Umělci a lidi z gastra o dopadu koronaviru na jejich práci a motivaci to nevzdávat

Jiří Komárek Jan Faltus Jiří Komárek, Jan Faltus
13. 4. 2020 9:41
Je to víc než měsíc, co vláda vyhlásila stav nouze a zavedla drakonická opatření proti šíření nové nákazy covid-19. Omezení běžného života se ekonomicky dotkla většiny společnosti. Opatření dopadají tvrdě hlavně na gastronomický průmysl a umělce. Jak se k aktuální situaci staví zástupci těchto odvětví?
Foto: Unsplash.com

Oldřich Sahajdák, michelinský šéfkuchař v restauraci La Degustation v důsledku vládních opatřeních musel svoji restauraci uzavřít: "Moje práce na čas zmizela, hospodu jsme zavřeli v pátek 13. Kdy jindy taky," říká Sahajdák. Od té doby tráví čas doma a píše kuchařku pro kuchaře v jeho restauraci. 

Sahajdák se obává, že současná situace povede k přehodnocení současných cílů: "Hodně pozoruji vývoj ve světě, sleduji Singapur a Hongkong, kde už restaurace pomalu najíždějí na běžný režim. Ale zmizel tam turismus a hotely jsou poloprázdné, to všechno na naší práci bude mít vliv."

Motivace k práci mu nikdy nechyběla. Bere to jako příležitosti si odpočinout, něco si o svojí práci přečíst a trochu se inspirovat: "Internet je k prasknutí narvaný informacemi o gastro scéně, takže ten čas co mám se snažím využít a neproflákat."

Zůstaňte na gauči

Přestože práce lihovarníka a podnikatele Martina Žufánka se nijak během karantény příliš nezměnila, vliv na jeho podnikání bude obrovský. Láhve totiž cílí pouze na gastro odvětví a neprodává je v supermarketech.

"Moje práce je zároveň místo, kde bydlím. Takže chodím každý den do pálenice a každý den destiluju. Jen jde holt všechno na sklad. Od vyhlášení karantény jsem neopustil areál lihovaru," sděluje lihovarník Žufánek.

Pokud tuto největší krizi v historii, vedle které byla prohibice jen nepoznatelný výpadek, nepřežije třetina barů a hospod, tak to pocítíme tvrdě. Hodně tvrdě.

Žufánka děsí velké množství uzavřených gastro zařízení, kterým reálně hrozí zánik. "Pokud tuto největší krizi v historii, vedle které byla prohibice jen nepoznatelný výpadek, nepřežije třetina barů a hospod, tak to pocítíme tvrdě. Hodně tvrdě."

Na otázku, co by měl na pomoc podnikatelům v jeho oboru udělat stát, má několik návrhů: "Státní dotace mezd, odpuštění odvodů, prominutí pokut za kontrolní hlášení, bezúročné půjčky. Konkrétně nám pomůže nejvíc to, když přežijí naši odběratelé."

Činností, jak se může člověk zabavit, je podle Žufánka spoustu, jako nejlepší možnost hodnotí sebevzdělávání: "Za měsíc každodenního studia se dá naučit elementární základ angličtiny! Před 75 lety nakazovala vláda ať jdete do války, dnes vám nakazuje ať zůstanete doma na gauči. Učte se! Znalosti vám nikdo nesebere."

Vše se mění z týdne na týden

Česká zpěvačka Klára Vytisková vydala začátkem března nové album, s čímž se pojí spousta věcí, jako například zkoušení s kapelou či křest desky: "Vše se mění z týdne na týden. Zrušilo se hodně hraní a ještě rušit bude. Nikdo neví, kdy se začne koncertovat a pro nás je to poměrně rozhodující, teď jsme ale ve stádiu, kdy jsme to přijali tak, jak to je a užíváme si čas s dětmi."

Foto: Barbara Gorbunová

"Máme i mnoho přátel mezi muzikanty a herci a tam se řeší opravdu tíživá finanční situace," říká zpěvačka Vytisková a dodává, že je důležité se snažit i v téhle situaci vidět něco, co dává smysl. V jejím případě je to investování času do dětí: "Je to taková neplánovaná dovolená, jiná letos už zřejmě nebude." 

Zpěvačka vytisková si v karanténě krátí čas věcmi, na které předtím neměla čas: "Hledáme radosti v obyčejných věcech, dávám pryč oblečení ze šatny a začala jsem po 34 letech cvičit."

Umění je také vir

Vládní opatření zásadně ovlivní dvě nadcházející výstavy malíře Jana Gemrota: "Výstavy se budou muset přesunout na jiný termín, to je vzhledem k tomu, že se takové projekty chystají rok dopředu velmi náročné."

Podle Gemrota vznikne spousta zbytečných kýčovitých uměleckých objektů, které se budou pandemii nějak snažit reflektovat. Také to může mít krátkodobé ekonomické dopady, ale z dlouhodobého hlediska to žádný vliv mít nebude. 

"Umění nedokázaly zničit ani dvě světové války. Umění je totiž také virus, jen mnohem odolnější a rozšířenější. Naši předci se jím nakazili už ve starší době kamenné a vakcína neexistuje. "

Foto: Jan Gemrot

Pro Jana Gemrota může každá činnost být důležitá a prospěšná: "Pokud máte možnost a jen ztrácíte motivaci, nebuďte líní a podívejte se na lidi, kteří vlivem krize pracovat nemohou. Zkuste jim svou prací, nebo penězi které za ni obdržíte, nějak pomoci."

Pro Gemrota je důležitý pracovní režim, pravidelný pohyb a neřešit moc sebe, ale spíš ty ostatní, na které to doléhá: "Taky se můžeme učit pracovat s vlastním strachem, zkusit ho lépe ovládat a nedávat mu tolik prostoru při rozhodování. Osobně se mi teď život jeví takový opravdovější, když je tu nějaká náročná výzva."

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Policisté v Paříži zasáhli slzným plynem proti demonstrantům, kteří začali páchat výtržnosti po demonstraci proti rasové nespravedlnosti

Policejní těžkooděnci v Paříži zasáhli slzným plynem proti demonstrantům, kteří začali páchat výtržnosti po poklidné, ale nepovolené demonstraci proti násilí bezpečnostních složek a rasové nespravedlnosti. Napsala to agentura AP poté, co se u jednoho z pařížských soudů sešly tisíce lidí v reakci na vlnu protestů v USA. Úřady předtím manifestaci zakázaly, protože kvůli epidemii covidu-19 ve Francii stále nejsou povolené akce o více než deseti lidech.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Květnová nehoda dopravního letadla v Pákistánu má další oběť, zraněním v nemocnici podlehla dvanáctiletá dívka

Květnová nehoda dopravního letadla Airbus A-320 v pákistánském velkoměstě Karáčí má další oběť. Tou je dvanáctiletá dívka, která spolu s dalšími třemi lidmi utrpěla zranění na zemi při zřícení letadla na hustě osídlenou čtvrť v blízkosti letiště. Dívka v pondělí následkům zranění podlehla.

Při pádu letadla zahynulo 97 cestujících a členů posádky, dva pasažéři nehodu přežili. Airbus narazil do několika domů ve čtvrti Model Colony blízko letiště, čtyři její obyvatelé utrpěli zranění, mezi nimi i dvanáctiletá dívka, která v pondělí zemřela na následky popálenin. Další tři zranění jsou stále hospitalizovaní. Letadlo při svém pádu zničilo nebo poškodilo nejméně 18 domů.

před 5 hodinami

Americké ministerstvo obrany kvůli nepokojům, jež vypukly kvůli úmrtí černocha George Floyda, vyhlásilo druhý nejvyšší stupeň ochrany ve svém sídle

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Florbalisty sezony se stali premiérově Curney a Ratajová

Útočníci Jiří Curney z Mladé Boleslavi a Denisa Ratajová ze švédského celku Pixbo Wallenstam se shodně premiérově dočkali triumfu v anketě Florbalista sezony. Ukončili dlouhodobé kralování Matěje Jendrišáka z Linköpingu a Elišky Krupnové, klubové spoluhráčky Ratajové. Kvůli opatřením po pandemii koronaviru se nekonal slavnostní večer a vítězové byli vyhlášeni v přímém přenosu na programu ČT Sport.

Třicetiletý Curney v kategorii Florbalista sezony zvítězil s 503 body a o 62 předčil rekordmana Jendrišáka, který vyhrál v minulých šesti ročnících a celkově triumfoval osmkrát. Třetí skončil s 277 body další útočník Marek Beneš z Pixba Wallenstam.

"Porazit Matěje je pro mě neuvěřitelné. Samozřejmě si toho moc vážím a těší mě to. Nečekal jsem, že to někdy můžu vyhrát," uvedl v tiskové zprávě Českého florbalu Curney, který je rekordmanem základní části české superligy s 685 body i s 383 góly z 309 zápasů a také se 164 body z 89 duelů play off. V ročníku 2018/19 stanovil také maximum jedné sezony superligy s 87 body z 26 utkání.

Čtyřiadvacetiletá Ratajová získala 499 bodů a o dva roky starší Krupnovou, která vyhrála v minulých čtyřech ročnících, předčila o 46 bodů. Třetí skončila Martina Řepková s 237 body.

Ratajová byla nejproduktivnější českou hráčkou na prosincovém mistrovství světa v Neuchatelu s devíti body (6+3) ze šesti zápasů a dostala se i do All Star týmu. Ve švédské lize byla také nejproduktivnější reprezentantkou z tuzemska s 45 body (24+21) z 23 utkání.

"Velice si toho vážím, jsem tím potěšená. Určitě to teď doma s rodinou oslavíme. Patří to i Elišce Krupnové a Tereze Urbánkové, které jsem měla v prvním útoku reprezentace kolem sebe a sedlo nám to spolu, s Eliškou spolu hrajeme už hodně dlouho," prohlásila Ratajová.

Další zprávy