Posviťte si na politiky v nové aplikaci Reflektor

Jiří Komárek Jiří Komárek
23. 4. 2020 10:00
Posviťte si na politiky - k tomu vyzývá nová aplikace Reflektor od projektu Rekonstrukce státu. Uživatelé díky ní budou mít možnost na jednom místě získat aktuální informace o práci politiků nebo jim také napsat vzkaz.
Premiér Andrej Babiš
Premiér Andrej Babiš | Foto: Vláda ČR

Rekonstrukce státu se dlouhodobě zabývá tím, jak může běžný občan kontaktovat politiky, jak s nimi komunikovat a jak hodnotit jejich práci na protikorupčních zákonech. Nově vzniklá aplikace je podle mluvčí Rekonstrukce státu Terezy Krištofové nástroj, který tohle vše dává dohromady.

"V roce 2018 jsme se zavázali, že budeme hlídat mantinely, které jsou základem fungující demokracie - nezávislost justice, svobodu médií, právo občanů na informace a další klíčové pojistky moci. Postupně jsme propojili více než 50 odborníků z devíti oblastí, v nichž monitorujeme potenciální hrozby pro demokracii a navrhujeme včasná řešení, která tyto hrozby mohou odvrátit. Rozhodli jsme se toto know-how dát veřejnosti. V Reflektoru zasíláme výzvy, které se zakládají na hodnocení expertů a reagují na aktuální vývoj v politice," komentuje mluvčí.

Aplikace se zaměřuje na protikorupční zákony a vládnutí v rámci demokratického režimu. Pokud se něco v těchto oblastech děje, například když se hlasuje o novém protikorupčním zákonu, aplikace posílá uživatelům výzvy. Ti pak na jejím základě mohou hodnotit konkrétní politiky nebo je kontaktovat.

Foto: Pracovna Aktuálně.cz

Aplikace je dostupná teprve pár dní. Momentálně ji používá 1 500 lidí. Podle Krištofové budou považovat za úspěch řádově tisíce uživatelů: "Nejde nám tedy jen o masu nových uživatelů, ale také o jejich udržení, dlouhodobou aktivitu občanů, kteří se s námi rozhodnou posvítit na jednotlivé kroky politiků. Od aplikace si slibujeme aktivní zapojení občanů do politiky, včetně těch, kteří se doposud nijak výrazněji neangažují," doplňuje.

Podle Terezy Krištofové jsou ohlasy uživatelů většinou pozitivní: "Většina z nich oceňuje, že jim Reflektor dává snadnou cestu ke komunikaci s politiky." 

Aplikace je teprve na začátku a její autoři plánují další vylepšení. V budoucnu může aplikace přinést samotným politikům zpětnou vazbu od občanů: "Plánujeme statistiky o hlasování uvnitř Reflektoru posílat politikům zvlášť jako součást "vysvědčení" jejich práce v oblasti protikorupčních zákonů a prodemokratického vládnutí," uzavírá mluvčí.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Policisté v Paříži zasáhli slzným plynem proti demonstrantům, kteří začali páchat výtržnosti po demonstraci proti rasové nespravedlnosti

Policejní těžkooděnci v Paříži zasáhli slzným plynem proti demonstrantům, kteří začali páchat výtržnosti po poklidné, ale nepovolené demonstraci proti násilí bezpečnostních složek a rasové nespravedlnosti. Napsala to agentura AP poté, co se u jednoho z pařížských soudů sešly tisíce lidí v reakci na vlnu protestů v USA. Úřady předtím manifestaci zakázaly, protože kvůli epidemii covidu-19 ve Francii stále nejsou povolené akce o více než deseti lidech.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Květnová nehoda dopravního letadla v Pákistánu má další oběť, zraněním v nemocnici podlehla dvanáctiletá dívka

Květnová nehoda dopravního letadla Airbus A-320 v pákistánském velkoměstě Karáčí má další oběť. Tou je dvanáctiletá dívka, která spolu s dalšími třemi lidmi utrpěla zranění na zemi při zřícení letadla na hustě osídlenou čtvrť v blízkosti letiště. Dívka v pondělí následkům zranění podlehla.

Při pádu letadla zahynulo 97 cestujících a členů posádky, dva pasažéři nehodu přežili. Airbus narazil do několika domů ve čtvrti Model Colony blízko letiště, čtyři její obyvatelé utrpěli zranění, mezi nimi i dvanáctiletá dívka, která v pondělí zemřela na následky popálenin. Další tři zranění jsou stále hospitalizovaní. Letadlo při svém pádu zničilo nebo poškodilo nejméně 18 domů.

před 3 hodinami

Americké ministerstvo obrany kvůli nepokojům, jež vypukly kvůli úmrtí černocha George Floyda, vyhlásilo druhý nejvyšší stupeň ochrany ve svém sídle

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Florbalisty sezony se stali premiérově Curney a Ratajová

Útočníci Jiří Curney z Mladé Boleslavi a Denisa Ratajová ze švédského celku Pixbo Wallenstam se shodně premiérově dočkali triumfu v anketě Florbalista sezony. Ukončili dlouhodobé kralování Matěje Jendrišáka z Linköpingu a Elišky Krupnové, klubové spoluhráčky Ratajové. Kvůli opatřením po pandemii koronaviru se nekonal slavnostní večer a vítězové byli vyhlášeni v přímém přenosu na programu ČT Sport.

Třicetiletý Curney v kategorii Florbalista sezony zvítězil s 503 body a o 62 předčil rekordmana Jendrišáka, který vyhrál v minulých šesti ročnících a celkově triumfoval osmkrát. Třetí skončil s 277 body další útočník Marek Beneš z Pixba Wallenstam.

"Porazit Matěje je pro mě neuvěřitelné. Samozřejmě si toho moc vážím a těší mě to. Nečekal jsem, že to někdy můžu vyhrát," uvedl v tiskové zprávě Českého florbalu Curney, který je rekordmanem základní části české superligy s 685 body i s 383 góly z 309 zápasů a také se 164 body z 89 duelů play off. V ročníku 2018/19 stanovil také maximum jedné sezony superligy s 87 body z 26 utkání.

Čtyřiadvacetiletá Ratajová získala 499 bodů a o dva roky starší Krupnovou, která vyhrála v minulých čtyřech ročnících, předčila o 46 bodů. Třetí skončila Martina Řepková s 237 body.

Ratajová byla nejproduktivnější českou hráčkou na prosincovém mistrovství světa v Neuchatelu s devíti body (6+3) ze šesti zápasů a dostala se i do All Star týmu. Ve švédské lize byla také nejproduktivnější reprezentantkou z tuzemska s 45 body (24+21) z 23 utkání.

"Velice si toho vážím, jsem tím potěšená. Určitě to teď doma s rodinou oslavíme. Patří to i Elišce Krupnové a Tereze Urbánkové, které jsem měla v prvním útoku reprezentace kolem sebe a sedlo nám to spolu, s Eliškou spolu hrajeme už hodně dlouho," prohlásila Ratajová.

Další zprávy