A žili šťastně i po smrti, jen ve virtuální realitě a cloudu

Petr Cieslar Petr Cieslar
30. 4. 2020 8:55
Že úmrtím to nekončí, se zdá býti digitální pravdou. S rostoucími možnostmi propojení virtuální reality a umělé inteligence se z legendárního ráje na nebesích začíná stávat spíše jakýkoliv ráj v cloudu. Takže zatímco tělesné ostatky budou tlít pod drnem, ostatky digitální čeká bujarý život mezi algoritmy v mobilech a VR setech pozůstalých…
Foto: Unsplash.com

Smutnění ve virtuálnu

Ztráta dítěte, blízkého člověka nebo rodiče znamená ve většině případů turbulentní otočku pro život pozůstalých. Vyrovnání se se smrtí častokrát nastane až po několika letech, desetiletích nebo nikdy. V Jižní Koreji ale "blikla" nová naděje na znovushledání. Produkční společnost MBC minulý týden na svém YouTube kanále publikovala dokument I Met You, který zachycuje posmrtné shledání živé matky Jang Ji-sung se svou "neživou" dcerou uprostřed virtuální reality (mimochodem další rodinní příslušníci vše pozorují o kousek vedle). I přesto, že je setkání ve VR pro všechny zúčastněné pouhou iluzí, dojetí, slzy a emoce jsou naprosto reálné. "Možná je to skutečný ráj," komentuje pro Aju Business Daily Ji-sung okamžik, kdy se znovu shledala se zesnulou dcerou. "Potkala jsem Nayen, která na mě volala s úsměvem na rtech, sice to bylo jen na velmi krátkou dobu, ale i tak to byl čas štěstí."

Video: Youtube.com

Dokument je sice v korejštině, ale slova nejsou úplně podstatná. 

Z digitální stopy virtuální osobností

Nové využití VRka a umělé inteligence přivádí na (valentýnský) trh zcela neotřelé a svým způsobem komerční uvažování nad nesmrtelností, smutkem i smrtí. Během svého života na netu totiž postupně tvoříme nepřeberné množství datových stop - naše unikátní schopnost používání českého (i jiného) jazyka leží v konverzacích na Messengeru a v mailech, koníčky a oblíbené jídlo najdeme na Instáči a kariérní život se vměstná do jednoho profilu na LinkedINu. Stačí tak nechat umělou inteligenci datové pozůstatky "schroustat" dohromady, "naskenovat" VR podobu člověka z fotek a videí (pokud jste youtubeři, máte vyhráno), a nechat algoritmy lingvistické analýzy dokončit VR klon. Ten pravděpodobně bude schopen interaktivně reagovat na okolí podobně jako my. Ostatně podobný koncept s lidským androidem už před pár lety představila první epizoda "Be Right Back" druhé série seriálu Black Mirror.

Video: Youtube.com

Už se to fakt děje 

Proměně lidské digitální stopy ve virtuální klon se věnuje třeba společnost HereAfter (založena 2019). Ve svém portfoliu nabízí vytvoření virtuálního asistenta podobného Alexe od Amazonu nebo Siri od Googlu, akorát s hlasem a vzpomínkami klienta. "Vaše maminka nebo táta, babička nebo dědeček - všichni vaši blízcí mají příběhy, o které se mohou podělit," stojí na webu společnosti. "HereAfter za využití průkopnické platformy AI dokáže zaznamenat drahocenné vzpomínky a učinit je poutavými a přístupnými, kdykoli je chcete slyšet." A holt i po smrti (ono ale fráze "zpracovává ho umělá inteligence" zní optimističtěji než "má pohřeb"). 

Jak to funguje?

Na to, abyste si vytvořili svého vlastního virtuálního asistenčního klona (a darovali ho o Valentýnu jako appku protějšku), potřebuje společnost HereAfter pouze tří- až pětihodinové interview (klidně po telefonu, stačí rozhovor nahrát), při kterém vás zpovídá profesionální autor vzpomínek znalý metod orální historie. Po ukončení interview nastává zhruba 30hodinová editace zvuku, při níž virtuální asistentský klon vzniká. "Složitá část procesu, která zahrnuje počítače a umělou inteligenci, je řešena námi, aniž byste museli cokoli dělat," garantuje na webu HereAfter. Klon se tak po zpracování stane dostupným kdykoliv, kdekoliv a komukoliv, kdo k němu má přístup. Zbývá už jen jediná poznámka evropského rázu, jak se sakra po smrti řeší GDPR?

Tělo by mohla dodat firma z Ruska

Pokud se nelze spokojit jen s virtuálním hlasem, ruská firma Promobot v minulém roce slavnostně oznámila masovou produkci robotů-lidí. Zákazník má dokonce možnost vybrat si vzhled jakéhokoliv jiného člověka na Zemi (ehm, tady zřejmě nepomůže ani GDPR). "Nyní si každý bude moci objednat robota jakéhokoli vzhledu - pro profesionální nebo osobní použití," vyjádřil odhodlání firmy v tiskové zprávě Aleksei Iuzhakov, předseda představenstva Promobot. Podle něj si pak můžete třeba pořídit skutečného Shakespeara i Michaela Jordana, klidně na valentýnské randíčko. Robot z produkce společnosti Promobot totiž disponuje vysokou úrovni lidství. Dokáže realisticky imitovat 600 lidských výrazů, přičemž pohybuje očima, obočím i rty. Navíc ho pokrývá umělá kůže a interaguje lépe než lidské dostaveníčko po čtyřech pivech.

Ještě nemáte dárek na Valentýna? A co takhle věnovat svou virtuální (nebo robotí) podobu protějšku navždy?

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 9 minutami

V hlavním městě Burkiny Faso se střílí a v ulicích jsou vojáci. Zřejmě dochází k pokusu o převrat

V Burkině Faso zřejmě dochází k pokusu o převrat, píše zpravodajský web BBC. Z hlavní vojenské základny a v několika obytných čtvrtích v hlavním městě Ouagadougou se v pátek rozléhala těžká střelba, uvedla s odkazem na své reportéry na místě agentura Reuters. Několik ozbrojených vojáků v metropoli zaujalo pozice podél třídy vedoucí k sídlu prezidenta. Vojáci podle reportérů také zablokovali přístup k úřadům a státní televizi, která přerušila vysílání. S mluvčím armády se agentuře Reuters nepodařilo spojit. Vláda na sociálních sítích vyzvala spoluobčany ke klidu a uvedla, že probíhají jednání, napsala agentura AP.

V pátek dopoledne byl podle zpravodajů Reuters v blízkosti prezidentského paláce slyšet silný výbuch. Vojenská vozidla podle BBC zablokovala přístup k významným budovám, včetně parlamentu, rezidence premiéra a státní televize. Ta na chvíli přerušila vysílání, později jej sice obnovila, ale o událostech v hlavním městě neinformuje. Místo toho odvysílala reportáž o pěstiteli bavlny. Agentura Reuters píše, že události v Burkině Faso nesou znaky minulých převratů v západní a centrální Africe. Agentura AP píše o možné vojenské vzpouře devět měsíců po vojenském puči.

Armáda letos v lednu svrhla prezidenta Rocha Kaborého, zdůvodnila to jeho neschopností vypořádat se se skupinami islamistických radikálů. V bojích s nimi umíralo mnoho vojáků. Vůdce pučistů Paul-Henri Damiba následně složil přísahu jako nový prezident a slíbil, že bezpečnostní situaci zlepší. Zda je Damiba nyní v zemi, podle agentury AP není jasné. Ve čtvrtek měl projev na severu ve městě Djibo a minulý týden promluvil na zasedání Valného shromáždění OSN v New Yorku. Damiba ve svém projevu obhajoval svůj lednový převrat jako "otázku přežití našeho národa", ačkoliv mohl podle něj být mezinárodním společenstvím považován za "odsouzeníhodný".

"Probíhají jednání o opětovném nastolení klidu," stojí ve vládním prohlášení. "Nepřítel, který útočí na naši zemi, chce pouze rozdělit obyvatele Burkiny Faso," cituje agentura AP příspěvek, který rovněž uvádí, že žádný člen současné vlády nebyl zatčen.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 12 minutami

Na jihovýchodě Íránu zemřelo při střetech protestujících s armádou 19 lidí, včetně plukovníka vládních revolučních gard, uvedla státní televize

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Belgická policie zadržela radikálního muslimského vůdce hledaného ve Francii

Belgická policie zadržela muslimského vůdce, kterého francouzské úřady viní z podněcování nenávisti v duchu radikálního islámu. Agentuře AFP to sdělilo belgické ministerstvo spravedlnosti. Na Maročana Hasana Ikuiusena Francie v srpnu vydala mezinárodní zatykač.

Paříž chtěla osmapadesátiletého kazatele už od konce července vyhostit ze země, muž ovšem po výnosu rozhodnutí zmizel. Předtím už byl několik měsíců na seznamu osob sledovaných úřady kvůli podezření z radikalizace.

Ikuiusen se sice narodil ve Francii, ale má marockou státní příslušnost. Ve svých promluvách k věřícím podle francouzských soudů šířil nenávist a zastával antisemitské postoje, hlásal také podřadnost žen a jejich podřízenost mužům. Jeho kanál na sociální síti YouTube sleduje 178 tisíc odběratelů. V příkazu k vyhoštění je obviněn z "proselytismu (verbování nových věřících), podněcování k nenávisti a diskriminaci a šíření vize islámu, která je v rozporu s hodnotami republiky".

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Bouře Ian udeřila na pobřeží Jižní Karolíny. Má sílu hurikánu prvního stupně

Rychlost větru dosahuje až 137 kilometrů za hodinu. Bez proudu je nyní podle monitorovacího serveru PowerOutage přes 180 tisíc odběratelů. Prezident Joe Biden vyhlásil v pátek na žádost guvernéra Henryho McMastera v Jižní Karolíně stav nouze. Na rozdíl od Floridy, kde Ian udeřil výrazně větší silou, úřady v Jižní Karolíně nevydaly plošné nařízení k evakuaci. Domovy ale opustili lidé v nejvíce rizikových záplavových oblastech.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Při srážce auta s tramvají na pražských Vinohradech se zranily dvě ženy. Řidič byl opilý a zdrogovaný

Auto skončilo na střeše na kolejích u zastávky MHD Vinohradské hřbitovy. Nehoda na více než hodinu zablokovala provoz několika linek tramvají a autobusů.

Nehoda se stala kolem 19:00. "Vážná dopravní nehoda vozidla, které skončilo na střeše na tramvajových kolejích a za jehož volantem seděl muž pod vlivem alkoholu a drog, komplikuje dopravu u Vinohradského hřbitova v Praze 10," oznámila na twitteru policie.

Mluvčí pražské zdravotnické záchranné služby Jana Poštová řekla, že v autě byly zraněny dvě ženy ve věku kolem 20 let. Jednu z nich museli z auta vyprostit hasiči. Vyprošťovaná žena utrpěla zlomeniny ruky a nohy a také pohmožděniny hlavy a hrudníku. Druhá žena byla také pohmožděná a měla úraz hlavy. V tramvaji, ve které podle hasičů jelo v danou chvíli asi 50 lidí, se nezranil nikdo.

Nehoda na více než hodinu zastavila provoz tramvají linek 16, 19 a 26 a autobusových linek 188 a 199. Tramvaje i autobusy musely jezdit podle webu pražského dopravního podniku po odklonových trasách.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

České volejbalistky nepostoupí do další fáze MS, Argentina skončí před nimi

České volejbalistky už nemají šanci postoupit do další fáze mistrovství světa. Argentina porazila Kolumbii 3:2 na sety a na postupovém čtvrtém místě skupiny D má díky pěti bodům nedostižný náskok před svým dnešním soupeřem a Českem. Češky, které startují na světovém šampionátu po dvanácti letech, se rozloučí s turnajem sobotním zápasem s Kolumbií.

Zdroj: ČTK
Další zprávy