Posviťte si na politiky v nové aplikaci Reflektor

Jiří Komárek Jiří Komárek
23. 4. 2020 10:00
Posviťte si na politiky - k tomu vyzývá nová aplikace Reflektor od projektu Rekonstrukce státu. Uživatelé díky ní budou mít možnost na jednom místě získat aktuální informace o práci politiků nebo jim také napsat vzkaz.
Premiér Andrej Babiš
Premiér Andrej Babiš | Foto: Vláda ČR

Rekonstrukce státu se dlouhodobě zabývá tím, jak může běžný občan kontaktovat politiky, jak s nimi komunikovat a jak hodnotit jejich práci na protikorupčních zákonech. Nově vzniklá aplikace je podle mluvčí Rekonstrukce státu Terezy Krištofové nástroj, který tohle vše dává dohromady.

"V roce 2018 jsme se zavázali, že budeme hlídat mantinely, které jsou základem fungující demokracie - nezávislost justice, svobodu médií, právo občanů na informace a další klíčové pojistky moci. Postupně jsme propojili více než 50 odborníků z devíti oblastí, v nichž monitorujeme potenciální hrozby pro demokracii a navrhujeme včasná řešení, která tyto hrozby mohou odvrátit. Rozhodli jsme se toto know-how dát veřejnosti. V Reflektoru zasíláme výzvy, které se zakládají na hodnocení expertů a reagují na aktuální vývoj v politice," komentuje mluvčí.

Aplikace se zaměřuje na protikorupční zákony a vládnutí v rámci demokratického režimu. Pokud se něco v těchto oblastech děje, například když se hlasuje o novém protikorupčním zákonu, aplikace posílá uživatelům výzvy. Ti pak na jejím základě mohou hodnotit konkrétní politiky nebo je kontaktovat.

Foto: Pracovna Aktuálně.cz

Aplikace je dostupná teprve pár dní. Momentálně ji používá 1 500 lidí. Podle Krištofové budou považovat za úspěch řádově tisíce uživatelů: "Nejde nám tedy jen o masu nových uživatelů, ale také o jejich udržení, dlouhodobou aktivitu občanů, kteří se s námi rozhodnou posvítit na jednotlivé kroky politiků. Od aplikace si slibujeme aktivní zapojení občanů do politiky, včetně těch, kteří se doposud nijak výrazněji neangažují," doplňuje.

Podle Terezy Krištofové jsou ohlasy uživatelů většinou pozitivní: "Většina z nich oceňuje, že jim Reflektor dává snadnou cestu ke komunikaci s politiky." 

Aplikace je teprve na začátku a její autoři plánují další vylepšení. V budoucnu může aplikace přinést samotným politikům zpětnou vazbu od občanů: "Plánujeme statistiky o hlasování uvnitř Reflektoru posílat politikům zvlášť jako součást "vysvědčení" jejich práce v oblasti protikorupčních zákonů a prodemokratického vládnutí," uzavírá mluvčí.

 

Právě se děje

Další zprávy