Páteční bizár: Bezdrátové nabíjení telefonu na dálku? Už je to tady!

Petr Cieslar Petr Cieslar
13. 3. 2020 11:27
Pokud sníte o světě bez kabeláže, protože neustále lámete, ničíte a ztrácíte jeden nabíjecí kabel za druhým, váš sen se právě zhmotňuje. Firma z amerického Wisconsinu už několik let vyvíjí princip bezdrátové “elektřiny” a tento rok by měla začít “magické” nabíjení prodávat.
Foto: pexels.com

Nápad, který by totálně mohl změnit svět

Společnost Wi-Charge se už nějaký ten pátek zabývá vývojem bezdrátové technologie, která by umožnila napájet většinu elektronických zařízení na delší vzdálenosti. Momentálně dokáže technologie firmy nabíjet třeba telefon přes celou pokojovou místnost, kavárnu, ale zvládne dobíjení telefonů i v kanclech. "Naší vizí je nabídnout spotřebitelům svobodu, po které touží. Osvoboďte se od nabíjení kabelů, napájecích kabelů a výměny baterií, " říká v tiskové zprávě firmy generální ředitel společnosti Victor Vaisleib. Příchod bezdrátového napájení na dlouhou vzdálenost je pak podle něj srovnatelný se změnami v datových a Wi-Fi technologiích. A asi má tak trochu pravdu.

Jak to funguje? Světlem! 

Za prvé potřebujete na strop místnosti připevnit speciální zařízení, které generuje infračervené světlo a energii přenáší. Za druhé potřebujete "přijímač" infračerveného světla, který připevníte do klasického slotu pro nabíjení. Voilà, telefon se nabíjí bezdrátově! V budoucnu by dokonce mohlo dojít k zabudování přijímače rovnou do telefonů, takže by tím odpadla nutnost nosit externí přijímač sebou. Výrobky firmy Wi-Charge dnes dokáží pomocí infračerveného světla bezpečně přenést až 3 watty (klasické nabíječky umí generovat 5 až 10 wattů) na vzdálenost přibližně 10 metrů. Produkty by se pak měly začít prodávat během roku 2020. 

Video: Youtube.com

Tak co? Už se těšíte na život bez kabeláže?

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Policisté v Paříži zasáhli slzným plynem proti demonstrantům, kteří začali páchat výtržnosti po demonstraci proti rasové nespravedlnosti

Policejní těžkooděnci v Paříži zasáhli slzným plynem proti demonstrantům, kteří začali páchat výtržnosti po poklidné, ale nepovolené demonstraci proti násilí bezpečnostních složek a rasové nespravedlnosti. Napsala to agentura AP poté, co se u jednoho z pařížských soudů sešly tisíce lidí v reakci na vlnu protestů v USA. Úřady předtím manifestaci zakázaly, protože kvůli epidemii covidu-19 ve Francii stále nejsou povolené akce o více než deseti lidech.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Květnová nehoda dopravního letadla v Pákistánu má další oběť, zraněním v nemocnici podlehla dvanáctiletá dívka

Květnová nehoda dopravního letadla Airbus A-320 v pákistánském velkoměstě Karáčí má další oběť. Tou je dvanáctiletá dívka, která spolu s dalšími třemi lidmi utrpěla zranění na zemi při zřícení letadla na hustě osídlenou čtvrť v blízkosti letiště. Dívka v pondělí následkům zranění podlehla.

Při pádu letadla zahynulo 97 cestujících a členů posádky, dva pasažéři nehodu přežili. Airbus narazil do několika domů ve čtvrti Model Colony blízko letiště, čtyři její obyvatelé utrpěli zranění, mezi nimi i dvanáctiletá dívka, která v pondělí zemřela na následky popálenin. Další tři zranění jsou stále hospitalizovaní. Letadlo při svém pádu zničilo nebo poškodilo nejméně 18 domů.

před 3 hodinami

Americké ministerstvo obrany kvůli nepokojům, jež vypukly kvůli úmrtí černocha George Floyda, vyhlásilo druhý nejvyšší stupeň ochrany ve svém sídle

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Florbalisty sezony se stali premiérově Curney a Ratajová

Útočníci Jiří Curney z Mladé Boleslavi a Denisa Ratajová ze švédského celku Pixbo Wallenstam se shodně premiérově dočkali triumfu v anketě Florbalista sezony. Ukončili dlouhodobé kralování Matěje Jendrišáka z Linköpingu a Elišky Krupnové, klubové spoluhráčky Ratajové. Kvůli opatřením po pandemii koronaviru se nekonal slavnostní večer a vítězové byli vyhlášeni v přímém přenosu na programu ČT Sport.

Třicetiletý Curney v kategorii Florbalista sezony zvítězil s 503 body a o 62 předčil rekordmana Jendrišáka, který vyhrál v minulých šesti ročnících a celkově triumfoval osmkrát. Třetí skončil s 277 body další útočník Marek Beneš z Pixba Wallenstam.

"Porazit Matěje je pro mě neuvěřitelné. Samozřejmě si toho moc vážím a těší mě to. Nečekal jsem, že to někdy můžu vyhrát," uvedl v tiskové zprávě Českého florbalu Curney, který je rekordmanem základní části české superligy s 685 body i s 383 góly z 309 zápasů a také se 164 body z 89 duelů play off. V ročníku 2018/19 stanovil také maximum jedné sezony superligy s 87 body z 26 utkání.

Čtyřiadvacetiletá Ratajová získala 499 bodů a o dva roky starší Krupnovou, která vyhrála v minulých čtyřech ročnících, předčila o 46 bodů. Třetí skončila Martina Řepková s 237 body.

Ratajová byla nejproduktivnější českou hráčkou na prosincovém mistrovství světa v Neuchatelu s devíti body (6+3) ze šesti zápasů a dostala se i do All Star týmu. Ve švédské lize byla také nejproduktivnější reprezentantkou z tuzemska s 45 body (24+21) z 23 utkání.

"Velice si toho vážím, jsem tím potěšená. Určitě to teď doma s rodinou oslavíme. Patří to i Elišce Krupnové a Tereze Urbánkové, které jsem měla v prvním útoku reprezentace kolem sebe a sedlo nám to spolu, s Eliškou spolu hrajeme už hodně dlouho," prohlásila Ratajová.

Další zprávy