#rozhovor s osobním trenérem: Češi jsou ve cvičení extrémisté

Pavla Gabrhelíková Pavla Gabrhelíková
27. 2. 2020 16:53
Marek Kadlec vystudoval Fakultu tělesné výchovy na UK a pracoval jako osobní trenér ve Form Factory, kde teď působí jako regionální fitness manager. Vysvětlil nám, jak se změnila role fitness center u nás, i to, že už dávno nejsou záležitostí jen pro namakané frajery, ale lidi z různých věkových a sociálních skupin. Abychom si ho prokleply osobně, rovnou jsme si s ním i zacvičily.
Foto: Milan Bureš

Jsou pro vás duševní práce a chození do fitka dva protipóly? Není to tak úplně pravda. Marek vysvětluje, že studenti a mladí zapálení do práce často netuší, jaké benefity jim může cvičení přinést. Pokud se totiž na chození do fitka podíváme z komplexnějšího hlediska, tak cvičení jako takové je ve finále pro tělo stresovou záležitostí.

"Jakmile chodíte do posilovny pravidelně, tělo si na stres zvykne. Je to velmi podobný stres tomu, který zažíváte při zkouškovém nebo při náročné prezentaci v práci. Díky cvičení tělo vystavujete stresu opakovaně, přivykne si na to a lépe se s ním dokážete vypořádat i v jiných životních situacích. Po cvičení na denní bázi začnete postupně cítit více energie a chuti do života."

Foto: Milan Bureš

U Marka se jako u osobního trenéra střídají všechny typy lidí - manažeři, lidé ve středním věku, studenti… Všechny je spojuje, kromě několika proměnných, jeden zásadní problém: nedostatek energie na děti, koníčky nebo práci. Přitom si stačí vytvořit cvičební návyk a po pár měsících se to změní k lepšímu.

"Lidé za chvíli zjistí, že díky cvičení mají daleko více energie do života. Ale není to jenom o cvičení s osobním trenérem. Celý proces je především o vytvoření pozitivního návyku ke cvičení. Tím se vytváří zodpovědnost k závazkům, které si vytyčíte, čímž posilujete nejen své tělo, ale také psychickou odolnost. Z toho pak můžete čerpat jak v práci, tak v osobním životě."

Když už se rozhodnete začít se sebou něco dělat, vyvstává jedna podstatná otázka: s trenérem, nebo bez? Všechny ty přístroje ve fitku není těžké používat - po chvíli zkoumání by na to přišla i opice. Navíc internet je plný videí i příruček, jak to dělat správně. Tak proč za to někomu platit?

"Na internetu najdete plno nepravd a dogmat. Ve světě fitness to platí dvojnásob. Proto vám doporučuji alespoň ze začátku vyhledat služeb osobního trenéra. Podle mě je důležité, aby vám někdo ukázal, jak cvičit in-real. Můžete sice sledovat někoho na videu a pak to zopakovat, myslíc si že cvičíte správně, ale pořádně se nevidíte a budete si myslet, že děláte všechno správně, i když to tak nebude.

Jako začátečník většinou nemáte vytvořený cit pro to, jak nastavit správně vlastní tělo. Často jsem si lidi, které jsem trénoval, na začátku vyfotil. Pak jsem jim na fotce ukázal a rozebral, kde dělají chyby. Doporučuji proto vybrat si na začátek opravdu kvalitního trenéra, což není vždy jednoduché, protože mi přijde, že v dnešní době je skoro každý druhý člověk 'trenér'.  Věřím, že u nás kvalitní trenéry určitě najdete."

Foto: Studenta

Představa toho, jak s ochablými svaly a v teplákách nakráčíte mezi všechny ty potetované vzpěrače a fitness ladies není zrovna dvakrát komfortní, ať už tam jdete za trenérem, nebo ne. Možná si raději řeknete, že jste beznadějný případ a raději zasvětíte život sezení u počítače. Marek nám ale toto dogma vyvrátil.

"Každý člověk má v sobě schopnost učit se pohybu, díky které se může někam posunout a platí to i v cvičení. Měl jsem tu třeba ajťáka, který byl tak zkrácený, že nedokázal na zemi sedět s proplýma nohama, aniž by se nepřekulil dozadu. A právě on je pro mě ideálním příkladem toho, že když má člověk vnitřní motivaci a chuť, tak s dokáže posunout. A je jedno, jestli jste začátečník nebo pokročilý. Musíte jen chtít."

"Berte to proto tak, že fitko je prakticky pro kohokoliv. Nejenom pro člověka, který je vysolárkovaný a má obrovské svaly, jak si někteří mylně myslí. Stejně tak sem nemusíte chodit v nejvíc cool značce sportovního oblečení ani s posledním modelem iPhonu. Form Factory je toho příkladem. Potkáte tu vrcholového manažera, sportovce, učitelku ze školky, ajťáka, prostě kohokoliv. Fitness by dle mého názoru mělo být pro každého člověka bez rozdílů."

Foto: Milan Bureš

Marek, co se zhodnocení působení Čechů ve fitku týče, uznává, že nám nechybí počáteční nadšení, zároveň ale přiznává, že často po pár hodinách opadne. Proto doporučuje osobního trenéra, který se postará o různorodost tréninků, nastavení cílů a správné cesty, po které se k nim člověk dostane.

Navíc zásahy do jídelníčku taky neneseme zrovna nejlépe. Vnímá nás i tak trochu jako extrémisty - buď stravu a cvičení řešíme až moc, nebo naopak vůbec. Jenže cvičení a stravování jsou dvě spojené nádoby. Takže by to mělo být jako v životě - všeho s mírou.

"Mám radost, že se edukace ohledně správného stravování posouvá v celé Evropě dopředu. Upřímně já třeba cvičím proto, abych si mohl v jídle dopřát a zároveň nebýt tlustý. Jídlo totiž miluji! A to je motivace mnoha lidí. Jenomže pokud chcete nějak vypadat, musíte stravu alespoň trochu upravit. Většina trenérů u nás má nutriční zkoušky, popřípadě se o stravu zajímají a výživa je baví. Takže s tím dokáží určitě poradit."

Foto: Studenta

Ale ani extrémy ve cvičení nejsou ojedinělé. Jenomže pokud začnete cvičit několikrát týdně, popř. dvoufázově a zapomenete na správnou regeneraci, výsledky se dostavovat nebudou, a ještě vám hrozí únavová zraněnění.

"Při regeneraci je důležitý aktivní, například procházky, stretching, čas s rodinou, tak i pasivní odpočinek jako spánek či "wellnesssáže". Proto nabízíme na našich pobočkách wellness zóny, ve kterých si můžete zalézt například do vířivky, sauny nebo bazénu.

"Myslím si, že výhodou našich poboček je jejich poloha. Většina z nich je v nákupním centru nebo v jeho blízkosti a to má hned několik výhod. Přijedete, v pohodě zaparkujete, zajdete si zacvičit, nakoupit, vyřídíte poštu, popřípadě se najíte. A nemusíte trávit hodiny času přejezdy jako tomu je například v sousedním Rakousku. V tom jsme v Čechách specifičtí."

Foto: Milan Bureš

Ve Form Factory můžete zajít i na studiové lekce. Ale pro začátečníky to nemusí být zrovna nejjednodušší. Stojíte za sklem, koukáte se, jak všichni totálně synchronizovaně jedou společnou sestavu a dokáží při ní bez zadýchání udělat třicet kliků. Nikdo neváhá. Nakonec neposbíráte odvahu a jdete raději zpátky na pás.

"Takhle se mohou zdát studiové lekce například u Less Mills, ale není to tak úplně pravda. Zaprvé, jelikož jsou naše fitka velká, vždycky ve skupině narazíte na další začátečníky, kteří se objevili na lekci úplně poprvé. A zadruhé jedna sestava se cvičí tři měsíce. Takže i když budete možná ze začátku trochu tápat, máte dost času se chytnout. Výhodou je, že si můžete najít nové přátele a stát se součástí další komunity, díky které najdete motivaci chodit pravidelně."

Foto: Milan Bureš

Jenže cvičení s trenérem má nespornou výhodu v tom, že jdete vlastně ke svalnatému psychologovi. Můžete se vypovídat, zároveň si zacvičíte a někdo se vám plně věnuje. A to je v dnešní uspěchané době, kdy jsou všichni ve stresu a nemají čas se nad ničím pozastavit, velmi důležité.

"Pokud chodíte cvičit více než dvakrát týdně, vídáte trenéra většinou častěji než rodinu nebo třeba i kamarády. Zákonitě je mezi vámi pak velká důvěra. Trénuji lidi, kteří ke mně chodí třeba osm let. Já byl na svatbě jim, oni mě, bereme s sebou naše děti na výlety. Hodně ale taky záleží na tom, jaký trenér je."

Form Factory má web, na kterém najdete medailonky všech trenéru. V nich se dočtete, s čím vším vám mohou pomoci, navíc rovnou uvidíte, jestli trénují ve vámi vybraném fitku nebo jsou vám podle fotky sympatičtí. Jakmile se stanete členem nebo si pořídíte multisport kartu, máte nárok na konzultaci s osobním trenérem. Pak už je na vás, jak s informacemi a doporučeními, které při ní dostanete, naložíte.

"Každý trenér si kolem sebe většinou přirozeně vytvoří okruh lidí, kteří jsou mu podobní. Takže přísnější typy vyhledávají lidé, kteří potřebují, aby je někdo driloval a podobně. Ale není to úplně tak, že by sem přišla nějaká paní, řekla, že potřebuje, aby na ni někdo křičel, a my zavoláme: 'Franto! Máš tady práci!' To zas ne. Většinou jsou tam nějaké vzájemné sympatie a vy si vyberete prostě toho, s kým se vám bude cvičit nejlépe."

Foto: Milan Bureš

Na Form Factory je mimo jiné úžasný prostor a vybavenost poboček. Máte tu dost místa na to, abyste se "zašili" u zrcadla a cvičili si svoje, aniž byste někomu vadili nebo překáželi, stejně tak jako se můžete "družit" s dalšími klienty.

"Je to o tom, že se snažíme dát prostor jak člověku, který chce jít jenom na půl hodiny na pás, cvičit jógu, tak i tomu, kdo chce cvičit silově, popřípadě s vlastní vahou těla. Věřím, že bude v budoucnu cvičit čím dál více lidí a fitness pro ně bude tou ideální volbou. I když podle mě je důležité se hýbat jakkoliv".

Naše cvičení se neslo v duchu 80. let! Dáte si to taky tak? Pak pro vás máme super playlist

 

Právě se děje

Další zprávy