Po práci do kina! Na co zajít v březnu? Nápadité horory, pohádky i tuzemské perly

Mojmír Sedláček Mojmír Sedláček
4. 3. 2020 10:00
Takhle našlapaný měsíc jsme tu už dlouho neměli. Dokonce za to nemůžou ani oscaroví pohrobci, kteří se po sledovaném ceremoniálu obvykle objeví. Ne, tituly aktuálního měsíce zaujmou i bez ověnčení cenami.
Foto: Unsplash.com

Originalita v Hollywoodu

Na přelomu zimy a jara se objeví několik amerických produkcí, které se standardním žánrovým škatulkám úspěšně vzpírají. Jedná se třeba o Neviditelného, variaci na klasické hororové téma, které děsilo už ve 30. letech minulého století. Tentokrát však sledujeme vyděšenou Elisabeth Moss, již pronásleduje její bývalý přítel. Anebo ne? Nápaditá kamera a děsivá atmosféra bez ohraných lekaček nám dlouho upírá odpověď na to, jestli jsou obavy skutečně na místě. Práce Leigha Whannella, scenáristy hororových série Saw a Insidious, se však rozhodně vyplatila, jak se budete moci přesvědčit od 5. března.

Video: Youtube.com

Po dvou letech se přihlásí i John Krasinski s pokračováním svého úspěšného Tichého místa. Povedené cvičení v tom, jak natočit děsuplné scény téměř bez zvuku, sklidilo nadšené reakce, takže Emily Blunt a její rodina bude opět prchat před mimozemšťany s pořádně nastraženýma ušima. K hrdinům postapokalyptické budoucnosti se tentokrát přidá i věčný sympaťák Cillian Murphy a my budeme hodně zvědavi, jestli nás tenhle koncept dokáže ještě něčím překvapit. Uvidíme od 19. března.

Video: Youtube.com

Dvojitá nálož akce

Ale abychom vás nezahlcovali jen nezvyklými horory, nabízíme i dva konvenčnější kousky ze zámořské produkce. 12. března se dozvíme, jak se to doopravdy má s kariérou Vina Diesela. Oblíbený plešatý drsňák se stále nevzdává své série Rychle a zběsile, ale tentokrát to zkusí i ve sféře komiksů. Představuje Bloodshota, uměle oživeného superhrdinu, který stojí mimo tradiční zápolení stájí Marvel a DC. Od celovečerní prvotiny Davea Wilsona asi nelze čekat nic jiného než bohapustou akci, můžeme však doufat, že ta bude alespoň stát za to - a my se přesvědčíme, zdali lze Diesela i po padesátce brát aspoň trochu vážně.

Video: Youtube.com

Trochu jinou akční jízdu nabídne Mulan, což je nezastíraný Disneyho útok na čínská kina. Po vzoru asijských klasik jako Tygr a drak lákají ukázky nejen na exotiku Dálného východu, ale i choreograficky propracované boje - to vše samozřejmě s ambicí vytahat těžce vydřené platy z peněženek čínských diváků, lačnících po "svých" příbězích. To však neznamená, že by hraná předělávka klasické animované látky nemohla bavit i evropského diváka! 26. března zjistíme, jestli tahle stylovka bude chutnat i nám.

Video: Youtube.com

Kouzelný příběh pro všechny

Menší diváky jistě dokáže zaujmout nová pixarovka Frčíme. Ovšem pozor, tenhle příběh není jen pro škvrňata, nýbrž i dospělí si v něm dokážou najít to své - a pokud je vám blízké téma rodinných traumat, tak dvojnásob. Uvidíme totiž dvojici elfích bratrů, kterým zemřel otec v době, kdy byli teprve malinkatí. Stále na něj vzpomínají a pociťují jeho ztrátu, a tak když se naskytne příležitost, jak ho pomocí kouzel aspoň na jeden den oživit, mladíci neváhají. Čeká je samozřejmě dobrodružná cesta, na níž poznají především sami sebe, ovšem podobně jako před pár lety v případě filmu V hlavě se tvůrcům z nejvýnosnějšího animátorského studia podařilo skloubit barevnou nápaditost se smysluplným psychologickým poselstvím. S celou rodinou si v kině popláčete už od 5. března.

Video: Youtube.com

Z českých luhů a hájů

Vědět byste měli i o triu tuzemských novinek. 12. března se dlouho před létem odebereme na vinice a po dekádě se podíváme, jak Tereza Ramba (tehdy ještě Voříšková), Kryštof Hádek a Lukáš Langmajer zvládli sklizeň. Pod bázvem 3Bobule totiž uvidíme, jak hrdinové pubertálních romancí dospěli a jaké všechny dospělácké starosti nyní musejí řešit. Mladší sourozence můžete vzít na Princeznu zakletou v čase, pohádku se silným ženským obsazením - Natalia Germani, Simona Zmrzlá a hlavně Eliška Křenková jsou mladá herecká jména, která si budují stále lepší reputaci. Týden po 3Bobulích se proto přeneseme do fantasy světa čarodějnic a kleteb, abychom zjistili, jestli to i tentokrát dopadne dobře.

Bezesporu největší pozornost si však zaslouží Šarlatán, novinka cenami ověnčené Agnieszky Holland. Polská režisérka se v rámci svých mezinárodních koprodukcí opakovaně vrací k českým tématům a její Hořící keř se stal před sedmi lety největším hitem roku. Tentokrát odvypráví osudy tajemného české léčitele Jana Mikoláška, jehož si zahrál Ivan Trojan. Premiéra na berlínském festivalu dopadla dobře, tak doufejme i v přízeň tuzemského publika! Uvidíme 26. března.

Video: Youtube.com
 

Právě se děje

před 4 hodinami

Policisté v Paříži zasáhli slzným plynem proti demonstrantům, kteří začali páchat výtržnosti po demonstraci proti rasové nespravedlnosti

Policejní těžkooděnci v Paříži zasáhli slzným plynem proti demonstrantům, kteří začali páchat výtržnosti po poklidné, ale nepovolené demonstraci proti násilí bezpečnostních složek a rasové nespravedlnosti. Napsala to agentura AP poté, co se u jednoho z pařížských soudů sešly tisíce lidí v reakci na vlnu protestů v USA. Úřady předtím manifestaci zakázaly, protože kvůli epidemii covidu-19 ve Francii stále nejsou povolené akce o více než deseti lidech.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Květnová nehoda dopravního letadla v Pákistánu má další oběť, zraněním v nemocnici podlehla dvanáctiletá dívka

Květnová nehoda dopravního letadla Airbus A-320 v pákistánském velkoměstě Karáčí má další oběť. Tou je dvanáctiletá dívka, která spolu s dalšími třemi lidmi utrpěla zranění na zemi při zřícení letadla na hustě osídlenou čtvrť v blízkosti letiště. Dívka v pondělí následkům zranění podlehla.

Při pádu letadla zahynulo 97 cestujících a členů posádky, dva pasažéři nehodu přežili. Airbus narazil do několika domů ve čtvrti Model Colony blízko letiště, čtyři její obyvatelé utrpěli zranění, mezi nimi i dvanáctiletá dívka, která v pondělí zemřela na následky popálenin. Další tři zranění jsou stále hospitalizovaní. Letadlo při svém pádu zničilo nebo poškodilo nejméně 18 domů.

před 5 hodinami

Americké ministerstvo obrany kvůli nepokojům, jež vypukly kvůli úmrtí černocha George Floyda, vyhlásilo druhý nejvyšší stupeň ochrany ve svém sídle

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Florbalisty sezony se stali premiérově Curney a Ratajová

Útočníci Jiří Curney z Mladé Boleslavi a Denisa Ratajová ze švédského celku Pixbo Wallenstam se shodně premiérově dočkali triumfu v anketě Florbalista sezony. Ukončili dlouhodobé kralování Matěje Jendrišáka z Linköpingu a Elišky Krupnové, klubové spoluhráčky Ratajové. Kvůli opatřením po pandemii koronaviru se nekonal slavnostní večer a vítězové byli vyhlášeni v přímém přenosu na programu ČT Sport.

Třicetiletý Curney v kategorii Florbalista sezony zvítězil s 503 body a o 62 předčil rekordmana Jendrišáka, který vyhrál v minulých šesti ročnících a celkově triumfoval osmkrát. Třetí skončil s 277 body další útočník Marek Beneš z Pixba Wallenstam.

"Porazit Matěje je pro mě neuvěřitelné. Samozřejmě si toho moc vážím a těší mě to. Nečekal jsem, že to někdy můžu vyhrát," uvedl v tiskové zprávě Českého florbalu Curney, který je rekordmanem základní části české superligy s 685 body i s 383 góly z 309 zápasů a také se 164 body z 89 duelů play off. V ročníku 2018/19 stanovil také maximum jedné sezony superligy s 87 body z 26 utkání.

Čtyřiadvacetiletá Ratajová získala 499 bodů a o dva roky starší Krupnovou, která vyhrála v minulých čtyřech ročnících, předčila o 46 bodů. Třetí skončila Martina Řepková s 237 body.

Ratajová byla nejproduktivnější českou hráčkou na prosincovém mistrovství světa v Neuchatelu s devíti body (6+3) ze šesti zápasů a dostala se i do All Star týmu. Ve švédské lize byla také nejproduktivnější reprezentantkou z tuzemska s 45 body (24+21) z 23 utkání.

"Velice si toho vážím, jsem tím potěšená. Určitě to teď doma s rodinou oslavíme. Patří to i Elišce Krupnové a Tereze Urbánkové, které jsem měla v prvním útoku reprezentace kolem sebe a sedlo nám to spolu, s Eliškou spolu hrajeme už hodně dlouho," prohlásila Ratajová.

Další zprávy