Jobsession #15: Automatizace, roboti a pokrok v práci? Bez zaměstnanců to nepůjde

Veronika Vimmerová Pavla Gabrhelíková Veronika Vimmerová, Pavla Gabrhelíková
13. 12. 2020 18:40
Průmysl 4.0 si zakládá na automatizaci a zapojování moderních technologií do výroby. Do strojírenských hal s ním přichází nejenom digitalizace, ale taky změna struktury a náplně práce zaměstnanců. Nebo podstatně víc robotů. I proto asi nikoho nepřekvapí, že se někdy označuje jako čtvrtá průmyslová revoluce. Robokalypsa nás ale určitě nečeká, bez šikovných zaměstnanců to fungovat nebude.
Foto: Veronika Vimmerová

V Česku zatím v takovém směřování průmyslu nejsme světovou velmocí, některé firmy se ale do modernizace pustily po hlavě. "Sledujeme ukazatel robot density, což je poměr počtu robotů k deseti tisícům zaměstnanců. Minulý rok jsme u nás měli pět tisíc robotů na deset tisíc zaměstnanců, v roce 2026 bude to číslo na dvanácti tisících robotů," vysvětluje host nového dílu podcastu Jobsession Jakub Drahorád, generální ředitel hypermoderního závodu společnosti Valeo v Rakovníku. Český průměr je podle nej dnes někde okolo dvou stovek, což ukazuje na to, že rakovnický provoz je v případě průmyslu 4.0 poměrně jasným šampionem. 

Automatizace ale neznamená jen roboty ve výrobě, automatizují se i samotné procesy. V praxi to může znamenat třeba to, že programy budou hlídat kvalitu vyrobených součástek nebo třeba zásoby na skladech a v případě potřeby je automaticky doplňovat bez většího lidského přičinění. "V Rakovníku jsme v rámci Valeo pilotním závodem, implementovali jsme spoustu věcí - automatické plánování v logistice, plánování výroby, automatické objednávání součástek. Cílíme na to, abychom se stali čistě digitálním závodem," objasňuje Jakub Drahorád. 

Foto: Veronika Vimmerová

I když by se mohlo zdát, že takový závod už nepotřebuje ani zaměstnance a stačí v něm jen jednou za měsíc zkontrolovat, jestli nevypadly pojistky, pravda je přesně na opačné straně. "To, že máme roboty neznamená, že nepotřebujeme lidi, mění se ale jejich náplň práce. Zaměstnanci u nás se starají hlavně o technologie, servisují je nebo rozvíjí automatický proces výroby," vypočítává ředitel centra. Vzhledem k jeho ambici rozšířit v následujících šesti letech technologie ve výrobě na víc než dvojnásobek dnešního stavu, čeká rakovnické centrum v blízké budoucnost velké hledání nových talentů.

Foto: Veronika Vimmerová

Jak velký dopad má tato práce na moderní automobilový průmysl, dokazuje fakt, že dva ze tří elektromobilů vyrobených v Evropě, používají díly od Valea. Firma ale není jen výrobce součástek, věnuje se i vývoji. Jak v podcastu prozrazuje Jakub Drahorád, jeho kolegové se teď věnují třeba novince pro BMW. A u ní zdaleka nekončí. Jen za rok 2019 registrovala společnost 1700 vlastních patentů.

Foto: Veronika Vimmerová

Co ale na to všechno říká koronavirová krize? Projevuje se i v automotive? "Na jaře zažil sektor pokles, protože nikdo netušil, co bude. Teď mi přijde, že se naši zákazníci snaží dohnat to, co nestihli v první polovině roku," vysvětluje Jakub Drahorád s tím, že Valeo si i na dnešní situaci vede velmi dobře. "Celosvětový propad v tržbách v odvětví je od ledna do října letošního roku na 25 procentech, my jsme na jednadvaceti. A v Evropě jsou čísla oproti průměru ještě lepší," uzavírá. 

VALEO

Valeo se snaží posouvat vývoj autonomních vozidel a elektromobilů, a že to myslí vážně dokazuje i fakt, že dva ze tří elektromobilů v Evropě jezdí po světě s jeho komponenty. V Česku mu k tomu pomáhá moderní testovací polygon v Milovicích, pražské vývojové centrum nebo výrobní závod v Rakovníku plný umělé inteligence a automatických procesů. Vizí rakovnického provozu je mít do roku 2026 na směně víc robotů než lidí a této realitě přizpůsobit celý proces výroby. V pokroku ale zatím nejsme tak daleko, aby roboti pracovali bez cizí pomoci, ke splnění vize proto teď závod hledá spoustu inženýrů a dalších šikovných lidí, kteří s roboty pod jednou střechou dokážou pracovat. V novém dílu podcastu Jobsession jsme si povídali s ředitelem závodu Jakubem Drahorádem.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Hokejisté Pardubic si upevnili vedení v tabulce, Karlovy Vary už nejsou poslední

Hokejisté Pardubic porazili v předehrávce 8. kola Tipsport extraligy Vítkovice 2:1 a upevnili si vedení v tabulce. 

Utkání rozhodl svým osmým gólem v sezoně útočník Tomáš Zohorna, dva body si připsali Peter Čerešňák a Robert Kousal. Východočeši bodovali ve všech utkáních.

Ve druhém dnešním zápase vyhrály Karlovy Vary na ledě Mladé Boleslavi 1:0 a připsaly si třetí výhru v sezoně. Energie tak navázala na úspěchy z ledu Třince a Sparty. Utkání rozhodl ve 35. minutě při hře čtyři na čtyři slovenský útočník Dávid Gríger. Premiérové čisté konto v ročníku udržel brankář Štěpán Lukeš.

8. kolo hokejové extraligy:

HC Dynamo Pardubice - HC Vítkovice Ridera 2:1 (1:1, 1:0, 0:0)

Branky a nahrávky: 5. Čerešňák (R. Kousal), 22. T. Zohorna (R. Kousal, Čerešňák) - 9. Dej (Marosz, Raskob). Rozhodčí: Mrkva, Stano - Hlavatý, Lederer. Vyloučení: 3:4. Využití: 1:0. Diváci: 7478.

Pardubice: Will - Čerešňák, D. Musil, Košťálek, T. Dvořák, Hrádek, Vála - Radil, T. Zohorna, R. Kousal - Cienciala, A. Musil, Říčka - Paulovič, Poulíček, Koffer - Matýs, Rákos, Urban. Trenér: Rulík.

Vítkovice: Stezka - Prčík, Mikuš, Raskob, Koch, L. Kovář, Gewiese, Stehlík - Lakatoš, Marosz, Kalus - Bernovský, Lindberg, Fridrich - Dej, Krieger, Roberts Bukarts - Šlahař, Chlán, Lednický. Trenér: Holaň.

BK Mladá Boleslav - HC Energie Karlovy Vary 0:1 (0:0, 0:1, 0:0)

Branka a nahrávky: 35. Gríger (Pulpán, Havlín). Rozhodčí: Horák, Hejduk - Ondráček, Klouček. Vyloučení: 3:4. Bez využití. Diváci: 2459.

Mladá Boleslav: Novotný - Pláněk, Pýcha, Lintuniemi, R. Jeřábek, Stříteský, Jánošík, Štich - Aberg, Lantoši, Šťastný - J. Stránský, Fořt, Kotala - P. Kousal, O. Najman, Kantner - Eberle, Bičevskis, Lunter. Trenér: Čihák.

Karlovy Vary: Lukeš - Plutnar, Bartejs, Dlapa, Bernad, Půlpán, Havlín, M. Rohan - Kohout, Černoch, Rachůnek - O. Beránek, Gríger, Koblasa - Vondráček, Hladonik, Redlich - Kružík, Baláž, Jiskra. Trenér: Bruk.

1. Pardubice 8 4 2 2 0 27:17 18
2. Liberec 8 1 4 3 0 24:18 14
3. Vítkovice 8 4 0 2 2 26:22 14
4. Olomouc 6 3 2 0 1 16:9 13
5. Mladá Boleslav 8 3 2 0 3 19:13 13
6. Sparta Praha 7 3 1 1 2 20:20 12
7. Brno 7 2 2 0 3 22:19 10
8. Kladno 7 2 1 2 2 15:18 10
9. České Budějovice 8 3 0 1 4 19:27 10
10. Hradec Králové 7 2 1 1 3 13:16 9
11. Třinec 7 2 0 2 3 16:20 8
12. Litvínov 7 2 0 2 3 15:20 8
13. Karlovy Vary 7 2 1 0 4 15:24 8
14. Plzeň 7 1 1 1 4 18:22 6
Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Německu bude při současné spotřebě chybět v zimě plyn, varoval regulátor

Současná spotřeba zemního plynu v Německu je příliš vysoká na to, aby se země dokázala v zimním období vyhnout nedostatku této suroviny. Podle agentury DPA to ve čtvrtek uvedl šéf německého regulačního úřadu Bundesnetzagentur Klaus Müller, který zároveň vyzval občany k šetření.

"Spotřeba plynu v posledních týdnech stoupla až příliš," uvedl Müller. V týdnu od 26. září jeho úřad eviduje nárůst spotřeby domácností a malých podniků o deset procent v porovnání s průměrem za poslední čtyři roky. V případě průmyslu činí nárůst dvě procenta.

Müller zdůraznil, že Německo se v zimě jen stěží vyhne nedostatku plynu, pokud v soukromém, obchodním a průmyslovém sektoru nedosáhne alespoň 20procentní úspory. "Situace může být velmi vážná, pokud spotřebu výrazně nesnížíme," dodal.

Domácnosti a menší podniky se na spotřebě plynu v Německu podílejí přibližně ze 40 procent. Zbývajících 60 procent připadá na velké průmyslové podniky.

Zdroj: ČTK
Další zprávy