#podcast Jobsession: absolventka Oxfordu o tom, co spojuje archeologii a počítače

12. 4. 2020 11:20
"Oxford je ve vzdělání dobrá značka, pro mě je ale nejdůležitější získání ‚problem solving‘ zkušeností do života. Během studia dostáváte úkoly, o kterých nevíte absolutně nic, a musíte se s nimi nějak popasovat. To už ve vás zůstane,“ vysvětluje v podcastu Jobsession Sara Boutall, jak se na člověku podepíše vystudování jedné z nejprestižnějších škol světa.
Foto: Aktuálně.cz

Pohled do jejího životopisu může být na první dobrou trochu matoucí - vystudovaná archeoložka, antropoložka a majitelka doktorátu z hudební teorie se v současnosti naplno věnuje umělé inteligenci. Možná si říkáte, že to k sobě nějak nejde, Sara vám ale v podcastu s grácií vysvětlí, že to celé dává velmi dobrý smysl. Sama má v technologických vědách především propojovací funkci a se svým humanitním backgroundem se snaží hlavně o to, aby se spolu jednotlivé vývojové kapacity potkávaly a předávaly si know-how.

O Bakala Foundation

Stipendijní program Scholarship funguje už jedenáctým rokem. Za tu dobu díky němu nadace Bakala Foundation finančně podpořila 155 studentů na 48 univerzitách po celém světě. Navštěvují hodiny fyziky v Londýně, filozofii v Paříži, umělou inteligenci v Nizozemsku, herectví v New Yorku nebo třeba architekturu v Tokiu. Pokud i vy přemýšlíte o zajímavé vysoké škole za hranicemi, nechybí vám nadšení, v rozletu vás ale brzdí vidina vysokých poplatků, zkuste to tento rok taky - podávání přihlášek je otevřené do 20. dubna 2020, výběr univerzity i oboru je jen na vás.

Sara měla štěstí nejenom v tom, že se jí na prestižní školu podařilo dostat (o čemž snila od svých osmi let!). Studium na Oxfordu jí zároveň pomohlo zaplatit stipendium od Bakala Foundation. "Bez nich bych to nedala. Když při studiu takové školy nemusíš přemýšlet, kde na to vezmeš peníze, je to velká psychická podpora. Zároveň po tobě nic nechtějí - nemusíš se upsat, že po skončení studia budeš pro firmu dalších patnáct let pracovat," přemýšlí Sara v novém dílu podcastu Jobsession. Těm, kteří zatím přemítají, jestli se o získání takového stipendia vůbec pokoušet, radí, aby se nebáli a využili příležitosti. Šanci má podle ní úplně každý.

Jsme chytrý a inteligentní národ, který se zatím pořád dost podceňuje. V Česku se máme skvěle.

V současnosti Sara své zkušenosti využívá pro boj s koronavirem, sama je součástí české IT skupiny Covid19CZ, která má na svědomí spuštění linky 1212 nebo třeba tracking v aplikaci Mapy.cz. "Věci, které předtím trvaly desítky let a zasekávaly se na byrokracii, se najednou staly přes noc. Tady vidím obrovský potenciál a strašně mě to těší. Myslím ale, že po skončení pandemie se vývoj o něco zpomalí. Všechna data, která nám teď létají vzduchem, bude potřeba zorganizovat, do čehož se vloží vlády států nebo samotná Evropská unie," připouští Sara.

Foto: Aktuálně.cz

S moderátorem Jakubem Bubou Ouvínem nahlédnete v tomto dílu on-line natáčeného podcastu Jobsession do života úspěšné a energické mladé ženy, která vás možná inspiruje k dlouho odkládanému podání přihlášky na vysněnou vysokou školu.

Jobsession

Jobsession obr do ramecku upr

Třeba tě to celý život táhne do strojírenství, možná se vidíš jako art director v reklamce. A nebo zatím vůbec netušíš, kam se po škole vydat. Cest je dneska tolik, že tě z toho možná dohání rozhodovací paralýza. Jaký obor je pro tebe ten nejvhodnější a co práce v konkrétním odvětví obnáší?

Kuba Ouvín, jeho hosté a nejzajímavější možnosti v českém pracovním rybníčku.

Foto: Aktuálně.cz
 

Právě se děje

před 3 hodinami

Policisté v Paříži zasáhli slzným plynem proti demonstrantům, kteří začali páchat výtržnosti po demonstraci proti rasové nespravedlnosti

Policejní těžkooděnci v Paříži zasáhli slzným plynem proti demonstrantům, kteří začali páchat výtržnosti po poklidné, ale nepovolené demonstraci proti násilí bezpečnostních složek a rasové nespravedlnosti. Napsala to agentura AP poté, co se u jednoho z pařížských soudů sešly tisíce lidí v reakci na vlnu protestů v USA. Úřady předtím manifestaci zakázaly, protože kvůli epidemii covidu-19 ve Francii stále nejsou povolené akce o více než deseti lidech.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Květnová nehoda dopravního letadla v Pákistánu má další oběť, zraněním v nemocnici podlehla dvanáctiletá dívka

Květnová nehoda dopravního letadla Airbus A-320 v pákistánském velkoměstě Karáčí má další oběť. Tou je dvanáctiletá dívka, která spolu s dalšími třemi lidmi utrpěla zranění na zemi při zřícení letadla na hustě osídlenou čtvrť v blízkosti letiště. Dívka v pondělí následkům zranění podlehla.

Při pádu letadla zahynulo 97 cestujících a členů posádky, dva pasažéři nehodu přežili. Airbus narazil do několika domů ve čtvrti Model Colony blízko letiště, čtyři její obyvatelé utrpěli zranění, mezi nimi i dvanáctiletá dívka, která v pondělí zemřela na následky popálenin. Další tři zranění jsou stále hospitalizovaní. Letadlo při svém pádu zničilo nebo poškodilo nejméně 18 domů.

před 4 hodinami

Americké ministerstvo obrany kvůli nepokojům, jež vypukly kvůli úmrtí černocha George Floyda, vyhlásilo druhý nejvyšší stupeň ochrany ve svém sídle

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Florbalisty sezony se stali premiérově Curney a Ratajová

Útočníci Jiří Curney z Mladé Boleslavi a Denisa Ratajová ze švédského celku Pixbo Wallenstam se shodně premiérově dočkali triumfu v anketě Florbalista sezony. Ukončili dlouhodobé kralování Matěje Jendrišáka z Linköpingu a Elišky Krupnové, klubové spoluhráčky Ratajové. Kvůli opatřením po pandemii koronaviru se nekonal slavnostní večer a vítězové byli vyhlášeni v přímém přenosu na programu ČT Sport.

Třicetiletý Curney v kategorii Florbalista sezony zvítězil s 503 body a o 62 předčil rekordmana Jendrišáka, který vyhrál v minulých šesti ročnících a celkově triumfoval osmkrát. Třetí skončil s 277 body další útočník Marek Beneš z Pixba Wallenstam.

"Porazit Matěje je pro mě neuvěřitelné. Samozřejmě si toho moc vážím a těší mě to. Nečekal jsem, že to někdy můžu vyhrát," uvedl v tiskové zprávě Českého florbalu Curney, který je rekordmanem základní části české superligy s 685 body i s 383 góly z 309 zápasů a také se 164 body z 89 duelů play off. V ročníku 2018/19 stanovil také maximum jedné sezony superligy s 87 body z 26 utkání.

Čtyřiadvacetiletá Ratajová získala 499 bodů a o dva roky starší Krupnovou, která vyhrála v minulých čtyřech ročnících, předčila o 46 bodů. Třetí skončila Martina Řepková s 237 body.

Ratajová byla nejproduktivnější českou hráčkou na prosincovém mistrovství světa v Neuchatelu s devíti body (6+3) ze šesti zápasů a dostala se i do All Star týmu. Ve švédské lize byla také nejproduktivnější reprezentantkou z tuzemska s 45 body (24+21) z 23 utkání.

"Velice si toho vážím, jsem tím potěšená. Určitě to teď doma s rodinou oslavíme. Patří to i Elišce Krupnové a Tereze Urbánkové, které jsem měla v prvním útoku reprezentace kolem sebe a sedlo nám to spolu, s Eliškou spolu hrajeme už hodně dlouho," prohlásila Ratajová.

Další zprávy