5 pravidel, které je dobré dodržovat, abyste nezešíleli v režimu home office

Pavla Gabrhelíková Pavla Gabrhelíková
16. 3. 2020 14:02
Americká spisovatelka Madeleine Roux tvrdí, že šílenství je relativní a záleží na tom, kdo koho zamkl v jaké kleci. My sice moc nemohli ovlivnit, co nebo kdo nás nažene do bezpečí bytů, ale jak ta klec bude vypadat, to rozhodně v našich rukou je. Ovšem pokud nejste ostřílení home officáci a vaše práce normálně obnáší spoustu sociálního kontaktu nebo běhání po institucí, jste možná trochu ztracení.
Foto: Unsplash.com

Pravidlo č. 2: Jak je důležité míti pracovní stres

Karanténa má vliv na naši psychiku mimo jiné proto, že postupně ztrácíme schopnost vstupovat do problémových situací, které jsou pro nás v běžném pracovním životě normální. Na to, abyste si udrželi pracovní morálku, existuje recept o dvou krocích. 

Pokud nejste zvyklí pracovat v homeoffice režimu, máte domov spojený primárně s odpočinkem. Je to skrýš, kde na vás neřve šéf ani vás neprudí nemožná kolegyně. Je to místo, kde se potkáváte s partnerem, kterého milujete. Bohužel tento stereotyp nyní budete muset prolomit. Postarejte se o to, abyste alespoň v omezené míře zažívali nepříjemné věci spojené s prací i doma.

S tím úzce souvisí stanovení řádu. Pokud vás to slovo z principu děsí, říkejte tomu životní styl. Takže žádné vyspávání do desítí, pak dvouhodinová příprava obědu, prokrastinace u "už fakt posledního dílu seriálu" na Netflixu, v pozdních odpoledních hodinách odpověď na dva pracovní maily a slib, že to druhý den bude lepší. Nastolte od začátku tvrdý režim - vstávačka, snídaně, práce, oběd, práce a volnočasové aktivity. Zvolnit můžete kdykoliv. Seďte u stolu místo na gauči, převlékněte se z tepláků do džín a neodkládejte nepříjemné maily na "až bude po všem". Pokud budete mít týden pohodičku, o to hůř se vám pak bude vracet do vytíženějšího řežimu.

 

Právě se děje

Další zprávy