Po práci do kina! Na co zajít v březnu? Nápadité horory, pohádky i tuzemské perly

Mojmír Sedláček Mojmír Sedláček
4. 3. 2020 10:00
Takhle našlapaný měsíc jsme tu už dlouho neměli. Dokonce za to nemůžou ani oscaroví pohrobci, kteří se po sledovaném ceremoniálu obvykle objeví. Ne, tituly aktuálního měsíce zaujmou i bez ověnčení cenami.
Foto: Unsplash.com

Originalita v Hollywoodu

Na přelomu zimy a jara se objeví několik amerických produkcí, které se standardním žánrovým škatulkám úspěšně vzpírají. Jedná se třeba o Neviditelného, variaci na klasické hororové téma, které děsilo už ve 30. letech minulého století. Tentokrát však sledujeme vyděšenou Elisabeth Moss, již pronásleduje její bývalý přítel. Anebo ne? Nápaditá kamera a děsivá atmosféra bez ohraných lekaček nám dlouho upírá odpověď na to, jestli jsou obavy skutečně na místě. Práce Leigha Whannella, scenáristy hororových série Saw a Insidious, se však rozhodně vyplatila, jak se budete moci přesvědčit od 5. března.

Video: Youtube.com

Po dvou letech se přihlásí i John Krasinski s pokračováním svého úspěšného Tichého místa. Povedené cvičení v tom, jak natočit děsuplné scény téměř bez zvuku, sklidilo nadšené reakce, takže Emily Blunt a její rodina bude opět prchat před mimozemšťany s pořádně nastraženýma ušima. K hrdinům postapokalyptické budoucnosti se tentokrát přidá i věčný sympaťák Cillian Murphy a my budeme hodně zvědavi, jestli nás tenhle koncept dokáže ještě něčím překvapit. Uvidíme od 19. března.

Video: Youtube.com

Dvojitá nálož akce

Ale abychom vás nezahlcovali jen nezvyklými horory, nabízíme i dva konvenčnější kousky ze zámořské produkce. 12. března se dozvíme, jak se to doopravdy má s kariérou Vina Diesela. Oblíbený plešatý drsňák se stále nevzdává své série Rychle a zběsile, ale tentokrát to zkusí i ve sféře komiksů. Představuje Bloodshota, uměle oživeného superhrdinu, který stojí mimo tradiční zápolení stájí Marvel a DC. Od celovečerní prvotiny Davea Wilsona asi nelze čekat nic jiného než bohapustou akci, můžeme však doufat, že ta bude alespoň stát za to - a my se přesvědčíme, zdali lze Diesela i po padesátce brát aspoň trochu vážně.

Video: Youtube.com

Trochu jinou akční jízdu nabídne Mulan, což je nezastíraný Disneyho útok na čínská kina. Po vzoru asijských klasik jako Tygr a drak lákají ukázky nejen na exotiku Dálného východu, ale i choreograficky propracované boje - to vše samozřejmě s ambicí vytahat těžce vydřené platy z peněženek čínských diváků, lačnících po "svých" příbězích. To však neznamená, že by hraná předělávka klasické animované látky nemohla bavit i evropského diváka! 26. března zjistíme, jestli tahle stylovka bude chutnat i nám.

Video: Youtube.com

Kouzelný příběh pro všechny

Menší diváky jistě dokáže zaujmout nová pixarovka Frčíme. Ovšem pozor, tenhle příběh není jen pro škvrňata, nýbrž i dospělí si v něm dokážou najít to své - a pokud je vám blízké téma rodinných traumat, tak dvojnásob. Uvidíme totiž dvojici elfích bratrů, kterým zemřel otec v době, kdy byli teprve malinkatí. Stále na něj vzpomínají a pociťují jeho ztrátu, a tak když se naskytne příležitost, jak ho pomocí kouzel aspoň na jeden den oživit, mladíci neváhají. Čeká je samozřejmě dobrodružná cesta, na níž poznají především sami sebe, ovšem podobně jako před pár lety v případě filmu V hlavě se tvůrcům z nejvýnosnějšího animátorského studia podařilo skloubit barevnou nápaditost se smysluplným psychologickým poselstvím. S celou rodinou si v kině popláčete už od 5. března.

Video: Youtube.com

Z českých luhů a hájů

Vědět byste měli i o triu tuzemských novinek. 12. března se dlouho před létem odebereme na vinice a po dekádě se podíváme, jak Tereza Ramba (tehdy ještě Voříšková), Kryštof Hádek a Lukáš Langmajer zvládli sklizeň. Pod bázvem 3Bobule totiž uvidíme, jak hrdinové pubertálních romancí dospěli a jaké všechny dospělácké starosti nyní musejí řešit. Mladší sourozence můžete vzít na Princeznu zakletou v čase, pohádku se silným ženským obsazením - Natalia Germani, Simona Zmrzlá a hlavně Eliška Křenková jsou mladá herecká jména, která si budují stále lepší reputaci. Týden po 3Bobulích se proto přeneseme do fantasy světa čarodějnic a kleteb, abychom zjistili, jestli to i tentokrát dopadne dobře.

Bezesporu největší pozornost si však zaslouží Šarlatán, novinka cenami ověnčené Agnieszky Holland. Polská režisérka se v rámci svých mezinárodních koprodukcí opakovaně vrací k českým tématům a její Hořící keř se stal před sedmi lety největším hitem roku. Tentokrát odvypráví osudy tajemného české léčitele Jana Mikoláška, jehož si zahrál Ivan Trojan. Premiéra na berlínském festivalu dopadla dobře, tak doufejme i v přízeň tuzemského publika! Uvidíme 26. března.

Video: Youtube.com
 

Právě se děje

před 26 minutami

Jablonec a Liberec odehrají v boji s pandemií imaginární derby

Fotbalisté Jablonce a Liberce sice kvůli pandemii nového koronaviru a přerušení ligy nebudou moci o prvním dubnovém víkendu odehrát plánované podještědské derby na hřišti, zápas se ale uskuteční aspoň imaginárně. Severočeští rivalové začnou v pondělí na odložené utkání prodávat vstupenky v hodnotě 100 korun a výtěžek věnují Krajské nemocnici v Liberci na podporu v boji s nemocí COVID-19.

Fanoušci si mohou v internetové síti Ticketstream kupovat lístky až do neděle, kdy se mělo derby původně hrát. Počet charitativních vstupenek není nijak omezen.

"Místo prestižní fotbalové bitvy se teď svádí jiný a mnohem zásadnější boj, a to boj o lidské životy. Nesvádí ho fotbalisté na zeleném trávníku, ale zdravotníci v nemocnicích. Jejich soupeř je bohužel obzvlášť zákeřný a o to jsou jejich statečné a obětavé výkony obdivuhodnější. V tom boji jim všichni musíme aspoň symbolicky pomoct," uvedly kluby ve společném prohlášení.

Fanoušci po zaplacení obdrží e-mailem speciální elektronickou vstupenku. "Poslouží vám jako stálá připomínka toho, že když to bylo třeba, nezůstali jste v ofsajdu. Věříme, že se v našem kraji najde dost lidí, kteří své zdravotníky v jejich zápase nenechají samotné. Pořiďte si svou vstupenku na derby proti koronaviru, pořiďte ji i svým blízkým. Nikdy nevíte, kdy někdo z nich pomoc zdravotníků bude taky potřebovat," dodali severočeští rivalové.

Podobnou iniciativu spustila nedávno Zbrojovka Brno, která se snaží vyprodat někdejší stadion Lužánky při imaginárním utkání se Slavií. Jde o připomínku slavného zápasu z října 1996, na který dorazilo 44.120 diváků, což je dodnes nejvyšší návštěva samostatné ligy. Výtěžek z virtuálních vstupenek získá na boj s koronavirem brněnská Fakultní nemocnice v Bohunicích.

Další zprávy