#podcast Jobsession: absolventka Oxfordu o tom, co spojuje archeologii a počítače

12. 4. 2020 11:20
"Oxford je ve vzdělání dobrá značka, pro mě je ale nejdůležitější získání ‚problem solving‘ zkušeností do života. Během studia dostáváte úkoly, o kterých nevíte absolutně nic, a musíte se s nimi nějak popasovat. To už ve vás zůstane,“ vysvětluje v podcastu Jobsession Sara Boutall, jak se na člověku podepíše vystudování jedné z nejprestižnějších škol světa.
Foto: Aktuálně.cz

Pohled do jejího životopisu může být na první dobrou trochu matoucí - vystudovaná archeoložka, antropoložka a majitelka doktorátu z hudební teorie se v současnosti naplno věnuje umělé inteligenci. Možná si říkáte, že to k sobě nějak nejde, Sara vám ale v podcastu s grácií vysvětlí, že to celé dává velmi dobrý smysl. Sama má v technologických vědách především propojovací funkci a se svým humanitním backgroundem se snaží hlavně o to, aby se spolu jednotlivé vývojové kapacity potkávaly a předávaly si know-how.

O Bakala Foundation

Stipendijní program Scholarship funguje už jedenáctým rokem. Za tu dobu díky němu nadace Bakala Foundation finančně podpořila 155 studentů na 48 univerzitách po celém světě. Navštěvují hodiny fyziky v Londýně, filozofii v Paříži, umělou inteligenci v Nizozemsku, herectví v New Yorku nebo třeba architekturu v Tokiu. Pokud i vy přemýšlíte o zajímavé vysoké škole za hranicemi, nechybí vám nadšení, v rozletu vás ale brzdí vidina vysokých poplatků, zkuste to tento rok taky - podávání přihlášek je otevřené do 20. dubna 2020, výběr univerzity i oboru je jen na vás.

Sara měla štěstí nejenom v tom, že se jí na prestižní školu podařilo dostat (o čemž snila od svých osmi let!). Studium na Oxfordu jí zároveň pomohlo zaplatit stipendium od Bakala Foundation. "Bez nich bych to nedala. Když při studiu takové školy nemusíš přemýšlet, kde na to vezmeš peníze, je to velká psychická podpora. Zároveň po tobě nic nechtějí - nemusíš se upsat, že po skončení studia budeš pro firmu dalších patnáct let pracovat," přemýšlí Sara v novém dílu podcastu Jobsession. Těm, kteří zatím přemítají, jestli se o získání takového stipendia vůbec pokoušet, radí, aby se nebáli a využili příležitosti. Šanci má podle ní úplně každý.

Jsme chytrý a inteligentní národ, který se zatím pořád dost podceňuje. V Česku se máme skvěle.

V současnosti Sara své zkušenosti využívá pro boj s koronavirem, sama je součástí české IT skupiny Covid19CZ, která má na svědomí spuštění linky 1212 nebo třeba tracking v aplikaci Mapy.cz. "Věci, které předtím trvaly desítky let a zasekávaly se na byrokracii, se najednou staly přes noc. Tady vidím obrovský potenciál a strašně mě to těší. Myslím ale, že po skončení pandemie se vývoj o něco zpomalí. Všechna data, která nám teď létají vzduchem, bude potřeba zorganizovat, do čehož se vloží vlády států nebo samotná Evropská unie," připouští Sara.

Foto: Aktuálně.cz

S moderátorem Jakubem Bubou Ouvínem nahlédnete v tomto dílu on-line natáčeného podcastu Jobsession do života úspěšné a energické mladé ženy, která vás možná inspiruje k dlouho odkládanému podání přihlášky na vysněnou vysokou školu.

Jobsession

Jobsession obr do ramecku upr

Třeba tě to celý život táhne do strojírenství, možná se vidíš jako art director v reklamce. A nebo zatím vůbec netušíš, kam se po škole vydat. Cest je dneska tolik, že tě z toho možná dohání rozhodovací paralýza. Jaký obor je pro tebe ten nejvhodnější a co práce v konkrétním odvětví obnáší?

Kuba Ouvín, jeho hosté a nejzajímavější možnosti v českém pracovním rybníčku.

Foto: Aktuálně.cz
 

Právě se děje

před 47 minutami

Biden vyslal neoficiální americkou delegaci na Tchaj-wan, Čína reagovala varováním

Americký prezident Joe Biden vyslal na Tchaj-wan neoficiální delegaci na důkaz podpory ostrovu, jež pevninská Čína považuje za svou vzbouřeneckou provincii. Tři bývalí vysoce postavení politici dorazí na Tchaj-wan ve středu. Čína už v reakci na návštěvu Spojené státy varovala, aby respektovaly princip jedné Číny a chovaly se podle něj k Tchaj-wanu, píše agentura Reuters.

Členy delegace jsou demokrat Chris Dodd, senátor za Connecticut v letech 1981 až 2011 a dva bývalí náměstci ministrů zahraničí James Steinberg z Obamovy éry a Richard Armitage z vlády republikánského prezidenta George W. Bushe, upřesňuje AP. Na Bidenovu žádost se setkají s nejvyššími představiteli Tchaj-wanu, píše CNN. Ve čtvrtek ráno se setkají s prezidentkou Cchaj Jing-wen, uvádí Reuters.

Zdroj: ČTK
před 53 minutami

Velká Británie stáhne z Afghánistánu většinu ze svých 750 vojáků

Británie stáhne z Afghánistánu téměř všechny ze svých 750 vojáků, kteří v zemi působí, napsal v úterý list The Times. Britské rozhodnutí přichází krátce po oznámení Spojených států, že američtí vojáci Afghánistán definitivně opustí do 11. září 2021. Pro Brity by podle informací The Times bylo obtížné v zemi zůstávat po odchodu amerických spojenců, protože obě vojska sdílejí základny i infrastrukturu.

Británie vypracovala plán na předání vedení akademie v Kábulu, kde její jednotky pomáhají cvičit afghánské vojáky. Nově ji bude spravovat místní vláda. Britští vojáci působí převážně v Kábulu v ochranných misích, například jako doprovod význačných osobností. Vojáci se postupně přesouvají na protiteroristické mise do Afriky i jinde ve světě.

"Samozřejmě, že tato hrozná válka musí jednoho dne skončit, ale škrty a útěk od našich afghánských partnerů na ně musí působit jako zrada," uvedl generálmajor Charlie Herbert, který byl do roku 2018 poradcem NATO pro afghánskou policii.

Zdroj: ČTK
Další zprávy