Jobsession #15: Automatizace, roboti a pokrok v práci? Bez zaměstnanců to nepůjde

Průmysl 4.0 si zakládá na automatizaci a zapojování moderních technologií do výroby. Do strojírenských hal s ním přichází nejenom digitalizace, ale taky změna struktury a náplně práce zaměstnanců. Nebo podstatně víc robotů. I proto asi nikoho nepřekvapí, že se někdy označuje jako čtvrtá průmyslová revoluce. Robokalypsa nás ale určitě nečeká, bez šikovných zaměstnanců to fungovat nebude.
Foto: Veronika Vimmerová

V Česku zatím v takovém směřování průmyslu nejsme světovou velmocí, některé firmy se ale do modernizace pustily po hlavě. "Sledujeme ukazatel robot density, což je poměr počtu robotů k deseti tisícům zaměstnanců. Minulý rok jsme u nás měli pět tisíc robotů na deset tisíc zaměstnanců, v roce 2026 bude to číslo na dvanácti tisících robotů," vysvětluje host nového dílu podcastu Jobsession Jakub Drahorád, generální ředitel hypermoderního závodu společnosti Valeo v Rakovníku. Český průměr je podle nej dnes někde okolo dvou stovek, což ukazuje na to, že rakovnický provoz je v případě průmyslu 4.0 poměrně jasným šampionem. 

Automatizace ale neznamená jen roboty ve výrobě, automatizují se i samotné procesy. V praxi to může znamenat třeba to, že programy budou hlídat kvalitu vyrobených součástek nebo třeba zásoby na skladech a v případě potřeby je automaticky doplňovat bez většího lidského přičinění. "V Rakovníku jsme v rámci Valeo pilotním závodem, implementovali jsme spoustu věcí - automatické plánování v logistice, plánování výroby, automatické objednávání součástek. Cílíme na to, abychom se stali čistě digitálním závodem," objasňuje Jakub Drahorád. 

Foto: Veronika Vimmerová

I když by se mohlo zdát, že takový závod už nepotřebuje ani zaměstnance a stačí v něm jen jednou za měsíc zkontrolovat, jestli nevypadly pojistky, pravda je přesně na opačné straně. "To, že máme roboty neznamená, že nepotřebujeme lidi, mění se ale jejich náplň práce. Zaměstnanci u nás se starají hlavně o technologie, servisují je nebo rozvíjí automatický proces výroby," vypočítává ředitel centra. Vzhledem k jeho ambici rozšířit v následujících šesti letech technologie ve výrobě na víc než dvojnásobek dnešního stavu, čeká rakovnické centrum v blízké budoucnost velké hledání nových talentů.

Foto: Veronika Vimmerová

Jak velký dopad má tato práce na moderní automobilový průmysl, dokazuje fakt, že dva ze tří elektromobilů vyrobených v Evropě, používají díly od Valea. Firma ale není jen výrobce součástek, věnuje se i vývoji. Jak v podcastu prozrazuje Jakub Drahorád, jeho kolegové se teď věnují třeba novince pro BMW. A u ní zdaleka nekončí. Jen za rok 2019 registrovala společnost 1700 vlastních patentů.

Foto: Veronika Vimmerová

Co ale na to všechno říká koronavirová krize? Projevuje se i v automotive? "Na jaře zažil sektor pokles, protože nikdo netušil, co bude. Teď mi přijde, že se naši zákazníci snaží dohnat to, co nestihli v první polovině roku," vysvětluje Jakub Drahorád s tím, že Valeo si i na dnešní situaci vede velmi dobře. "Celosvětový propad v tržbách v odvětví je od ledna do října letošního roku na 25 procentech, my jsme na jednadvaceti. A v Evropě jsou čísla oproti průměru ještě lepší," uzavírá. 

VALEO

Valeo se snaží posouvat vývoj autonomních vozidel a elektromobilů, a že to myslí vážně dokazuje i fakt, že dva ze tří elektromobilů v Evropě jezdí po světě s jeho komponenty. V Česku mu k tomu pomáhá moderní testovací polygon v Milovicích, pražské vývojové centrum nebo výrobní závod v Rakovníku plný umělé inteligence a automatických procesů. Vizí rakovnického provozu je mít do roku 2026 na směně víc robotů než lidí a této realitě přizpůsobit celý proces výroby. V pokroku ale zatím nejsme tak daleko, aby roboti pracovali bez cizí pomoci, ke splnění vize proto teď závod hledá spoustu inženýrů a dalších šikovných lidí, kteří s roboty pod jednou střechou dokážou pracovat. V novém dílu podcastu Jobsession jsme si povídali s ředitelem závodu Jakubem Drahorádem.

 

Právě se děje

před 56 minutami

Biden vyslal neoficiální americkou delegaci na Tchaj-wan, Čína reagovala varováním

Americký prezident Joe Biden vyslal na Tchaj-wan neoficiální delegaci na důkaz podpory ostrovu, jež pevninská Čína považuje za svou vzbouřeneckou provincii. Tři bývalí vysoce postavení politici dorazí na Tchaj-wan ve středu. Čína už v reakci na návštěvu Spojené státy varovala, aby respektovaly princip jedné Číny a chovaly se podle něj k Tchaj-wanu, píše agentura Reuters.

Členy delegace jsou demokrat Chris Dodd, senátor za Connecticut v letech 1981 až 2011 a dva bývalí náměstci ministrů zahraničí James Steinberg z Obamovy éry a Richard Armitage z vlády republikánského prezidenta George W. Bushe, upřesňuje AP. Na Bidenovu žádost se setkají s nejvyššími představiteli Tchaj-wanu, píše CNN. Ve čtvrtek ráno se setkají s prezidentkou Cchaj Jing-wen, uvádí Reuters.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Velká Británie stáhne z Afghánistánu většinu ze svých 750 vojáků

Británie stáhne z Afghánistánu téměř všechny ze svých 750 vojáků, kteří v zemi působí, napsal v úterý list The Times. Britské rozhodnutí přichází krátce po oznámení Spojených států, že američtí vojáci Afghánistán definitivně opustí do 11. září 2021. Pro Brity by podle informací The Times bylo obtížné v zemi zůstávat po odchodu amerických spojenců, protože obě vojska sdílejí základny i infrastrukturu.

Británie vypracovala plán na předání vedení akademie v Kábulu, kde její jednotky pomáhají cvičit afghánské vojáky. Nově ji bude spravovat místní vláda. Britští vojáci působí převážně v Kábulu v ochranných misích, například jako doprovod význačných osobností. Vojáci se postupně přesouvají na protiteroristické mise do Afriky i jinde ve světě.

"Samozřejmě, že tato hrozná válka musí jednoho dne skončit, ale škrty a útěk od našich afghánských partnerů na ně musí působit jako zrada," uvedl generálmajor Charlie Herbert, který byl do roku 2018 poradcem NATO pro afghánskou policii.

Zdroj: ČTK
Další zprávy