Pokud někdo kvůli stávající situaci hodlá podání přihlášky ke studiu v zahraničí odložit, jak byste ho přesvědčila, aby to nedělal? A existují vůbec dnes vzhledem k nejisté situaci silné argumenty?
Tato otázka má dvě roviny. Pokud někdo plánoval studium v zahraničí od září 2020, přihlášku musel podat ve většině případů do letošního ledna. V této chvíli tak už většina studentů rozhodnutí o přijetí má. Očekává se posunutí nástupu na univerzitu a studenti mají zároveň už teď možnost odložení nástupu na rok 2021. Školy a univerzity dělají vše pro to, aby od září otevřely v normálním režimu, pokud to bude jen trochu možné. V případě, že to epidemiologická situace nedovolí, připravují univerzity záložní plány, včetně možnosti odstartovat podzimní semestr s on-line výukou. Takže není nutné mít obavy.
O Bakala Foundation
Stipendijní program Scholarship funguje už 11. rokem. Za tu dobu díky němu nadace Bakala Foundation finančně podpořila 155 studentů na 48 univerzitách po celém světě. Navštěvují hodiny fyziky v Londýně, filozofie v Paříži, umělé inteligence v Nizozemsku, herectví v New Yorku nebo třeba architektury v Tokiu. Kromě toho nadace zprostředkovává studijní poradenství těm, kteří si zatím nejsou svou přihláškou úplně jistí, ale i těm, kteří už mají téměř sbaleno. Pokud i vy přemýšlíte o zajímavé vysoké škole za hranicemi, nechybí vám nadšení, v rozletu vás ale brzdí vidina vysokých poplatků, zkuste to tento rok taky - podávání přihlášek je otevřené do 20. dubna 2020, výběr univerzity i oboru je jen na vás.
U studentů, kteří se teprve budou hlásit na univerzity a začínat své studium na podzim 2021, se situace v současné době zatím nemění. Uvažuje se o posunutí termínu podání přihlášek z důvodů posunutí závěrečných zkoušek na středních školách a zrušení některých termínů požadovaných testů. Testovací organizace se snaží vyjít studentům co nejvíce vstříc a nabízejí nové termíny a on-line přípravu zdarma. Stejně jako v předchozím případě lze ale očekávat maximální vstřícnost od univerzit, jelikož čeští studenti mají velký potenciál a jsou pro diverzitu a kvalitu těchto institucí hodně důležití.
Co když chce jít někdo studovat například do nejvíce postižené Itálie nebo Ameriky? Je to nyní náročnější než se dostat na školu třeba do Japonska? Nebo je to v tuto chvíli jedno?
Po odeznění krize se dřív nebo později všechny země - včetně Itálie a USA - budou vracet do normálních kolejí. Toto platí i pro univerzity, které určitě nechtějí o zahraniční studenty přijít, naopak. Určitě bych nedoporučovala studentům měnit nebo přizpůsobovat výběr univerzity a oboru podle toho, kde vir momentálně řádí více nebo méně - víme, že situace se mění velice dynamicky. Naopak výběr oboru a univerzity je rozhodnutí, které může nasměrovat jejich život a kariéru na dlouhou dobu dopředu.
U univerzit se předpokládá nárůst zájmu o zahraniční studenty. V tomto směru by tak šance na přijetí rostla.
Jak s případnými odklady začátku zimního semestru pracuje Bakala Foundation? Je něco, co můžete pro studenty udělat na vaší straně? Nebo jste v tomto bohužel odkázáni čistě na rozhodnutí univerzit?
Nadace pokračuje v podpoře studentů, snažíme se jim zprostředkovat informace, kde je to možné. Stipendisté, kteří již studují, nám pomáhají aktualizovat informace přímo od univerzit. Platí, že pokračujeme v podpoře 47 aktuálně studujících stipendistů, přičemž většina z nich studuje ve Velké Británii, USA, Francii, Švýcarsku a Nizozemsku. Situace každého studenta je unikátní, v závislosti na tom, jak se k situaci postavila jeho univerzita nebo fakulta, jestli bydlí na koleji, nebo v soukromí, jestli se vrátil do Česka, nebo pokračuje v omezeném režimu v zahraničí a tak dále. U všech pokračuje výuka on-line a univerzity připravily záložní plány pro zkoušky a hodnocení semestru. Problémem jsou stáže studentů. Někteří měli například domluvenou stáž v laboratořích v Londýně či Japonsku, ty jsou bohužel zrušené. Pro studenty, kteří studují obory, kde jsou součástí hodnocení laboratorní práce, a v Česku nyní nenajdou laboratoř, kde mohou dokončit své měření, vypisují univerzity alternativní formy hodnocení.
Mění se nároky na zájemce o stipendium v Bakala Foundation tento rok? Například vzhledem k omezení výuky na českých vysokých školách (nedokončené předměty apod.).
Z pohledu výběrového řízení programu Scholarship se nic nemění. Pro letošní přihlášky o stipendium platí uzávěrka 20. dubna a finální výsledky budou známé v září. Jsme si vědomi, že v důsledku pandemie covid-19 je přerušena nebo omezena výuka, soutěže, standardizované testy a podobně - to vše budeme brát v potaz.
Očekáváte pokles zájemců o zahraniční studium? A může to být díky menší konkurenci pro zájemce šance?
Úpadku zájmu o studium jsme se obávali už v kontextu brexitu a jeho nejasných budoucích dopadů, což se nepotvrdilo. S novým koronavirem je situace komplikovanější, protože se týká více méně úplně všech zemí. Zatím mají studenti o konzultace a webináře stejný zájem jako v minulých letech, ale je ještě příliš brzy odhadovat reálné dopady na počty zájemců o studium. Pokud by se situaci nepodařilo vyřešit delší dobu a prodlužovala by se omezení v cestování, lze očekávat, že to řadu studentů od přihlášení odradí. U univerzit se naopak předpokládá nárůst zájmu o zahraniční studenty. V tomto směru by šance na přijetí rostla. Nicméně je pořád příliš brzy dělat nějaké závěry.
Co zažívali (nebo zažívají) od začátku koronavirové situace čeští studenti, kteří byli v zahraničí? Museli se vrátit? Mohli zůstat? Jak to probíhalo?
Obecně platí, že univerzity v posledních týdnech najely na on-line výuku všude tam, kde je to možné. Od přednášek a zadávání úkolů až po konzultace probíhá vše on-line. Studenti v posledním ročníku zpravidla nemají v posledním trimestru prezenční výuku, takže se jich to v tomto ohledu dotklo méně - někteří v karanténě dopisují diplomky a konzultují s profesory na Skypu. Podle reakcí některých studentů v jednoletém magisterském programu je to ale trochu zklamání, protože vzhledem ke stávkám na začátku trimestru a nyní s ohledem na koronavir si studium v normálním prostředí univerzity moc neužili.
O tom, jestli zůstanou v zahraničí, nebo odletí do Česka, se mnoho studentů rozhodovalo na poslední chvíli. Během března byly informace od univerzit místy nejasné. Jak se situace zhoršovala, zpřísňovaly univerzity postupně svá nařízení, až většina z nich zavřela kampusy pro výuku a přesunula vše on-line. Důležitá je samozřejmě i otázka bydlení, kde školy také zvolily různé přístupy - od úplného uzavření některých kampusů v USA (včetně studentských rezidencí) až po různá omezení v menší míře. Většina se proto na poslední trimestr vrátila domů, někteří i prázdnými letadly, ve kterých byli pouze čeští studenti, vracející se z britských univerzit, někteří zůstali v zahraničí. Buď z obavy, že se po zavření hranic nebudou moci vrátit a ročník dokončit, nebo jednoduše proto, že nechtěli sebe a svou rodinu vystavovat riziku spojenému s přesunem.
Někteří studenti mohou dokončit studium, jen pokud jsou v některých předmětech fyzicky přítomni. Jak se vyřeší tohle? Začnou například zahraniční školy spolupracovat s Českem, aby výuku studentovi zprostředkovaly?
V současné době si neumím představit situaci, kdy by zahraniční univerzity začaly navazovat spolupráci s českými univerzitami kvůli "doučení" zbylé části předmětů. Organizačně by takový postup pravděpodobně přinesl množství komplikací. Je možné, že se někteří studenti s ohledem na svoji vlastní situaci rozhodnou stávající studium přerušit a nastoupit do podobného studijního programu v Česku. Návaznost studia a případné uznání již získaných kreditů by ale vždy byly v gesci té dané univerzity.
Pokud si někdo zaplatil školu, ale musel se vrátit do Česka a výuka funguje jen v omezené míře, je mu nějaká část peněz vrácena?
Odpověď na tuto otázku závisí na konkrétní univerzitě nebo fakultě. Školné se platí buď jednorázově na celý akademický rok, nebo třeba po trimestrech. V každém případě, pokud studium trvá, jen se vzhledem k situaci změnila dočasně jeho forma (on-line prostředí), hromadné vracení školného nepředpokládám. Pořád platí, že výuka v nějaké formě běží, studenti plní povinnosti a zadání, skládají zkoušky a píší diplomky.
Jiná věc je možné vrácení plateb za uhrazené ubytování, pokud se student například vystěhoval v důsledku pandemie z koleje. Řešením těchto situací se univerzity budou muset zabývat, jedná se o velkou část studentů.
S čím vším u vás můžete zájemcům o studium poradit?
Zájemci o studium mají u nás otevřené dveře (i když momentálně jen ty virtuální). Nabízíme studijní poradenství a konzultace o studiu v zahraničí, v současné době prostřednictvím Skypu, WhatsAppu, telefonicky nebo e-mailem. A to jak studentům, kteří ještě váhají, tak studentům, kteří se už na zahraniční univerzitu připravují. V rámci Student Hubu nabízíme celou řadu on-line přednášek a diskusí. V současné době přijímáme přihlášky do již 11. ročníku stipendijního programu Scholarship, jelikož i těm nejmotivovanějším studentům je často potřeba finančně pomoct, aby své vysněné studium mohli realizovat.