Faily Tales: #3 Boris Prýgl – Od DJe na diskotéce k sólistovi Bavorské opery

Natálie Pančochářová Natálie Pančochářová
2. 9. 2019 8:40
Boris Prýgl se od mixáku na vesnických tancovačkách vypracoval až k sólistovi Bavorské státní opery. Kvůli zpěvu zhubnul 35 kilo a jako první Čech v historii postoupil do finále nejprestižnější soutěže operních pěvců na světě Operalia Plácida Dominga.
Foto: Studenta

Nadějný pěvec dnes studuje Vysokou školu múzických umění v Bratislavě a v kapse má několik vítězství v pěveckých soutěžích v Česku i ve světě. Přestože sbírá úspěchy, jeho začátky nebyly jednoduché - na gymplu měl diagnostikované ADHD a učitelé ho posílali k psychologovi. 

"Když se dělaly přijímačky na konzervatoř, zrovna jsem mutoval," vysvětluje svou okliku v cestě za vzděláním Boris. Přemýšlel, že se stane psychologem, kutilem nebo sexuologem, dokonce uvažoval nad kariérou kuchaře. Nakonec se však bez konzervatoře dostal na prestižní vysokou školu, na které jako zpěvák obstál. A to i přesto, že ho kvůli nedostatkům znalostí, (které si měl přinést právě z konzervatoře), chtěli první dva roky ze studií vyhodit.  

I když je opera nadčasový žánr, v Česku je čím dál méně navštěvovaná. Čím to je? Proč Boris neuznává talentové soutěže? V čem se liší evropští operní pěvci od těch asijských? A co s hlasivkami udělá, když člověk zhubne 35 kilo?

Zajímají tě odpovědi (nejen) na tyhle otázky? Tak dávej play a užij si další díl podcastu Faily Tales.

Faily Tales

Faily Tales logo Pracovna upr
Foto: Aktuálně.cz

Na sociálních sítích všechno vypadá tak nějak jednodušeji - úspěšné účty sledují tisíce followers (včetně tebe), produkty a eventy jejich majitelů jsou okamžitě vyprodané. Jenže cesta na špici není zadarmo a už vůbec ne bez bouraček. Jak náročné je postavit vlastní sen na nohy a co všechno u toho nemusí jít podle plánu?

Podcast o tom, že kdo nic nezkazí, jako by nebyl, moderuje Natálie Pančochářová.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 hodinami

Vláda USA žaluje Texas, změnou volebních obvodů podle ní diskriminuje menšiny

Americké ministerstvo spravedlnosti dnes podalo žalobu na stát Texas, který podle něj překreslením hranic volebních obvodů diskriminuje tamní latinskoamerickou a černošskou populaci. Jedná se o první žalobu, která napadá nové volební hranice po jejich nedávné změně v souvislosti s se sčítáním lidu. Právní experti očekávají, že se podobných sporů povede celá řada.

Podle americké ústavy se přiděluje počet křesel ve Sněmovně reprezentantům jednotlivým státům podle počtu jejich obyvatel. Ten se zjišťuje každých deset let sčítáním lidu. Texas kvůli nárůstu svého obyvatelstva získal loni nárok na dvě křesla navíc, a bude tak mít 38 zástupců v dolní kongresové komoře. V horní komoře, Senátu, je zastoupení států rovné, každý tam má dvě křesla.

Zvýšením nebo snížením počtu obvodů vzniká nutnost znovu nakreslit jejich hranice, což je v USA předmětem dlouholetých politických sporů. Činitelé politických stran totiž mají k dispozici velice přesné voličské mapy, jež jim umožňují zvolit tvar tak, aby v nově vzniklém obvodu získal jejich kandidát rozhodující výhodu. Proces mají často v rukou komise, které ovládá strana, jež je ve státu zrovna u moci.

Podle žaloby pochází téměř veškerý populační přírůstek v Texasu z komunit Hispánců, černochů a Asiatů, nové mapy těmto skupinám obyvatelstva však nezajišťují možnost, aby si spravedlivě zvolili svoje politické zástupce. Tím stát podle ministerstva porušil některá ustanovení zákona o občanských právech z roku 1965.

Další zprávy