#podcast Jobsession: absolventka Oxfordu o tom, co spojuje archeologii a počítače

12. 4. 2020 11:20
"Oxford je ve vzdělání dobrá značka, pro mě je ale nejdůležitější získání ‚problem solving‘ zkušeností do života. Během studia dostáváte úkoly, o kterých nevíte absolutně nic, a musíte se s nimi nějak popasovat. To už ve vás zůstane,“ vysvětluje v podcastu Jobsession Sara Boutall, jak se na člověku podepíše vystudování jedné z nejprestižnějších škol světa.
Foto: Aktuálně.cz

Pohled do jejího životopisu může být na první dobrou trochu matoucí - vystudovaná archeoložka, antropoložka a majitelka doktorátu z hudební teorie se v současnosti naplno věnuje umělé inteligenci. Možná si říkáte, že to k sobě nějak nejde, Sara vám ale v podcastu s grácií vysvětlí, že to celé dává velmi dobrý smysl. Sama má v technologických vědách především propojovací funkci a se svým humanitním backgroundem se snaží hlavně o to, aby se spolu jednotlivé vývojové kapacity potkávaly a předávaly si know-how.

O Bakala Foundation

Stipendijní program Scholarship funguje už jedenáctým rokem. Za tu dobu díky němu nadace Bakala Foundation finančně podpořila 155 studentů na 48 univerzitách po celém světě. Navštěvují hodiny fyziky v Londýně, filozofii v Paříži, umělou inteligenci v Nizozemsku, herectví v New Yorku nebo třeba architekturu v Tokiu. Pokud i vy přemýšlíte o zajímavé vysoké škole za hranicemi, nechybí vám nadšení, v rozletu vás ale brzdí vidina vysokých poplatků, zkuste to tento rok taky - podávání přihlášek je otevřené do 20. dubna 2020, výběr univerzity i oboru je jen na vás.

Sara měla štěstí nejenom v tom, že se jí na prestižní školu podařilo dostat (o čemž snila od svých osmi let!). Studium na Oxfordu jí zároveň pomohlo zaplatit stipendium od Bakala Foundation. "Bez nich bych to nedala. Když při studiu takové školy nemusíš přemýšlet, kde na to vezmeš peníze, je to velká psychická podpora. Zároveň po tobě nic nechtějí - nemusíš se upsat, že po skončení studia budeš pro firmu dalších patnáct let pracovat," přemýšlí Sara v novém dílu podcastu Jobsession. Těm, kteří zatím přemítají, jestli se o získání takového stipendia vůbec pokoušet, radí, aby se nebáli a využili příležitosti. Šanci má podle ní úplně každý.

Jsme chytrý a inteligentní národ, který se zatím pořád dost podceňuje. V Česku se máme skvěle.

V současnosti Sara své zkušenosti využívá pro boj s koronavirem, sama je součástí české IT skupiny Covid19CZ, která má na svědomí spuštění linky 1212 nebo třeba tracking v aplikaci Mapy.cz. "Věci, které předtím trvaly desítky let a zasekávaly se na byrokracii, se najednou staly přes noc. Tady vidím obrovský potenciál a strašně mě to těší. Myslím ale, že po skončení pandemie se vývoj o něco zpomalí. Všechna data, která nám teď létají vzduchem, bude potřeba zorganizovat, do čehož se vloží vlády států nebo samotná Evropská unie," připouští Sara.

Foto: Aktuálně.cz

S moderátorem Jakubem Bubou Ouvínem nahlédnete v tomto dílu on-line natáčeného podcastu Jobsession do života úspěšné a energické mladé ženy, která vás možná inspiruje k dlouho odkládanému podání přihlášky na vysněnou vysokou školu.

Jobsession
Autor fotografie: Pracovna

Jobsession

Třeba tě to celý život táhne do strojírenství, možná se vidíš jako art director v reklamce. A nebo zatím vůbec netušíš, kam se po škole vydat. Cest je dneska tolik, že tě z toho možná dohání rozhodovací paralýza. Jaký obor je pro tebe ten nejvhodnější a co práce v konkrétním odvětví obnáší?

Kuba Ouvín, jeho hosté a nejzajímavější možnosti v českém pracovním rybníčku.

Foto: Aktuálně.cz
 

Právě se děje

Další zprávy