Jobsession: #3 Etičtí hackeři hesla nekradou, vysvětluje Marek Jílek z Deloitte

Jakub Ouvín Jakub Ouvín
14. 11. 2019 9:00
Když se řekne hacker, minimálně lidem, jejichž profesní život závisí na jednom nezálohovaném počítači, se naježí chlupy. Když ale někdo do placu hodí slovo white hat hacker, většina lidí znejistí. Jenže hackerů existuje víc a ne všichni jsou na temné straně. Marek Jílek, který hackuje ve firmě Deloitte, je zrovna ten hodný, doslova etický hacker.
Foto: Studenta

Ptáte se, co je životní náplní "hodného hackera?" V podstatě spočívá ve znepříjemňování a stěžování života těm zlým, které v dnešním podcastu budeme nazývat "black hat hackeři." Nebýt hackerů, jako je právě Marek, tak jsme coby uživatelé vystaveni krutému a nelítostnému světu internetových sítí bez jediného zastání a ochrany.

Náplň práce white hat hackera je vlastně velmi podobná té, kterou vykonává zlá strana, jen s tím rozdílem, že "ty hodné" hackery si firmy najímají, aby jejich aplikace, weby, ale například i fyzické hardware elementy testovali, a pak je společnými silami dimenzovali na úroveň stabilního obrněného vozidla, které se před nějakým útokem z vnějšku nezastaví.

Jaká jsou hackerská rizika kterým čelíme? A hrozí nám jako obyčejným uživatelům vlastně nějaká? Jak taková hrozba vůbec vypadá a v jakých formách na ni můžeme narazit? O tom se dnes budeme bavit s tím nejpovolanějším slušným hackerem Markem.

Jobsession

Jobsession obr do ramecku upr

Třeba tě to celý život táhne do strojírenství, možná se vidíš jako art director v reklamce. A nebo zatím vůbec netušíš, kam se po škole vydat. Cest je dneska tolik, že tě z toho možná dohání rozhodovací paralýza. Jaký obor je pro tebe ten nejvhodnější a co práce v konkrétním odvětví obnáší?

Kuba Ouvín, jeho hosté a nejzajímavější možnosti v českém pracovním rybníčku.

 

Právě se děje

před 34 minutami

Třináctku zadržených kvůli loňské smrti 39 Vietnamců, jejichž těla se našla v kontejneru u Londýna, obvinili

Třináct osob, které byly ve Francii zadrženy v souvislosti s loňskou smrtí 39 vietnamských migrantů, jejichž těla byla nalezena v Británii, bylo obviněno z organizovaného pašování lidí, napomáhání při vstupu na území a ze zločinného spolčení. Šest z nich bylo obviněno z neúmyslného zabití. Dvanáct ze zadržených je ve vazbě, poslední se nachází pod soudním dohledem. Informovala o tom dnes agentura AFP s odvoláním na soudní zdroj. Těla migrantů se našla loni v říjnu v chladírenském kontejneru nedaleko Londýna.

Obvinění jsou převážně Vietnamci a Francouzi. Zadrženi byli v úterý na různých místech v okolí Paříže. Ve stejnou dobu zatkla policie v Belgii v souvislosti se smrtí vietnamských migrantů dalších 13 lidí. Mezinárodní operaci koordinovala agentura EU pro justiční spolupráci Eurojust a policejní agentura Europol.

Loni 23. října byla v chladírenském kontejneru v průmyslové zóně na východ od Londýna objevena těla 31 mužů a osmi žen, dvěma z obětí bylo pouhých 15 let.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Policie pokračuje na Mělnicku v pátrání po čtyřměsíčním chlapci

Policie pokračuje v pátrání po čtyřměsíčním chlapci, který se v pátek večer ztratil své matce i s kočárkem v zámeckém parku v Hoříně na Mělnicku. Policie nemá nové poznatky, řekla policejní mluvčí Eva Hašlová. Chlapec má světlé vlasy a modré oči. Na sobě měl modré tričko s krátkým rukávem a teplé zelené dupačky na ramínka. Byl v šedém kočárku s černou spodní částí a hnědou rukojetí. Na místo dnes dorazí poříční oddíl policie, který bude prohledávat okolní řeky. V blízkosti parku je soutok Labe a Vltavy. Policie chce na místě využít i dron.

"Do současné chvíle nemáme žádné nové poznatky a i dnes budeme pokračovat v pátrací akci po pohřešovaném miminku," řekla Hašlová. V pátek se do pátrací akce zapojily desítky policistů, hasiči, ale i vrtulník s termovizí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy