Národní sociální síť, podklad pro chytrou karanténu
Přiznejme si to - národní (případně evropská) sociální síť by i v současné pandemické situaci poskytovala spoustu výhod. Díky vlastním pravidlům (nikoli pravidlům korporací typu Facebook a Google) by dokázala zamezit dezinformačnímu vlivu na své uživatele, pomohla by ministerstvům i neziskovým organizacím při koordinování dobrovolnické pomoci a zároveň marketingově zasáhla tam, kde je potřeba, třeba při sbírce na vývoj ochranných pomůcek.
Nehledě na to, že by tu v případech dalších pandemií mohla anonymně ukládat data o vaší poloze, tady se ale už vážně pohybujeme na tenkém ledě. Ale aby lidé vůbec začali zvažovat užívání národní sociální sítě, je nutné je nějak motivovat. Z národní appky by se tak mohl stát třeba nástroj, díky kterému bychom mohli volit online.
Má vlast, to je komunikace s úřady v chatu
Další motivací pro občany by mohl být chat s úřady (gify, smajlíky a lajky místo podpisu otisk prstu). Místo datové schránky byste tak mohli se státními úředníky komunikovat na chatu s nonstop uživatelskou podporou. Když totiž uživatelskou podporu zvládne kdejaký e-shop, proč by to nezvládl český stát? Zároveň se sami sebe ptejme, proč musíme fyzicky chodit na úřad v úřední hodiny? A jaký je důvod pro to, že úřady neposkytují 24hodinový zákaznický servis? A přiznejme si - mnoho z agendy úřadů by zcela jistě a s přehledem zvládli chatboti.
Výtěžek z marketingu půjde třeba do školství
Pokud by se konečně český stát a čeští vizionáři rozhoupali ke zřízení této sítě (bude stačit týdenní hackaton?), mohly by na národní sociální sítí inzerovat i různé subjekty. Peníze z takto získaných finančních prostředků by se pak mohly transparentně investovat například do školství, zdravotnictví nebo do jakéhokoliv jiného resortu, například podle přání uživatelů.
Stát by navíc mohl rychle rozpoznat příspěvky nespolehlivých dezinformačních stránek. Například vědecká pracoviště, univerzity, medicínské studie a ověřená média by mohla být označována symbolem ověřeného zdroje, ezo guruové, příspěvky odpůrců očkování a fanoušci tradiční čínské medicíny zase symbolem neověřeného zdroje.
Konec politických stran, nástup politických influencerů?
Samozřejmě logické vyústění fungování takové aplikace by mohlo vést ke konci politiky jak ji známe a k případnému volení jednotlivců (říkejme jim například influenceři). Jestli by to celkovou situaci spíša nezhoršilo, to ať si zváží každý sám. Nicméně debata o spuštění národní sociální sítě je v těchto časech na místě.