Kdy po škole na pracák AKA na co nezapomenout, když se vzdáváte statusu studenta?

Redakce Redakce
8. 3. 2020 12:16
Ať už jste čerstvě po střední nebo po vysoké, sehnat dobrou práci nemusí být brnkačka. A ne každý má to štěstí, že může rovnou nastoupit k tátovi do firmy. Co všechno tedy zařídit, pokud už máte po státnicích nebo maturitě a v dalším studiu nehodláte pokračovat?
Foto: Redakce, Unsplash.com

Na prvním místě je váš aktivní přístup - sledujte všechny pracovní portály, sdílejte na Facebooku i LinkedIn, že sháníte práci a přidejte se do pracovních skupin podle toho, odkud jste a o jakou pozici stojíte. Určitě se vyplatí i pravidelně kontrolovat weby společností, do kterých byste se chtěli dostat, v jejich sekci kariéra, kde mívají firmy vypsané pozice, které jsou u nich volné.

Krok 1 - Kdy se ukázat na pracáku?

Poslední oficiální studentský den se u absolventů SŠ a VŠ liší. Zatímco středoškolák si užívá studentských let až do 31. srpna, pro vysokoškoláky odtikává poslední měsíc dnem státnic. Takže pokud jste udělali státnice 25. června, končí vaše prázdniny na konci července. Pozor - je podstatné, ve kterém měsíci byla složena poslední závěrečná zkouška, na datum promoce nesejde!

Kdy to pro vás se studentnskými výhodami končí, to už víte, teď je potřeba si naplánovat cestu na úřad práce. Pokud přijdete do tří dnů po vypršení vaší tzv. "studentské lhůty", prodlevu nikdo neřeší. A pozor - na úřad musíte přijít osobně! Poštou ani po telefonu vám to neprojde… Taky je potřeba jít na úřad v místě vašeho rodného bydliště. Pokud jste dostudovali v Praze a trvalé bydliště máte stále u rodičů na Moravě, spadáte pod úřad tam.

Krok 2 - Registrace na úřadu práce

Kromě toho, že by vám měl úřad práce pomáhat s hledáním místa, má pro vás registrace na něm jednu obrovkou výhodu - dotanete podporu a navíc za vás budou platit zdravotní pojištění. Zaměstnavatelé navíc po absolventech na úřady práce rádi sahají, jelikož jim z toho mohou plynout další finanční výhody od státu.

Pokud se nepřihlásíte na úřad práce, stáváte se osobou bez zdanitelných příjmů a jste tedy povinni si hradit zdravotní pojištění podle aktuálního ročního výměru. A zrovna levná legrace to není. Sociální pojištění si platit nemusíte, ale za tuto dobu nebudete důchodově pojištěni. Pokud si tedy neplatíte sociální pojištění dobrovolně.

Na úřad práce se můžete evidovat jak v době studia, tak i poté, co vám status skončí. Na podporu ovšem máte nárok jen v případě, pokud jste za poslední dva roky alespoň 12 měsíců odváděli (nebo vám bylo odváděno) důchodové pojištění. U denního studia SŠ, VOŠ a libovolné formy studia VŠ můžete pobírat podporu a nemá to vliv na status studenta, u jiných forem na SŠ a VOŠ status ztrácíte.

Uklidníme budoucí studenty magisterského titulu - pokud je vám do 26 let a do tří měsíců následujících po ukončení jednoho studia začne studium další, nemuíte řešit nic - ani placení zdravotního pojištění.

Krok 3 - Co s sebou?

Žádost o zprostředkování zaměstnání potřebujete podat pouze osobně, zaslání žádosti poštou nebo elektronicky zákon zatím bohužel neumožňuje.

Nezapomeňte si občanku (ne, že byste ji normálně u sebe neměli, že, navíc na úřady ji téměř vždy) a doklad, že jste ukončili studium (diplom, vysvědčení, výuční list…). Pokud jste během studia pracovali, přineste i zápočtové listy od zaměstnavatelů.

Krok 4 - Pravidelně se na pracáku ukazujte

S úřadem práce byste měli spolupracovat. Teda v případě, že stojíte o peníze,které vám v rámci podpory posílá. Jakmile si vás pozvou, rozhodně se přijďte a poreferujte o tom, jak se vám při shánění zaměstnání daří. Vyplácí se i chodit na pohovory, které vám úřad doporučí, jinými slovy - nerozházet si to u úřednice, ke které vás přiřadí.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Policisté v Paříži zasáhli slzným plynem proti demonstrantům, kteří začali páchat výtržnosti po demonstraci proti rasové nespravedlnosti

Policejní těžkooděnci v Paříži zasáhli slzným plynem proti demonstrantům, kteří začali páchat výtržnosti po poklidné, ale nepovolené demonstraci proti násilí bezpečnostních složek a rasové nespravedlnosti. Napsala to agentura AP poté, co se u jednoho z pařížských soudů sešly tisíce lidí v reakci na vlnu protestů v USA. Úřady předtím manifestaci zakázaly, protože kvůli epidemii covidu-19 ve Francii stále nejsou povolené akce o více než deseti lidech.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Květnová nehoda dopravního letadla v Pákistánu má další oběť, zraněním v nemocnici podlehla dvanáctiletá dívka

Květnová nehoda dopravního letadla Airbus A-320 v pákistánském velkoměstě Karáčí má další oběť. Tou je dvanáctiletá dívka, která spolu s dalšími třemi lidmi utrpěla zranění na zemi při zřícení letadla na hustě osídlenou čtvrť v blízkosti letiště. Dívka v pondělí následkům zranění podlehla.

Při pádu letadla zahynulo 97 cestujících a členů posádky, dva pasažéři nehodu přežili. Airbus narazil do několika domů ve čtvrti Model Colony blízko letiště, čtyři její obyvatelé utrpěli zranění, mezi nimi i dvanáctiletá dívka, která v pondělí zemřela na následky popálenin. Další tři zranění jsou stále hospitalizovaní. Letadlo při svém pádu zničilo nebo poškodilo nejméně 18 domů.

před 3 hodinami

Americké ministerstvo obrany kvůli nepokojům, jež vypukly kvůli úmrtí černocha George Floyda, vyhlásilo druhý nejvyšší stupeň ochrany ve svém sídle

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Florbalisty sezony se stali premiérově Curney a Ratajová

Útočníci Jiří Curney z Mladé Boleslavi a Denisa Ratajová ze švédského celku Pixbo Wallenstam se shodně premiérově dočkali triumfu v anketě Florbalista sezony. Ukončili dlouhodobé kralování Matěje Jendrišáka z Linköpingu a Elišky Krupnové, klubové spoluhráčky Ratajové. Kvůli opatřením po pandemii koronaviru se nekonal slavnostní večer a vítězové byli vyhlášeni v přímém přenosu na programu ČT Sport.

Třicetiletý Curney v kategorii Florbalista sezony zvítězil s 503 body a o 62 předčil rekordmana Jendrišáka, který vyhrál v minulých šesti ročnících a celkově triumfoval osmkrát. Třetí skončil s 277 body další útočník Marek Beneš z Pixba Wallenstam.

"Porazit Matěje je pro mě neuvěřitelné. Samozřejmě si toho moc vážím a těší mě to. Nečekal jsem, že to někdy můžu vyhrát," uvedl v tiskové zprávě Českého florbalu Curney, který je rekordmanem základní části české superligy s 685 body i s 383 góly z 309 zápasů a také se 164 body z 89 duelů play off. V ročníku 2018/19 stanovil také maximum jedné sezony superligy s 87 body z 26 utkání.

Čtyřiadvacetiletá Ratajová získala 499 bodů a o dva roky starší Krupnovou, která vyhrála v minulých čtyřech ročnících, předčila o 46 bodů. Třetí skončila Martina Řepková s 237 body.

Ratajová byla nejproduktivnější českou hráčkou na prosincovém mistrovství světa v Neuchatelu s devíti body (6+3) ze šesti zápasů a dostala se i do All Star týmu. Ve švédské lize byla také nejproduktivnější reprezentantkou z tuzemska s 45 body (24+21) z 23 utkání.

"Velice si toho vážím, jsem tím potěšená. Určitě to teď doma s rodinou oslavíme. Patří to i Elišce Krupnové a Tereze Urbánkové, které jsem měla v prvním útoku reprezentace kolem sebe a sedlo nám to spolu, s Eliškou spolu hrajeme už hodně dlouho," prohlásila Ratajová.

Další zprávy