zajacová jich má v české pobočce Amazonu na starost 3000, před Vánoci a v dalších špičkách dokonce dvojnásobek. Jsou při takovém objemu zaměstnanci pořád lidé s reálnými potřebami, nebo se stávají jen položkami v docházce? “Mým úkolem je, aby byl každý jeden z kolegů na svém místě spokojený,” vysvětluje Zuzka.
Zuzana Zajacová - Amazon, moderátor Jakub Ouvín
Zuzana Zajacová - Amazon, moderátor Jakub Ouvín | Foto: Radek Vebr

Sama začínala na HR vstupní pozici a po absolvování interního vzdělávacího programu a několika letech praxe se stala HR manažerkou celého provozu. "Máme i takové lidi, kteří začínali na balící lince a teď dělají finanční analýzy nebo jsou na různých manažerských pozicích," popisuje "amazonský sen" v novém dílu podcastu Jobsession mladá manažerka. Cesty jsou možné obě - buď se vypracujete nebo uspějete ve výběrku přímo na vyšší pozice. "Každý nemusí projít procesem od úplného začátku, i když je to pro člověka zajímavá zkušenost," dodává.

Přestože by se při počtu tří (a více) tisícovek zaměstnanců mohlo zdát, že bude vztah mezi nimi a zaměstnavatelem na hodně vlažné úrovni, není to úplně pravda. Amazon naopak nabízí na českém trhu i docela neobvyklé benefity. Třeba program Career Choice. "Zjednodušeně je to vzdělávací program, kdy během maximálně čtyř let zaplatíme zaměstnanci vzdělávání v ním vybraném oboru do částky 120 tisíc korun. A dál už je to na něm - pokud bude chtít v tom oboru zkusit štěstí v jiné firmě, bude na to mít plné právo. Peníze nejsou podmínkou pro to, aby v Amazonu dál zůstával," objasňuje HR manažerka.

Foto: Radek Vebr

Z pohledu HR není česká pobočka nadnárodního online obchodu jen o balení balíků, otevřených pozic a zaměření je k mání daleko víc. Šanci mají podle Zuzky úplně všichni. U manažerských pozic je důležité, aby kandidát zapadl do firemní kultury, u vyšších pozic jsou výhodou dosud získané zkušenosti, kterými by nový člověk mohl obohatit nový tým. Amazon je ale otevřený i absolventům, které všechno důležité naučí. "V Česku máme i úzce specializované pozice, které se starají například o technologie. Hledáme tedy i technické inženýry nebo lidi z IT sektoru," upřesňuje pro všechny, které by lákala práce v jedné z největších firem světa.

Zuzana Zajacová
Zuzana Zajacová | Foto: Radek Vebr

Proč si jako svého prvního zaměstnavatele pro přestěhování do Česka vybrala Zuzka právě Amazon? Čeho si na firmě typu "korporát" cení nejvíc a proč svoje kolegy, aby se při cestě po schodech drželi zábradlí? Nejen na to se ptal Kuba Ouvín v novém dílu Jobsession. Najdete ho na Spotify i Soundcloudu přes odkazy v tomhle článku.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 8 minutami

Při srážce auta s tramvají na pražských Vinohradech se zranila žena. Řidič byl pod vlivem drog

Nehoda přeruší provoz tramvají na několik hodin.

před 1 hodinou

V Íránu bylo kvůli protivládním protestům zatčeno i devět cizinců, uvedla vláda

V Íránu zatkli kvůli protivládním protestům, které tam trvají už dva týdny, devět cizinců. Pocházejí mimo jiné z Německa, Polska, Itálie, Francie, Nizozemska a Švédska, informovala v pátek agentura Reuters s odvoláním na íránská média.

Podle íránské vlády byli tito cizinci zadrženi během demonstrací či jinde, ale protesty proti vládě podporovali.

Oznámení přichází jen den poté, co německá ministryně zahraničí Annalena Baerbocková uvedla, že bude prosazovat sankce EU kvůli zásahům íránských bezpečnostních složek vůči demonstrantům. Brutalitu zásahů tento týden kritizovala například i španělská či francouzská diplomacie či lidskoprávní organizace Amnesty International. Podle nevládních organizací při zásazích proti demonstrantům zemřelo už přes osm desítek lidí, íránská agentura Fars v pátek psala o 60 mrtvých.

Zdroj: ČTK
Další zprávy