“Box je cesta smíru a pokory,” říká trenér Daniel Vencl. Zacvičte si s ním!

Pavla Gabrhelíková Pavla Gabrhelíková
29. 4. 2020 20:55
Bezmála dvacet let se věnuje boxu, vede největší dětský oddíl tohoto odvětví v ČR a na FB stránkách své tělocvičny Boxing Poděbrady streamuje trénink pro všechny, kdo se chtějí udržet v kondici. To je Daniel Vencl. “Je doba, kdy si musíme pomáhat. Jako každý trenér jsem přišel o 100 % obživy, o 100 % výdělku, ale i tak cítím povinnost udržet veřejnost v pohybovém režimu,” vysvětluje své počínání.
Foto: Michal Vinecký

Jeho online tréninky zahrnují rozcvičku, práci s tenisovým míčkem, základy techniky boxu, kondiční cvičení (známé jako Cross Training) a závěrečný strečink. Dan průběžně všechno vysvětluje a cvičící povzbuzuje, zkrátka jako při skutečném tréninku. "Cvičení je cílené hlavně na začátečníky. Pokročilí cvičenci vždy dostanou informaci, co mohou dělat, a nováčky učím techniku, dýchání, vysvětluji jim důvody i účinnost jednotlivých úderů," doplňuje.

Možná se vám zdá box drsný nebo nevhodný jako sport pro děti. Dan to ale vnímá jinak: "Doba, kdy box dělali jen děti z nižší a střední společenské třídy, už je dávno pryč. Trénuji děti lékařů, právníků, ředitelů… Box je braný jako příprava do tvrdého života, jako komplexní cvičení těla a díky boxu získávají děti zodpovědnost a zlepšují své chování."

Zacvičte si s Danem i vy ve videu, které vzniklo speciálně pro Pracovnu!

Video: Youtube.com

"Box je cesta smíru a pokory. Vyhrajete? Prohrajete? Vždy s respektem k soupeři, vždy mu podáte ruku, podíváte se mu do očí a přijmete výsledek. Vždy si z boje odnesete zkušenosti a poučíte se z chyb. To je fair-play, to je box," tvrdí. 

Zároveň vysvětluje, proč dává lekce na Facebooku Boxing Poděbrady zdarma. "V Poděbradech jsou lidé, kteří zdarma šijí roušky, zdarma pomáhají seniorům a ukazují, že mají srdce na pravém místě. Já dělám jen to, čemu se věnuji celý život, a posílám to dál. Lidé mi platí poděkováním, lajky na Facebooku či instagramu, SMSkami a pozitivními komentáři. A proto to dělám rád."

Foto: Michal Vinecký
 

Právě se děje

před 3 hodinami

Policisté v Paříži zasáhli slzným plynem proti demonstrantům, kteří začali páchat výtržnosti po demonstraci proti rasové nespravedlnosti

Policejní těžkooděnci v Paříži zasáhli slzným plynem proti demonstrantům, kteří začali páchat výtržnosti po poklidné, ale nepovolené demonstraci proti násilí bezpečnostních složek a rasové nespravedlnosti. Napsala to agentura AP poté, co se u jednoho z pařížských soudů sešly tisíce lidí v reakci na vlnu protestů v USA. Úřady předtím manifestaci zakázaly, protože kvůli epidemii covidu-19 ve Francii stále nejsou povolené akce o více než deseti lidech.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Květnová nehoda dopravního letadla v Pákistánu má další oběť, zraněním v nemocnici podlehla dvanáctiletá dívka

Květnová nehoda dopravního letadla Airbus A-320 v pákistánském velkoměstě Karáčí má další oběť. Tou je dvanáctiletá dívka, která spolu s dalšími třemi lidmi utrpěla zranění na zemi při zřícení letadla na hustě osídlenou čtvrť v blízkosti letiště. Dívka v pondělí následkům zranění podlehla.

Při pádu letadla zahynulo 97 cestujících a členů posádky, dva pasažéři nehodu přežili. Airbus narazil do několika domů ve čtvrti Model Colony blízko letiště, čtyři její obyvatelé utrpěli zranění, mezi nimi i dvanáctiletá dívka, která v pondělí zemřela na následky popálenin. Další tři zranění jsou stále hospitalizovaní. Letadlo při svém pádu zničilo nebo poškodilo nejméně 18 domů.

před 4 hodinami

Americké ministerstvo obrany kvůli nepokojům, jež vypukly kvůli úmrtí černocha George Floyda, vyhlásilo druhý nejvyšší stupeň ochrany ve svém sídle

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Florbalisty sezony se stali premiérově Curney a Ratajová

Útočníci Jiří Curney z Mladé Boleslavi a Denisa Ratajová ze švédského celku Pixbo Wallenstam se shodně premiérově dočkali triumfu v anketě Florbalista sezony. Ukončili dlouhodobé kralování Matěje Jendrišáka z Linköpingu a Elišky Krupnové, klubové spoluhráčky Ratajové. Kvůli opatřením po pandemii koronaviru se nekonal slavnostní večer a vítězové byli vyhlášeni v přímém přenosu na programu ČT Sport.

Třicetiletý Curney v kategorii Florbalista sezony zvítězil s 503 body a o 62 předčil rekordmana Jendrišáka, který vyhrál v minulých šesti ročnících a celkově triumfoval osmkrát. Třetí skončil s 277 body další útočník Marek Beneš z Pixba Wallenstam.

"Porazit Matěje je pro mě neuvěřitelné. Samozřejmě si toho moc vážím a těší mě to. Nečekal jsem, že to někdy můžu vyhrát," uvedl v tiskové zprávě Českého florbalu Curney, který je rekordmanem základní části české superligy s 685 body i s 383 góly z 309 zápasů a také se 164 body z 89 duelů play off. V ročníku 2018/19 stanovil také maximum jedné sezony superligy s 87 body z 26 utkání.

Čtyřiadvacetiletá Ratajová získala 499 bodů a o dva roky starší Krupnovou, která vyhrála v minulých čtyřech ročnících, předčila o 46 bodů. Třetí skončila Martina Řepková s 237 body.

Ratajová byla nejproduktivnější českou hráčkou na prosincovém mistrovství světa v Neuchatelu s devíti body (6+3) ze šesti zápasů a dostala se i do All Star týmu. Ve švédské lize byla také nejproduktivnější reprezentantkou z tuzemska s 45 body (24+21) z 23 utkání.

"Velice si toho vážím, jsem tím potěšená. Určitě to teď doma s rodinou oslavíme. Patří to i Elišce Krupnové a Tereze Urbánkové, které jsem měla v prvním útoku reprezentace kolem sebe a sedlo nám to spolu, s Eliškou spolu hrajeme už hodně dlouho," prohlásila Ratajová.

Další zprávy